Особливості електронного бронювання квитків
Електронний квиток, як і електронний залізничний квиток або на будь-який інший вид транспорту - це сучасна альтернатива традиційним паперовим бланків, що дозволяє економити матеріальні та часові ресурси, що повністю відповідає вимогам сьогоднішнього повсякденності. У всьому світі електронні квитки, або e-ticket, успішно використовуються як компаніями-перевізниками, так і покупцями-пасажирами. Перші надають можливість вибрати, замовити та оплатити поїздку віддалено через інтернет за допомогою спеціальної електронної системи, а другі охоче користуються цією можливістю, отримуючи натомість певні бонуси.
Так, часто власники електронних авіаквитків мають перевагу перед іншими пасажирами в черзі на реєстрацію на рейс, що користуються знижками на вартість і іншими приємними послугами з бажанням перевізника. Але головне - вони позбавлені від необхідності зберігати паперові квитки, не бояться втратити або забути вдома. Після прибуття в аеропорт достатньо пред'явити посвідчення особи (як правило, паспорт) співробітникові авіакомпанії, який тут же звірить ваші дані з інформаційною базою і видасть вам роздруковану маршрутну квитанцію вашого електронного квитка.
Деякі перевізники вимагають від пасажирів самостійно роздруковувати та/або пред'являти електронний квиток на екрані комп'ютера або мобільного телефону. У такому разі підтвердження бронювання квитка після оплати прийде на вашу електронну пошту. Вам потрібно буде лише відправити отриманий документ на принтер і захопити його з собою в аеропорт. Іноді достатньо відкрити лист з підтвердженням на екрані смартфона або ноутбука і продемонструвати його біля стійки реєстрації. Простіше кажучи, електронний квиток - це ваш захист від втрати і пошкодження посадочного документа. І більшість мандрівників вже встигли оцінити його переваги. Але навіть у самої цінного медалі є зворотна сторона.
Перевірка броні авіаквитка
У випадку з електронними квитками цієї зворотною стороною іноді стають технічні неполадки в системі бронювання, внаслідок яких не вдається оплатити квиток, підтвердження не приходить покупцеві або відображається некоректно. До того ж, багато пасажирів сумніваються в чесності продавців, особливо, якщо здійснюють купівлю через посередників, а не безпосередньо в авіакомпанії. Для всіх цих випадків існує два основних надійних способу перевірити, чи все в порядку з вашим авіаквитком:
- Через авіакомпанію. Зателефонуйте в довідкову службу чи відділ по роботі з клієнтами. Назвіть номер вашого бронювання та/або номер квитка, зазначений у тексті підтвердження броні. Навіть якщо ви купували квиток через агентство, а не безпосередньо в авіакомпанії, інформація про нього повинна зберігатися в інформаційній базі перевізника. Якщо такої інформації там не виявлено, відразу ж проконсультуйтеся з співробітником компанії про те, які дії вам слід зробити, щоб все-таки отримати свій проїзний документ або, в крайньому випадку, повернути за нього гроші. Іноді інформація передає від посередника до перевізника не відразу, тому не поспішайте засмучуватися і зберігайте конструктивне спокій.
Деякі авіакомпанії надають можливість звірити існування актуальною броні на своєму сайті. Для цього вам теж потрібно вказати номер квитка з електронної маршрутної квитанції. У більшості випадків цього досить, щоб переконатися в наявності і дійсності броні авіаквитка. Тим більше, що технічні збої у великих системах трапляються вкрай рідко і переважна більшість пасажирів не стикаються з труднощами при купівлі та використанні електронних квитків.
Через інтернет , тобто з допомогою сторонніх ресурсів, безпосередньо не пов'язаних з конкретними перевізниками, можна перевірити бронь в будь-який час. А все тому, що в світі існує всього 4 системи бронювання авіаквитків (скорочено GDS): Amadeus, Galileo, Sabre та Сирена-Тревел. Вам потрібно зайти саме на той сайт, через систему якого було зроблено бронювання. Своє прізвище (як у закордонному паспорті та/або маршрутної квитанції) та номер бронювання введіть в спеціально призначені для цього поля. Якщо все в порядку, квиток оплачений і оформлений на ваше ім'я, то сайт покаже вам електронну квитанцію. У ній міститься інформація про маршрут, дата і час вильоту та прибуття, назва перевізника та дані пасажира.
Будьте уважні при введенні персональних даних: якщо система запитує номер бронювання GDS, то ви повинні ввести саме його, а не індикатор авіакомпанії або агентства-посередника. В іншому випадку ваше бронь не буде знайдена в загальній базі і вам доведеться заново перевіряти її існування. Зате такі віртуальні сервіси дозволяють не тільки переконатися в актуальності броні, але і заодно уточнити всі деталі поїздки, такі як тип літака, меню харчування і навіть погоду в точці прибуття.
Перевірка броні авіаквитка з допомогою глобального ресурсу - це самий надійний шлях. Тому що кожна авіакомпанія може зберігати інформацію про своїх рейсах і заброньовані квитки на них тільки в одній з чотирьох зазначених систем. Тоді як в інших вона не відобразиться. Це звичайна ситуація, яка не повинна вас лякати. Але для власного спокою краще відразу звертатися до міжнародних баз даних і звіряти бронь через сайти GDS. Найбільш популярні з них - це www.checkmytrip.com і www.viewtrip.com . Сміливо перевіряйте бронювання авіаквитка в будь-яку точку світу за допомогою цих сайтів і будьте впевнені, що ваша поїздка відбудеться за планом, політ буде вдалим, а посадка - м'якою і своєчасною.