Як вибрати акустичну систему для дому?
Зіткнувшись з вибором акустичної системи (АС), багато покупців не знають, з чого почати і на що звертати увагу в першу чергу. Ці пристрої складно, навіть практично неможливо, підібрати, спираючись тільки на технічні параметри. Необхідно обов'язково послухати звучання колонок при відтворенні музичних композицій, які охоплюють широкий діапазон частот. Це допоможе виявити ті частоти, де спостерігаються завали АЧХ (амплітудно-частотної характеристики) і, відповідно, якість звуку значно погіршується. Для визначення завалів АЧХ навіть існують спеціальні записи, які, звичайно, музикою не назвеш, але з їх допомогою легко визначити слабкі місця даної техніки. Якщо ж ви при виборі акустики більше орієнтуєтеся на поради друзів, знайомих або людей, які пишуть на форумах, то не забувайте, що АС одній і тій же моделі можуть звучати по-різному. Основні причини цього - якість збірки, розкид параметрів і акустичні властивості приміщення.
Найбільший вплив на звук має якість збірки, бо від цього безпосередньо залежить величина перешкод і шумів, створюваних самої АС. Негерметична колонка, з погано підігнаними стінками і не має достатньої жорсткості, буде деренчати, гудіти і видавати інші незрозумілі звуки, навіть якщо всі її комплектуючі мають високу якість. Розкид параметрів має будь-яка техніка, але він завжди обмежений загальноприйнятими стандартами і тому лежить в досить вузькому діапазоні. Однак люди з гострим музичним слухом можуть відчути різницю. Акустичні властивості кімнати залежать, головним чином, від її розміру, співвідношення сторін, інтер'єру і розташування самої аудіосистеми. Так як ви навряд чи станете повністю копіювати кімнату сусіда, АС якого вам сподобалася, то й розраховувати, що у вас вона буде звучати так само, теж не варто.
Крім цього ви повинні знати, що кожна акустична система має свій відтінок звуку: м'який або жорсткий, рівна або емоційний, тьмяний або яскравий і т.д. І те, що призводить ваших знайомих в захват, може вам не сподобатися.
Виходячи з вищесказаного, ми настійно рекомендуємо особисто перевіряти акустичну систему на її відповідність своїм бажанням і очікуванням перед покупкою. Ну, а тепер «пройдемося» по основним характеристикам АС.
Кількість каналів акустичної системи говорить нам про те, скільки колонок в ній використовується для передачі звуку. Наприклад, система 2.1 є трьохканальної, тому що тут використовуються 2 колонки (сателіта), що відтворюють високі частоти (ВЧ), і одна (сабвуфер), що відтворює низькочастотний (НЧ) діапазон. Система 3.0 також є трьохканальної, тільки вона складається з двох бокових і одній фронтальній колонок, де кожна охоплює весь діапазон від НЧ до ВЧ.
Найбільш часто зустрічаються наступні типи АС: 2.0, 2.1, 5.0, 5.1 і 7.1, де перша цифра означає кількість сателітів, а друга - кількість сабвуферів.
Акустичні системи з сабвуфером для багатьох будуть більш кращими. Завдяки реалізації випромінювача НЧ в окремому корпусі виключається його взаємний вплив з випромінювачами середніх (СЧ) і високих частот, що позитивно позначається на якості переданого звуку. До того ж, динамік, відтворює НЧ (<200 гц),="" має="" досить="" великі="" розміри,="" а="" для="" передачі="" більш="" високих="" частот="" потрібні="" невеликі="" випромінювачі.="" тому="" система="" з="" сабвуфером="" займає="" менше="" місця:="" велика="" нч="" колонка="" розташовується="" де-небудь="" на="" підлозі="" і="" значно="" менші="" сателіти="" сч="" і="" вч="" -="" на="" столі="" (полицях)="" або="" спеціальних="" стійках.="" хоча,="" використовуючи="" стійки,="" ви="" зовсім="" не="" заощадите="" простір="" кімнати,="" зате="" зможете="" помістити="" акустику="" на="" оптимальному="" рівні="" по="">200>
Якщо в АС використовувати кілька сабвуферів, то бас вийде більш насиченим і глибоким, але не варто забувати, що такий варіант зажадає додаткової потужності підсилювача.
Системи 2.0 та 2.1 можуть бути з ефектом об'ємного звуку (surround), проте по-справжньому об'ємний звук ви отримаєте від АС 5.0 і вище.
Зазначимо також, що існують так звані звукові проектори, які являють собою одне цільне пристрій і дозволяють створювати ефект об'ємного звуку, базуючись на принципах його відображення.
Ці прилади нерідко використовуються в якості альтернативи п'ятиканальним і більше систем в невеликих приміщеннях. Але, щоб отримати хороший звук, такий пристрій повинен знаходитися в кімнаті, стіни якої не мають звукопоглинальних покриттів, килимів та інших предметів інтер'єру, що надають сильний вплив на поширення акустичних хвиль. (На фото - Звуковий проектор Yamaha YAS-101)
Вбудований підсилювач знаходиться безпосередньо в сателітах або у сабвуфері. Така акустична система називається активною, тому що тут використовується активний фільтр, який відносно легко відрегулювати. Тому він краще справляється зі своєю роботою - «відкидати» непотрібні складові звукових хвиль. Динаміки тут відразу підключаються до підсилювача, що забезпечує кращу якість звучання, плюс активні системи найчастіше мають більш широкий діапазон частот. Основний недолік - необхідність підводити електричний сигнал і напругу живлення до кожній колонці.
Переваги зовнішнього підсилювача (ресивера) полягають у тому, що на його роботу не впливають перешкоди, створювані іншими елементами АС. (На фото - Yamaha AV ресивер RX-V371)
Такий варіант також дозволяє проводити більш точну настройку системи самим користувачем, однак для більшості це буде скоріше недоліком. Адже мало хто захоче витрачати свій час на налаштування акустичної системи.
До недоліків такого варіанту також можна віднести використання пасивних фільтрів, які досить важко регулюються, необхідність виділення місця під підсилювач, обов'язкове узгодження АС по потужності і імпедансу.
Якість звуку будь-якої аудіосистеми сильно залежить від матеріалу корпусу сателітів. В ідеалі, корпус повинен бути зроблений з дерева, проте тоді значно ускладнюється процес виробництва, і ціна кінцевого пристрою виростає до позамежних величин. Тому даний матеріал, якщо і використовується, то лише у виняткових випадках і за індивідуальним замовленням.
Високоякісна фанера, що має не менше 12 шарів, також відмінний варіант для акустичних систем, але і її вартість дуже висока.
У виробництві висококласних АС найчастіше застосовується ДСП або МДФ (хоча в технічних характеристиках напишуть, що корпус з дерева). Ці матеріали володіють відмінними акустичними характеристиками і набагато дешевше натурального дерева і фанери.
Корпуси можуть також виготовляти з металу, в якості якого найчастіше використовується алюміній і його сплави. Цей матеріал забезпечує більш високу міцність колонок і дозволяє створювати досить оригінальні дизайнерські рішення. До того ж є думка, що алюмінієві колонки краще передають високі частоти. Однак АС з металу нерідко мають більш «жорсткий» і ненатуральний звук, ніж їх дерев'яні побратими.
Пластик застосовується, в більшості випадків, в недорогих моделях аудіосистем. Цей матеріал найдешевший, дозволяє легко створювати різні форми, але, при цьому, залишається не кращим варіантом для якісного звуку. Особливо це помітно при відтворенні низькочастотного діапазону: корпус може деренчати, входити в резонанс і тому вносить помітні спотворення в загальну звукову картину. Якщо ви все-таки вирішили придбати акустику, зібрану в пластиковому корпусі, зверніть увагу, щоб форма корпусу була, по можливості, неправильна. Такий варіант поліпшить його акустичні характеристики.
Кількість смуг також дуже істотно впливає на звук. Цей параметр визначається кількістю динаміків в колонці і, чим їх більше, тим краще. Якщо написано, що система є 2.5 смугова, то це означає, що в ній встановлений 1 ВЧ динамік і 2 НЧ, причому один з НЧ динаміків передає відразу і СЧ і НЧ. Якщо двосмугова АС, значить, в ній використовуються 2 динаміка: ВЧ і НЧ; якщо трьохполосна, то - 3 динаміка: ВЧ, СЧ і НЧ.
Потужність є чи не головною і єдиною характеристикою, на яку звертають увагу недосвідчені покупці. Адже вважається, що чим вона більша - тим голосніше грає аудіосистема, проте це не зовсім так. Потужність в акустиці скоріше характеризує електричну і механічну міцність динаміків, в той час як гучність набагато сильніше впливає їх чутливість.
У технічних параметрах аудіопристроїв зазвичай вказують 2 типу потужності: пікова і середньоквадратична (хоча можуть зустрітися й інші варіанти). Пікова (P.M.P.O.) - максимальна потужність, яку може видавати АС на низькій частоті (<250 гц)="" протягом="" короткого="" проміжку="" часу="">250><2) без="" фізичного="" ушкодження="" динаміків.="" середньоквадратична="" (rms)="" -="" максимальна="" потужність,="" при="" якій="" може="" працювати="" ас="" протягом="" тривалого="" часу="" без="" пошкоджень="" і="" з="" заданим="" рівнем="" нелінійних="" спотворень="" при="" подачі="" на="" її="" вхід="" сигналу="" частотою="" 1="">2)>
P.M.P.O. звичайно в десятки раз більше RMS, але це, напевно, єдиний з усіх можливих параметрів, на який вже точно не варто звертати увагу. Набагато більш інформативною є середньоквадратична потужність (RMS). Її значення повинно підбиратися у відповідності з розмірами та інтер'єром кімнати, характеристиками самої акустичної системи і з особистих переваг слухача. У загальному випадку можна скористатися співвідношенням, де на 1 м2 приміщення доводиться ≈ 5 Вт потужності RMS. Наприклад, для кімнати 20 м2 вам знадобиться акустика загальною потужністю: 20×5=100 Вт.
Звертаємо вашу увагу також на те, що для систем з зовнішнім підсилювачем потужність акустики повинна бути дорівнює потужності підсилювача (ресивера). Якщо цей параметр у акустики більше, ніж у підсилювача, то АС буде грати тихіше можливого (це не страшно). А ось, якщо потужність АС менше потужності підсилювача, то це може призвести до виходу акустики з ладу.
Чутливість - це звуковий тиск, який може створити АС при динаміка потужності 1 Вт на відстані 1 м, і зазвичай вона варіюється в межах 84-102 дБ. Чутливість сильно впливає на гучність: її збільшення на 1 дБ може збільшити гучність АС в 2рази. Для порівняння, потужність в такому випадку необхідно було б збільшити в кілька разів. Однак слід пам'ятати, що високочутливі динаміки можуть бути пошкоджені потужним підсилювачем.
Частотний діапазон порога чутності у людини знаходиться в межах 16 Гц - 20 кГц, тому, чим ближче діапазон, відтворений акустичною системою до цих цифр, тим краще. Але, з іншого боку, навколишні звуки виходять за ці межі. І, якщо ваша АС може відтворювати частоти нижче 16 Гц і вища 20 кГц, то це зробить більш яскравою і багатою загальну звукову картину.
Імпеданс - комплексний опір АС, на що також варто звернути свою увагу. Тут важливо знати наступне: якщо опір акустичної системи більше опору підсилювача, то звук буде тихіше потенційно можливого. Але, якщо опір АС менше опору підсилювача, то може відбутися її вихід з ладу. Тому на імпеданс слід звертати увагу, як на погоджувальний характеристику і вибирати його рівним або більшим, ніж опір підсилювача.
Крім того, слід знати, що акустика створює досить потужне електромагнітне поле, яке вносить помітні перешкоди у роботу інших приладів, наприклад, телевізора. Захистити вашу техніку від електромагнітного впливу можна двома способами. Перший полягає в тому, щоб розташовувати електронні прилади на достатній відстані (далі 1 м) від акустичної системи, що не завжди зручно. Тому є другий варіант - купувати АС з магнітним екрануванням. У такому разі акустика не буде створювати перешкод для іншої техніки.
Ну, і наостанок. Технічні параметри акустичної системи, безумовно, важливі, але не варто забувати, що якість звуку залежить від дуже багатьох факторів. Тому ці параметри, в першу чергу, повинні допомогти вам скоротити список вподобаної техніки. А рішення про її придбання потрібно приймати, спираючись, головним чином, на свій слух.
Ось, мабуть, і все. Вдалих покупок!