Людські страхи
Якщо комусь відома людина, яка ні разу в житті не шарахався від павуків, не тремтів перед іспитом і не впадав у відчай від відкриття, що життя дійсно скінченна, значить, це був, швидше за все, якийсь законспірований біоробот. Вільно або мимоволі всі ми час від часу хвилюємося, напружуємося, діємо з оглядкою на якісь несуттєві дрібниці, хоча зі сторони, можливо, справляємо враження улюбленця долі або наймудрішого даоцзи.

Психологи вважають почуття страху цілком органічним для людської психіки. Але поділяють його, кажучи по-науковому, «інтуїтивне відчуття небезпеки», фобії та манії.

Якщо перше властивість людині тільки на користь - оскільки культивує в ньому розумну обережність, то з другим і третім справа йде куди складніше: тут все залежить від масштабу відхилення.



Сама по собі наявність у людини фобії ще не говорить про те, що цей чоловік пасує завжди і скрізь. Нехай ти боїшся літати на літаках, зате сміливо береш на себе відповідальність там, де інші бояться. Тобі не по собі від яскравого світла за спиною, але на крутих гірських схилах ти - ас. Слабке місце психіки компенсується сильною стороною характеру - така норма. Деякі перекоси успішно знімають психотерапевти. Але і ці професіонали душевної рівноваги самі втрачають його, коли бачать, скільки останнім часом з'являється людей, особливо підлітків, під тиском власних страхів впадають в неадекватний психічний стан. І тому є об'єктивні причини.

Нинішній світ сповнений конфліктів і протиріч, глобальних і особистих. Не кожна сім'я - заповідник благополуччя і взаємної терпимості. І не кожна може дозволити собі оплачувати психотерапевта. Так що немає шляху вірніше, ніж самому вибиратися з тунелю страху до світла розуму. Насамперед, розберися, де сама проблема, а де твої емоції.

Часто нам всюди ввижається критика оточуючих - і ми самі собі починаємо здаватися нещасливими, нерасторопными, не здатними контролювати ситуацію. Ми нервуємо, метушимося, а то і впадаємо в агресію - досить поширений спосіб захисту власного «я». Але якщо, за відомим заповітом мудреця, починаємо спокійно приймати те, чого не в силах змінити, причіпок з боку оточуючих стає менше. У захищеного холоднокровністю кровиночки не поп'єш: як відомо, вампіри люблять погарячіше. Нерозумно сприймати свій страх як дзеркало стану власної душі. Якщо це і дзеркало, то абсолютно криве.

І відображення в ньому карикатурне. Посмійся над ним і забудь назавжди. І сотвори інше дзеркало, в якому ти, незважаючи на свої дрібні недоліки (як без них?), виглядаєш цікавіше і приємніше.

Тільки не намагайся придушити свій страх штучним оптимізмом - марно! Немає на Землі такого місця, де все було б ідеально, всі ходили б виключно в білих одежах, а знову прибувають безкоштовно міняли чорні окуляри рожеві.

«Переформатируй» свою розгубленість, невпевненість в собі. І побачиш, що твої недоліки незначні в порівнянні з достоїнствами. Кожна людина - штучне виріб, і ти теж! Ти щось знаєш, щось вмієш краще за інших. Частіше хваліть себе за це. (Слухай, а може, й інші гідні цього «переформатування» у твоєму ставленні до них? Напевно. Дай їм шанс показати себе з кращого боку, й у тебе з'явиться багато доброзичливців.) Часто наші слабкості і страхи - неусвідомлене бажання впасти у раннє дитинство, коли захист і турбота покладалися нам за визначенням, просто за те, що ми є. Що ж В дитинство так в дитинство! Поясни дитині в собі, що світ за брамою дитячого садка влаштований досить складно, у ньому є все, але хорошого все одно більше, тільки треба постаратися, щоб його отримати, а ти, подорослішав, завжди підтримаєш «малюка», поясниш, що до чого. Іноді у людини бракує сил опиратися, і тому він енергетично пригнічений, затиснутий. Прекрасний засіб розкріпачити енергетику - звичайна вода. Неспроста перше, що дають людям в переднепритомний стані, - склянка води. Пий більше мінералки, частіше приймати душ, якщо є можливість, займіться плаванням.

І ще одне спостереження: страх - це теж свого роду яскрава подія, привід для виплеску емоцій. Може, вся справа в тому, що у твоєму житті не вистачає вражень? Знайди собі цікаве заняття, частіше бувай серед симпатичних людей, подорожуй. Заведи щоденник і записуй туди всі свої спостереження, відзначай все, що по-хорошому зачепило тебе або зворушила (і нічого тут соромитися!). Допомога іншим людям - прекрасний спосіб знайти самоповагу і переглянути свої уявлення про те, що таке дрібна неприємність, а що - справжня біда. Повір: є чимало людей, яким живеться гірше, ніж тобі, і нічого, тримаються - без істерик і депресій. В емоційному плані більшість наших страхів і тривог - зовсім не слони і бізони, а таргани і комарі, противні і надокучливі. Позбутися від них назовсім не вдається практично нікому. Але щоб із-за цих дрібних капості перекручувати свої найкращі роки? Не дочекаються!