Ще з самого раннього віку, з дитсадка і школи, нас з вами вчили швидко читати. Хтось, хто виявляв інтерес і бажання, навчилися швидко перебиратися з однієї сторінки на іншу, а хтось за цей час не встигає і половину прочитати. Рано чи пізно, людина може задуматися над тим, що він досить повільно читає. Якщо ви один з таких - вам в допомогу наша стаття.
Так, друзі. Сьогодні ми поговоримо про читанні. В наш час, зараз, дуже потрібно швидко читати. Але як навчитися швидко читати? Ось в чому питання. Спосіб один, кілька правил, а вправ - ціле море.
Для початку я хочу сказати, що швидко навчитися читати можна лише одним способом. Ви, напевно, запитаєте, яким? Просто багато і уважно читати - це і є весь секрет. Але у цього секрету є деякі правила, які, краще за все дотримуватися.
У 1-их, найголовніше правило, яке не слід порушувати - читайте про себе! Ні в жодному разі, коли ви хочете навчитися швидко читати, не читайте вголос! Це науково доведено, що ті, хто читають про себе, мало того, що більше концентруються на тексті та його розумінні, так ще і набагато швидше прочитують даний текст. Тому, не слухайте вчителів або ваших знайомих, які стверджують, що обов'язково потрібно читати вголос.
У 2-х, ні в якому разі не читайте з накладанням пальця на ту сходинку, за якою ви проходите під час читання. Це дуже сильно уповільнює процес, повірте. Якщо ви хочете навчитися швидко читати, вам слід відвикнути від прикладання пальця на книжку. Також, якщо ви хочете навчити швидко читати дитину, скажіть, що палець не слід прикладати. Мало того, що його постійно слід переміщати по книзі, що займає не малий час, це ще й зайва витрата фізичних сил. Вчіться концентруватися очима, розширюйте свій огляд під час читання. Обхватывайте як можна більше текстової інформації. Так ви навчитеся набагато швидше читати книги.
Під час читання про себе, намагайтеся не відкривати рота, не ворушити губами, і не смикати язиком.
Вчимося читати і швидко засвоювати інформацію
Збільшуємо широту погляду. Важливо навчитися охоплювати поглядом всю сторінку, групу слів, замість одного-двох. Очі при цьому повинні рухатися не горизонтально по рядку, а вертикально - зверху вниз.
Розвиваємо периферичний зір. Вихоплюйте поглядом крайні слова в рядках, пропозиції. Для тренування можна взяти короткий вірш і звертати погляд одночасно на перше і останнє слово в рядку. Поступово можна переходити до поезій з більш довгими рядками.
Прибираємо внутрішню мова. Слідкуйте за тим, щоб ви не говорили про себе текст під час читання. На перших порах вам доведеться спеціально звертати увагу на мимовільні рухи губ і язика і зупиняти їх.
Тренуємо навички антиципации. Пропускаючи окремі слова або фрази, ви додумываете їх самостійно, з контексту, намагаючись вхопити основний зміст. Цей прийом ефективний лише при роботі з текстами, теми яких ви добре розбираєтеся.
Пропускаємо «воду». Те, без чого текст не втрачає сенсу: вступні фрази, повтори сказаного іншими словами, «ліричні відступи», які не відносяться до теми, надлишкові приклади - іноді 1-2 буває достатньо.
Як навчитися швидко читати великі книги і складні тексти?
Спочатку згадайте все, що вам вже відомо по темі тексту, який потрібно прочитати, і спробуйте передбачити, про що піде мова у книзі. Потім пригадайте спеціальні терміни та випишіть їх значення, щоб потім не довелося відволікатися і звертатися до словників. Нарешті, сконцентруйтеся і забезпечте собі близько 30 хвилин спокійної роботи без перешкод. Дійте таким чином:
Прочитайте анотацію та зміст. Потім - введення і алфавітно-предметний покажчик у кінці книги, якщо він є.
Перегляньте тільки першу і останню голови, читаючи в них початкові і кінцеві абзаци. Звертайте увагу на підзаголовки, висновки і виділення жирним шрифтом або курсивом. Решта просто побіжно проглядывайте.
Тепер зупиніться і подумайте - який зміст всієї книги? Задайте собі питання про те, яку інформацію ви знайдете в ній.
Побіжно перегляньте всі залишилися голови, скануючи текст і звертаючи увагу на незнайомі, складні і незрозумілі слова. Найважливіші допишіть в свій перелік спеціальних термінів.
Знову проглядите весь текст, читаючи вибірково - відшукувати потрібну інформацію, зосереджуючись на важливих уривках і позначаючи їх рисою на полях, пропускайте «воду». Складні місця в тексті позначте подвійною лінією.
Прогледівши книгу цілком, поверніться до її важким абзаців, зазначеним двома рисами на полях. Читайте їх з тією швидкістю, яка потрібна для якісного засвоєння матеріалу.
Складіть уявний огляд книги, її загального змісту. Зверніться до своїх питань - чи залишилося щось незрозумілим, чи потрібно перечитати книгу, тепер вже більш детально?
Тепер ви знаєте, як навчитися швидко читати будь-який текст, в тому числі книги і спеціальну літературу. Тренуйтесь, і ви зможете читати швидко, виділяючи важливу інформацію і добре запам'ятовуючи її.
Взагалі, в Інтернеті дуже багато різноманітних програм, які, можливо, допоможуть вам навчитися швидко читати. Та й вправи теж існують. З їх допомогою можна навчити себе в читанні. Спробуйте, не лінуйтеся, пошукайте. А взагалі, просто багато читайте. З часом ви навчитеся швидко читати, перевірено особисто. ;)