Як правильно: грам або грамів?
Ще в школі запам'ятовують правила використання слів у родовому відмінку, наприклад, «ні шкарпеток», а не «носок». Часто викликає труднощі слово «грам» у множині і родовому відмінку. Не вистачає десяти грамів? Десяти грамів? Виявляється, є рахункова форма: до неї відносяться назви одиниць виміру в поєднанні з числівниками. В довідниках і словниках цю форму розглядають по-різному. Рахункова форма, або лічильний відмінок - так позначаються будь-які назви одиниць вимірювання при наявності поруч числівника. Наприклад: 10 вт, 50 ампер, 100 байт. Закінчення «-ов» у одиниць вимірювання немає - є нульове закінчення.
У Російському орфографічному словнику РАН пропонується тільки один варіант: рахункова форма грам (од. вимір.).
А в цих джерелах обидві форми - «грам» і «г» - даються як рівноправні.
У тлумачному словнику іншомовних слів (видання 2004 року) знаходимо потрібне слово і бачимо варіанти грамів і грам.
Орфоепічний словник (під редакцією Р.І. Аванесова) пропонує рахункову форму грам і грамів.
Інтернет-довідник «Грамота.ру» вказує, що вірні обидва варіанти - 8 грамів, 8 грам.
У словнику труднощів (Д.Э. Розенталь) та у словнику російської мови (Ожегов С.І.) читаємо: варіант грамів використовується в основному в письмовій промови, варіант грам допускається в усному мовленні.
Отже, з'ясовується, що обидві форми - г і г - мають право на існування. Але краще застосовувати їх у різних сферах. На листі варто вживати варіант грамів, в усному мовленні допускається форма грам.