У зв'язку з тим, що економічна ситуація в нашій країні нестабільна, не дивно, що багато люди, вийшовши на пенсію, продовжують трудову діяльність. І зрозуміло, що роблять вони це не з причини величезного бажання і надалі приносити користь виконанням певних обов'язків, а лише тому, що треба якось виживати. Розмір пенсії не дозволяє залишити місце роботи і спокійно насолоджуватися заслуженим за довгі роки активної роботи відпочинком, змушуючи людей і в похилому віці щодня ходити на роботу.
Працювати чи не працювати?
Звичайно, питання про те, чи потрібно працювати пенсіонерам, дуже спірне, і більш молоде покоління не згідно з тим, що відпрацювали свій стаж люди продовжують «займати посади, які могли б дістатися вже новим фахівцям. Виникає конфлікт інтересів: молоді важко знайти хорошу роботу за спеціальністю, пенсіонерам неможливо вижити на одну пенсію. Адже, погодьтеся, якщо б розмір пенсії не змушував людей розписувати кожну копійку на покупку лише самого необхідного і першочергового, пенсіонерам не довелося б думати про додатковий заробіток і всіма силами намагатися втриматися на своєму робочому місці.
Звільнення за власним бажанням пенсіонера
Так ось рано чи пізно настає момент, коли пенсіонер виявляє бажання звільнитись з власної ініціативи. Звичайно, звільнення може відбутися і з ініціативи начальства, однак зараз ми розглянемо конкретний випадок, коли пенсіонер вирішив сам покинути займану посаду і піти на заслужений відпочинок.
Щоб зрозуміти, як буде проходити процес звільнення пенсіонера за власним бажанням, спробуємо розібратися з поняттям «вихід на пенсію». Воно має на увазі під собою досягнення пенсійного віку, при якому людина може отримувати певні пільги (в якості пенсіонера) і пенсійне забезпечення. Але! Вихід на пенсію не означає автоматичного звільнення з роботи. Людина за бажанням і згодою з роботодавцем продовжує трудову діяльність. Вихід на пенсію дає йому додаткове право при звільненні за власним бажанням вказати в заяві термін, коли він хоче покинути робоче місце, та обов'язок роботодавця звільнити працівника від виконання його трудових обов'язків згідно з цим терміном.
У Трудовому Кодексі про це сказано в статті 80 згідно з якою бажання працівника піти з посади за власною ініціативою з причини неможливості продовжувати трудову діяльність зобов'язує роботодавця розірвати з ним трудовий договір у строк, зазначений в заяві на звільнення. Не існує певного тимчасового інтервалу між виходом на пенсію і звільненням за власним бажанням: працівник має право звільнитися, коли вважатиме за потрібне.
Говорячи про статті 80 ТК РФ, відзначимо, що в ній взагалі не обговорюється обов'язкове зазначення причини звільнення в заяві. Але, якщо вказівка такий необхідно для надання звільняється співробітнику будь-яких прав і пільг, то найкраще її позначити письмово. Це в його інтересах.
Як писати заяву
При написанні заяви використовуйте наступне формулювання: «Прошу звільнити мене за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію». Не забудьте вказати бажану дату звільнення. Подібна форма заяви допоможе працівникові, який звільняється у разі виникнення спірної ситуації довести, що він обґрунтовував причину звільнення, і має право на задоволення свого прохання.
Готуючи заяву, не забудьте вказати вхідний номер, поставити всі необхідні підписи і зробити його копію.