Як навчитися говорити «ні» - як правильно відмовляти?
В житті немає нічого неможливого, а значить і слово «ні» сказати може кожен, проблема тільки в тому, які наслідки може спричинити за собою це «ні» . А це найбільше лякає багатьох людей. Якщо з-за того, що ви не можете відмовити нікому, ви стаєте дратівливими, якщо ваша, так звана, благодійник не приносить ніякого задоволення, то треба вчитися говорити «ні». Невміння відмовити співрозмовника з часом може стати великою проблемою. Так чому нам так важко відмовити? Як не дивно, але причиною цього є невпевненість у собі. Така людина

відчуває себе неповноцінним, нікому не нужным.Он думає, що якщо відмовить кому-небудь, то це ще більше піділлє масла у вогонь, і він перестане бути кимось шановним і комусь потрібне. І це глибока помилка. Надавати допомогу, звичайно, треба, однак не кому попало, а тим, хто цього потребує, і хто це високо оцінить. Варто задатися питанням: а чи заслуговує він або вона? Якщо відповідь негативна, то без докорів сумління можна спокійно дати відсіч співрозмовнику. Це, звичайно, не приведе в захват «жебрака», але, принаймні, він оцінить ваші зусилля, які ви доклали.
Не треба потурати всім, скажіть «ні» в кінці кінців. Не можна забувати, що є люди, які вас завжди віддячать за допомогу незалежно від того, який буде результат вашої допомоги, а є ті, які завжди будуть незадоволені. Тому треба розуміти, кому варто допомогти, а кому - ні. Кожна людина прагне до визнання і поваги. Через цього багато хто вважає, що, якщо вони будуть допомагати всім, доб'ються поваги, але це далеко не так. Так, потрібно допомагати, але не всім підряд. Краще приділяйте більше уваги рідним і близьким, допомагайте їм. Вони-то точно оцінять вашу допомогу і ніколи не залишаться в боргу. Не потрібно тримати образу на тих, хто не цінує ваших витрачених часу і зусиль на те, щоб допомогти йому. Таким людям краще сказати, щоб в іншій розчленили все самі. Якщо він дійсно не правий, то пояснити це можна і потрібно.
Взагалі ж, допомагати іншим потрібно по мірі можливостей і з бажанням. Адже якщо ви будете надавати допомогу всім без розбору, то не залишиться часу на себе, а це не так вже і добре. Однак якщо допомогу іншим приносить вам моральне задоволення, то вчитися говорити «ні» не потрібно. Якщо ж, навпаки, вам це в тягар і приносить лише стрес, то вчитися відмовляти «жебракам» потрібно обов'язково.