Як правильно оформляти рефератиВ освіті все повинно бути чітко, структуровано і регламентовано, якщо дати студентам або школярем можливість робити щось на свій розсуд, то вони обов'язково зроблять все шкереберть. Тому з перших днів навчального процесу в старших класах та інститутах, викладачі розповідають як правильно оформляти реферат, показують зразок і дають роз'яснювальні коментарі.

На жаль далеко не всі учні уважно слухають і після того, як отримують завдання написати реферат по заданій темі, бігають з виряченими очима, намагаючись дізнатися у більш відповідальних товаришів, як же його оформлювати і писати. Для тих, хто ще не знає, була написана ця стаття, покликана пролити світло на питання про структуру реферату.
Приклад правильного оформлення реферату
- титульний аркуш реферату поки не заповнюємо, залишимо її наостанок, раптом щось зміниться в процесі написання чи потрібно буде злегка підкоригувати назва або тематику
- другим листом в рефераті йде Зміст. Багато хто думає, що його необхідно робити у кінці роботи, просто витягнувши з уже написаного тексту кілька слів кожного розділу, але це не так. А деякі і зовсім забувають про зміст, так як у дорослому житті, коли людина буде писати резюме для влаштування на роботу, цей лист не потрібен. Справа в тому, що зміст потрібно не тільки для викладача, але і для вас, так як ви можете його використовувати як План робіт. Розбийте тему реферату на частини, подумайте, про що будете писати в кожній з них, розбийте на додаткові підпункти і отримаєте хороший, опорний план робіт, за яким буде легко писати. Так як сьогодні всі реферати пишуться не від руки, а друкуються на комп'ютері або ноутбуці, завжди можна буде підправити утримання, після того, як робота буде написана.
- тепер приступаємо до написання реферату. На відміну від написання автобіографії, починати потрібно з вступної частини, в якій ви можете своїми словами розповісти, на скільки важлива ця вами тематика, що ви будете робити, для того щоб пролити світло на цю проблему, яким результатом хочете прийти і як актуальна тема реферату даний момент. Учні сприймають вступну частину як можливість легко і швидко зробити реферат товщі (якщо викладач дав певні вимоги до об'єму). Але вчитель знає цю хитрість і стежить при перевірці, щоб води було мінімум, так що не пишіть введення більше двох сторінок, буде виглядати награно і не професійно.
- тепер переходимо до основної частини правильного оформлення реферату. У ній повинна бути виражена сама суть теми, розкриті всі нюанси, розглянуто всі аспекти з різних боків. Чим більше буде підпунктів в основній частині реферату, тим краще. Краще для вас і для викладача. Буде відразу зрозуміло, що ви дійсно працювали з літературою, вникли в суть описуваного і продумали про те, як дохідливо донести зміст обговорюваного питання.
Всі запитання, які ви ставили перед собою у вступній частині повинні бути розкриті, всі цілі досягнуті або, принаймні, зібрані матеріали допомагають зробити потрібні висновки у заключній частині реферату. Це серце вашого реферату та доповіді, не можливо завантажити приклад і зробити все за нього, підійдіть з усією відповідальністю, вставите кілька картинок або таблиць і напишіть не менше 15 сторінок. Нехай прочитати вийде не всі, але значущості вашій роботі це додасть, безсумнівно.
- ну, ось ви вже майже дізналися про те, як правильно оформляти реферати та дісталися до Заключної частини. Її ще можуть називати Підсумками або Висновками. Ви повинні на декількох сторінках описати до чого ви прийшли, до яких думок додумалися, як пропонуєте вирішити проблему або як бачите поліпшення ситуації в майбутньому. У Висновку повинно бути мінімум води, максимум фактів і сенсу. Можна викладати все по пунктах або навіть у вигляді пронумерованих пунктів. Перечитайте водну частину і звірте поставлені цілі зі списком висновків. Ні де, ні чого не упустили?
- закінчується зразок оформлення реферату списком літератури. Навіть якщо ви все писали з голови або вигадали, список літератури повинен бути. Знайдіть декілька тематичних підручників або книг, перепишіть автора, назву, рік виходу в світ і видання. Можна вказати сторінки, які використовувалися. Для того щоб надати своїй роботі значущості, вкажіть хоча б 10 джерел у списку літератури.
- тепер необхідно пронумерувати сторінки реферату, написати титульний аркуш і скріпити всі аркуші разом. Нумерація зазвичай робиться у правому нижньому куті аркуша, на всіх сторінках крім титульної. В деяких вузах, останнім часом змушують нумерувати аркуші в центрі верхньої частини аркуша. Дізнайтеся у свого викладача, де потрібно нумерувати і з якого боку зшивати роздрукований реферат, адже якщо ви скріпіть його зверху, то верхня нумерація не буде видно. Напевно, не варто говорити про те, що ви повинні знати як правильно писати слова і перевірити текст на наявність граматичних помилок.
Оформлення титульного аркуша реферату:
- верхня центральна частина сторінки - повне найменування навчального закладу
- центральна частина титульного аркуша - перша строчка - Реферат по ...(назва предмета) - друга сходинка повністю тема реферату, без лапок
- права частина нижніх двох третинах листа - ваші дані, номер групи, ПІБ, ім'я викладача
- центр нижній частині аркуша - рік, місто
Деякі викладачі змушують робити рамочку по всьому периметру титульного аркуша, але це не обов'язково
Важливо розуміти, що знання про те, як правильно оформляти реферат потрібно не тільки викладачу, але й вам самим. Адже правильний приклад оформлення допомагає структурувати ваші думки, змусити голову думати продуктивніше, результативний і в потрібному напрямку. Якщо порядок в голові, значить порядок у викладі своїх думок на папері, а це найважливіше в рефераті. Вчіться, читайте, робіть все красиво.