Перфекціоніст - це хто?
Вершина абсолютної досконалості - недосяжна. Але деякі люди, навіть знаючи це, все одно прагнуть її досягти. Вперше про духовному і моральному досконало заговорили філософи Лейбніц і Кант. Великі мислителі минулого стверджували, що розвиваючи в собі таланти, таланти і чесноти, людина здатна стати досконалим. Ця теорія отримала назву перфекціонізм (від англійського perfection - досконалість), а її прихильників стали називати перфекціоністами.
На шляху до досконалості
У сучасній інтерпретації про те, хто такий перфекціоніст, подання дещо видозмінилася. Їм прийнято позначати людини, який звів у вищу ступінь бажання отримати ідеальний результат. Причому, це стосується всіх сфер його життя - роботи, навчання, власної зовнішності, виховання дітей. Життя з людиною, який в усьому прагне бути ідеальним, - непроста, так як, пред'являючи високі вимоги до себе, він постійно «піднімає планку» і для своїх близьких. Але, з іншого боку, саме перфекціоністи найчастіше домагаються вершин в кар'єрі і роблять наукові відкриття.
На рівні людських відносин з «ідеальними» людьми буває складно ще й тому, що далеко не кожен здатний відповідати їх уявленням про довершеність. Але це зовсім не означає, що з перфекціоністами неможливо ужитися, просто до них потрібен особливий підхід.
Ідеальний чоловік або трудоголік?
Чоловік перфекціоніст - це педант, прагнучи відшліфувати кожну грань свого буття. На його робочому столі - ідеальний порядок, молотки, викрутки і гайки розкладені за розміром, сорочки і краватки розвішані в шафі за кольорами, а сам він - до неможливості акуратний і пунктуальний. Хіба не ідеальний чоловік? Але все не так просто.
Збираючись робити ремонт, чоловік-перфекціоніст не довірить його нікому, адже він вважає, що тільки йому одному під силу ідеально покласти плитку у ванній, постелити паркет і утеплити балкон. Звалюючи на себе таку непосильну ношу, він прирікає навіть невеликий косметичний ремонт стати багаторічним довгобудом.
Перфекціоніст - це хто?
Начальник перфекціоніст - справжнє лихо для підлеглих: він вимагає від них не просто виконання роботи, а ідеального якості на кожному етапі. Якщо ж йому здається, що підлеглі не справляються із завданням, то він все буде робити сам, забувши про сон і відпочинок. Хоча і вважається, що серед трудоголіків досить багато перфекціоністів, насправді вони працюють не з любові до процесу, а з прагнення досягти кращого результату. Якщо ж перфекціоніст знаходиться в ролі підлеглого, то для керівництва такий працівник - просто знахідка. На нього звалюють буквально гори роботи, знаючи, що виконана вона буде в кращому вигляді.
Щоб прагнення до ідеалу не перетворилося в згубну пристрасть, такому чоловікові необхідно час від часу нагадувати, що є й інші завдання, які потребують вирішення, і не варто зосереджувати всі сили на єдиній проблемі.
Бездоганна жінка
Жіночий перфекціонізм найчастіше лежить у двох площинах: непорочне веденні господарства та в досягненні ідеального зовнішнього вигляду. Ідеальна чистота в квартирі, бездоганно наглаженные стрілки на брюках чоловіка і сина стають сенсом життя жінки-перфекціоністки. Вона готова не їсти і не спати, лише б її будинок і члени сім'ї виглядали, немов рекламна картинка. Постійно прагнучи до ідеалу, така жінка особливо болісно сприймає все те, що «не вписується» в її уявлення про ідеал. Домочадцям доводиться постійно терпіти догани про нерівно повешенном рушник або недостатньо акуратно застеленому ліжку. Що вже говорити про пляму на сорочці або відірваною гудзика!
Якщо ж жінка вирішила стати ідеалом краси, то вона докладе всі зусилля для того, щоб стати предметом захоплення оточуючих. Вона стане постійною клієнткою тренажерних залів і салонів краси, невпинно вдосконалювати свою зовнішність. Небезпека криється не тільки в тому, що на шляху до ідеального обличчю і тілу жінка практично не може зупинитися, але і в тому, що володіючи настільки непересічними зовнішніми даними, вона пред'являє підвищені вимоги до свого обранця. В очікуванні принца на білосніжному коні дама може назавжди залишитися в гордій самоті.
Психологи рекомендують жінкам, схильним до перфекціонізму, знайти собі хобі, яке по-справжньому їх захопить і стане заняттям для отримання задоволення, а не для досягнення високих результатів.
Синдром відмінника
Дитина перфекціоніст - мрія всіх вчителів. Він прагне бути найкращим з усіх предметів, вимогливий до себе, відрізняється старанністю. Але для такої дитини найменша невдача стає особистою трагедією, так як він болісно ставиться до успіхів однолітків. Чужу перемогу він розглядає, як власну поразку. Іноді це приймає настільки крайню форму, що стає хворобливою тягою, для викорінення якої потрібна допомога психолога.
Батьки маленького перфекціоніста повинні йому пояснити, що не варто порівнювати себе з ким би то не було, вони люблять його не за досягнення, а за те, що він їхній син або дочка. Ставлення до такої дитини повинен бути особливо уважним, дорослі повинні зосередити його увагу на те, що помилки властиві будь-якій людині, а недосконалість світу - не привід для розладу.