Як навчитися говорити ніБагато людей картають себе за те, що в потрібній ситуації не можуть сказати «ні», наполягати на своєму небажанні робити що-небудь. Відбувається це, як правило, з ряду внутрішніх причин, які «висуває» людині його підсвідомість. Багатьом здається, що відповівши «ні» людині, вони втратять його розташування і у випадку, якщо їм самим знадобиться допомога, звернутися до цієї людини вони не зможуть.
У даній ситуації мова не піде про те, що потрібно всім і завжди відмовляти. Така поведінка може насправді спричинити за собою розрив соціальних зв'язків з друзями, колегами та знайомими. Але кожна людина повинна вміти відповідати «ні» на прохання, виконання яких спричиняє порушення його внутрішньої гармонії. З допомогою якогось одного прийому зробити це не вдасться. Спочатку потрібно змінити власне ставлення до прохань оточуючих, і зробити це можна декількома способами.
Способи навчитися говорити «ні»
Думайте про себе в першу чергу
Це не означає, що ви повинні стати переконаним егоїстом. Просто у всіх ситуаціях намагайтеся ставити себе на перше місце і пам'ятати про те, що поки ви не навчитеся цінувати і любити себе, оточуючі цього робити не будуть. Що б там не говорили, але намагаючись усе віддавати безоплатно, ви нічого не отримаєте взамін. Сумна правда життя, але все ж правда. Саме тому у всьому має бути баланс, а разом з балансом прийде і гармонія. Коли ви навчитеся говорити «ні», ви відразу побачите, наскільки і для чого ви потрібні людям, які вас оточують. Якщо ви не погодитеся виконувати неприємну для себе дію і відповісте «ні» людині, яка дійсно дорожить вами, він навряд чи образиться і припинить відносини з вами. А той чоловік, який як раз звертається до вас з-за черговий послуги, продемонструє своє невдоволення і цілком можливо припинить до вас звертатися надалі.
Не поспішайте з відповіддю
Якщо ви знаєте, що відповісти «ні» на прохання ви не зможете, постарайтеся почекати з відповіддю. Придумайте для себе фразу, яка дозволить відкласти рішення питання на деякий час, який вам знадобиться, щоб зібратися з силами, моральними, в першу чергу. Досить сказати щось на кшталт «Не можу зараз відповісти точно, передзвоню пізніше (через годину, завтра)». Головне в цій ситуації - хоч невелика пауза, під час якої ви зможете побороти свій страх перед надуманими наслідками вашого негативної відповіді. В той же час ви зможете зважити всі плюси і мінуси і, виходячи з цього, прийти до правильного для себе рішення. Можливо, ви не відповісте «ні», але будете знати, що рішення про позитивному відповіді прийнято вами самостійно, а не під впливом страхів або невмінням говорити «ні».
Вимагайте щось взамін
Ні, мова не йде про вимагання і вимогу в прямому і безапеляційний сенсі цього слова. Все має бути гармонійно в цьому світі, а гармонія передбачає рівноцінний обмін. Баланс порушується з-за того, що багато люди по своїй натурі досить егоїстичні, і, отримуючи щось від вас безоплатно енну кількість разів, з власної ініціативи навряд чи дадуть щось вам взамін. Більш того, звикнувши до вашої безвідмовності, вони почнуть сприймати її як щось належне і само собою зрозуміле.
Щоб не допустити такого розвитку ситуації, прямо або натяками говорите про свій інтерес у цій справі. Хай навіть жартома, але в підсвідомості людини, яким ви говорите «так», це відкладеться. Наприклад, на прохання знайомого допомогти перевезти шафу в той день, коли вам доведеться чимось пожертвувати заради цього (наприклад, сніданком з родиною), говорите жартома «З тебе належить!». І обов'язково, надавши йому послугу, залучіть його до справи, якщо вам знадобиться, наприклад, поприбирати в гаражі. Якщо на всі ваші прохання ця людина буде говорити «ні», то варто і вам говорити йому «ні». Інакше ризикуєте все життя бути безвідмовним і нічого не отримувати натомість.
Запам'ятавши ці три простих правила, починайте втілювати їх у життя. Ви значно полегшите своє існування, звільніть масу часу у своєму щільному графіку і зрозумієте, кому і для чого потрібні. Насправді навчитися говорити «ні» не так вже й складно, потрібно тільки спробувати.