Як налагодити хороші відносини в робочому колективі

Як налагодити стосунки в жіночому колективі, як налагодити стосунки в чоловічому колективі, як налагодити стосунки в змішаному колективі. Як чудово спілкуватися з жінкою-керівником.

ПСИХОЛОГІЯ РОБОТИ В КОЛЕКТИВІ


Якою б не була наша посада, професія і стаж, працюємо ми, як правило, в колективі. І ті, хто працює вдома, так чи інакше спілкуються з роботодавцем, багато в чому залежать від нього, а часом і від інших колег, навіть якщо і не знайомі з ними особисто. Роль цих взаємовідносин надзвичайно важлива. Вони впливають і на кар'єрне зростання, і на психологічний комфорт Робочого процесу, і в кінцевому рахунку на те, чи будете ви й надалі працювати в цій компанії, або потрібно терміново підшукувати нове місце.
Колектив, з яким пов'язала вас професія або випадок, може бути яким завгодно - великим або маленьким, однорідним по тим чи іншим параметрам або різношерстим. Але в будь-якому випадку він складається з жінок і чоловіків. Деколи це чисто жіночий або суто чоловічий колектив, кожен з яких має унікальні особливості і працювати у яких ох як непросто. А змішані колективи (яких все-таки більшість) все одно складаються з маленьких колективів жінок і чоловіків. З'ясувавши їх особливості, вам буде легше змоделювати свою власну модель поведінки.
Вже з народження хлопчики багато в чому відрізняються від дівчаток. Хлопчаки активніше, частіше кричать і з більшою охотою досліджують навколишній світ.
Ви запитаєте, яке відношення золоте дитинство має до кар'єрного росту? Саме пряме. Адже дитячі ігри - це модель тієї ж роботи. В іграх хлопчиків завжди присутній конфліктне і змагальне начало. Вони вчаться битися з противниками і миритися з ними. І найголовніше: хлопчики зазвичай грають за заздалегідь визначеними правилами. Вони намагаються слідувати букві правил, але неодмінно люто сперечаються про їх суті один з одним.
Дівчатка найчастіше грають в ігри без правил, наприклад у доньки-матері. Тут головне - не перемога, а підтримання хороших відносин. Так що конфлікти трапляються рідко, і у маляток просто немає навичок виходу зі складних ситуацій. І ще в групах дівчаток зазвичай відсутня жорстка ієрархія, властива більшості хлоп'ячих колективів.
Коли хлопчики і дівчатка виявляються разом, хлопчики зазвичай захоплюють владу. То ж трапляється і на службі - жінки незмінно виявляються на других ролях.
У силу сформованих традицій жінка в суспільстві здавна виховується в дусі підпорядкованості та усвідомлення себе як слабкої статі, з дитинства засвоюючи орієнтир на такі цінності, як працелюбність і покірність волі чоловіка. Особливістю вітчизняної ментальне можна вважати пасивність і відхід від конфлікту. В сучасних умовах жінки теж прагнуть уникнути прямої конфронтації й, на відміну від чоловіків, проявляють більше стриманості і такту.
Слід визнати, що світ бізнесу створений чоловіками і управляється ними. Чоловіки ставляться до роботи з тим же настроєм, з яким виходять на спортивні змагання. Гра, спорт, бізнес управляються за допомогою неписаних правил, знайомих більшості чоловіків, але, на жаль, майже не освоєних жінками. Тому, якщо ви хочете змусити чоловіків прислухатися до своєї думки і рахуватися з вами як з рівноправним партнером, необхідно засвоїти кілька ключових моментів.
Але спочатку розглянемо протилежну ситуацію, коли на роботі вас оточують колеги виключно одного з вами підлоги.

Жіночий колектив. Проблеми і складності роботи в жіночому колективі


У дамських заповідниках на тлі дружних чаювань, нескінченних розмов на «нагальні» та далекі від виробничих потреб теми зазвичай ростуть отруйні пагони пліток і інтриг. І якщо обстановка в жіночому колективі складається сприятлива, розгораються справжні битви характерів і амбіцій. Тому, якщо доля занесла вас в чисто віденську компанію і ви маємо намір досягти успіху в кар'єрі, і душевний спокій зберегти, - першим ділом слід придивитися до основних фігур, що визначає хід гри.
Почнемо з голови фірми, бо керівні кадри, а особливо жінки-керівники, вирішують все.
Самодурка . Якщо на чолі жіночого колективу варто навіжена особа з істеричним характером, там затіваються особливо жорстокі ігри без правил. Рішення про призначення, преміальних та інших благах вона приймає, керуючись виключно миттєвим настроєм. Її відрізняє сварливу вдачу і шалений марнославство. Вона користується своєю владою над беззахисними співробітницями і самостверджується, принижуючи підлеглих. Вона обожнює компліменти, завжди претендує на підвищену увагу і не терпить, щоб хтось, крім неї, був у центрі подій. Любить підносити банальності як якесь одкровення і буває страшно здивована, якщо хтось думає інакше. Головне - вивчити її слабкі місця і не торкатися їх ні в якому разі. Намагайтеся робити компліменти її нової зачіски, нових туфлях і кольором обличчя. Втілювати свої задуми в життя можна, лише переконавши її, що все, що вона задумала, а ви лише озвучуєте її геніальні ідеї. Ні в якому разі не можна демонструвати їй своє невдоволення. Правда, час від часу можна порюмсати і поскаржитися, щоб домогтися підвищення зарплати. Тим самим у неї з'явиться зайвий привід самоствердитися і відчути себе благодійницею.
Комісар . Завзята начальниця, як правило, запекла феміністка, яка знає справу і правляча в жіночому колективі залізною рукою. Не терпить стороннього втручання, категорична і дуже жорстка, особливо з тими, хто хоч як-то відхиляється від її вимог. Штрафи, догани - її улюблені способи управління. Рідкісний тип начальниці, яка майже не додає значення відносинам. Так що дочекатися від неї поблажливості з приводу своєї відсутності на роботі через хворобу родича - пусте заняття. Вона справжній трудоголік, днює і ночує на роботі, яка для неї є сенсом життя. Намагайтесь і ви робити вигляд, що робота для вас - все. Демонструйте залізне здоров'я, відсутність побутових і сімейних проблем, відданість компанії і віру в стратегічну лінію, проведену начальством. З нею можна радитися, але сперечатися - ні в якому разі. Проявляйте ініціативу, але нічого їй не нав'язуйте. Вона цінує професіоналізм і в першу чергу заохочує саме хороших фахівців. Тому підвищуйте свою компетентність, відвідуйте різні курси і використовуйте будь-який зручний випадок для демонстрації своїх умінь. Тоді світ з шефиней, кар'єра і, до речі, заступництво з її боку вам забезпечені.
Душка . Принцип її керівництва - повне невтручання в справи фірми. Вона, можливо, справедливо вважає, що бурхливою діяльністю справі не допоможеш, можна тільки все зіпсувати. Підлеглі мудрі, самі все знають. А якщо не знають - їх можна спокійно звільнити. Саме при ній активно розгортається боротьба за владу і прибутки, суперництво «угруповань» за неформальне лідерство. В справах і відносинах - повний хаос, тому що в жіночому колективі нікому займатися вирішенням конфліктів, контролювати дотримання дисципліни - все вирішують обставини і активно претендують на владу суперниці.
Ні в якому разі не треба тиснути на таку начальницю, дошкуляючи її проханнями. Уся відповідальність повністю лежить на вас, вам і вирішувати. В принципі, можна взагалі особливо нічого не робити, хіба що постійно зображати бурхливу діяльність. Принаймні, психологічний клімат від цього не постраждає. У кращому випадку ви швидко підете на підвищення (якщо не будете надто активні), в гіршому - на підвищення піде вона. Головне - не стати в жіночому колективі жертвою плетуться навколо інтриг. Тому за всяку ціну утримайтеся від участі в змовах і інших акціях, інспірованих особливо активними співробітницями.
Секретар . Дуже важлива персона. Від неї багато в чому залежить те, наскільки глибоко зараза інтриг може вразити колектив. Якщо секретар - юна самовпевнена дівчина, яка допускає по п'ять орфографічних помилок в одному рядку і говорить по телефону: «Вам дзвонять», - зорієнтуватися не так вже складно. На вишукані хитрості й інтриги у неї не вистачить ні освіти, ні звивин, ні винахідливості. Спілкування з нею вимагає великого терпіння і мужності. Постарайтеся не виявляти роздратування навіть у відповідь на відверті дурниці, потоки яких час від часу обрушуються на вас. Інакше вона може образитися, і тоді ви будете мати справу з керівництвом, так як ця «кумедна дівчинка», швидше за все, є донькою чи онукою кого-небудь з президентів компанії.
Якщо ж секретарка - яскравий представник племені кадрових працівників радянського типу, така злобна фурія, чудово справляється зі своїми обов'язками, то від неї краще взагалі триматися подалі. Як правило, вона вважає своїм обов'язком збирати компромат на всіх співробітників. Підозріла і недовірлива, вона може угледіти кримінал навіть у виразі вашого обличчя, незалежно від того, серйозні чи ви посміхаєтеся. Поводитися з нею слід ідеально ввічливо і називати по імені-по батькові, при цьому дотримуючись дистанцію - краще метра три-чотири.
Найнебезпечніший тип секретарок - участливая пліткарка, що має від природи схильність до плетіння таємних мереж. Вона привітна, турботлива, завжди розпитує про сім'ю та особистих проблеми і намагається встановити довірчий тон. Але будьте пильні! Ваша відвертість назавтра цілком може обернутися якщо не звільненням, то неабияким погіршенням відносин з товаришами по службі. І всі подробиці вашого особистого життя - з деякими спотвореннями, природно, стануть надбанням всього жіночого колективу. Тримайтеся з нею привітно, але говорите тільки на нейтральні теми. Ніякої інформації про себе або про кого-небудь іншому.
У будь-якій компанії обов'язково є свої «злюки», «буки» і «ворчуньи». Вони можуть займати посаду від директора до бухгалтера і навіть до прибиральниці. Боятися їх не потрібно (адже вони тільки на це і розраховують), сваритися з ними шкідливо, як мінімум, для здоров'я, переконувати таких - марно. Тримайтеся з ними максимально нейтрально, менше говоріть, більше робіть. Краще 20 разів повторити спокійним і доброзичливим тоном: «Це потрібно підписати» або «Це потрібно зробити для подальшої роботи», ніж пускатися в пояснення і дебати. І ще одна зброя - скромність і сором'язливість. Як правило, проти такого у них не буває аргументів.
Одна з головних тем, обговорюваних у жіночому колективі, - зовнішність і одяг. Тут надзвичайно важливо витримати потрібний тон. Не варто привертати до себе зайву увагу підкреслено дорогими туалетами та аксесуарами. Офіс - не місце для дефіле. Але й в іншу крайність впадати теж не слід. Тому заношений костюмчик, колготи в зачіпках і джинси з розтягнутими колінами краще пожертвуйте на користь бідних.
Улюблений сюжет і одночасно привід для женка заздрості - любовні перипетії. Якщо у вас все гаразд на даному фронті, розповіді про щасливі миті в обіймах партнера можуть викликати непередбачену реакцію у співробітниць, які обділені чоловічою увагою. Тому не варто обдаровувати колег подробицями вашого запаморочливого роману з суперменом або картинами сімейного щастя з турботливим і відданим чоловіком. Намагайтеся щадити почуття тих, кому не так пощастило в житті, як вам.
Дуже небезпечна, але досить поширена в жіночому колективі тема - «на чиїй ти стороні» і «проти кого дружимо». Якщо вас намагаються спровокувати або заплутати, нав'язати роль, яку ви не хочете грати, уточніть деталі та обставини. Хто попереджений - озброєний. І головне - тримайтеся осторонь від будь-яких підступів.
Небезпечно також поява чоловіка в жіночому колективі - це може стати серйозним приводом для розбрату. Хоча іноді присутність окремих представників сильної статі йде тільки на користь дамам, знудженим у своєму тісному і задушливому співтоваристві. Якщо, наприклад, чоловік і галантний уважний, при цьому тримає дистанцію і нікому не виявляє переваги - він чудово освіжає виробничу атмосферу. Але це майже нереальний персонаж.
Чоловік, який опинився в «квітнику», або намагається триматися осторонь, тужливо сподіваючись на появу однополчанина, або вільно або мимоволі починає вести себе як ловелас. Відчувши свою затребуваність в повній мірі, він фліртує поперемінно зі всіма дієздатними дамами. Якщо ж він при цьому не одружений і зовні привабливий, навколо нього розпалюються неабиякі пристрасті.
Співробітниці, одноосібно заволоділа його увагою, доводиться несолодко. Її починають піддавати остракізму, в її роботі знаходять немислиму кількість «ляпів», і керівниця цілком може звільнити її за профнепридатність. Тому візьміть собі за правило, що для вас таких чоловіків не існує.
Але навіть якщо ви зважилися завести роман на роботі в оточенні «палких доброжелательниц», будьте готові мужньо зносити численні причіпки і нападки. Адже заздрість і ревнощі приховати і стримати вкрай важко. А ці почуття - найбільш сприятлива середа для розвитку інтриг і сварок. Тому навіть якщо вас «вибрали» на роль коханої дівчини на очах рідного жіночого колективу, перенесіть основні сцени за куліси. Приємно, звичайно, втерти їм всім ніс, але мир і спокій в стінах офісу, де ви проводите більшу частину життя, дорогого стоять.

Чоловічий колектив. Як успішно працювати в чоловічому колективі


Якщо ви все життя мріяли виявитися єдиною трояндою серед будяків і розраховуєте на щохвилинне увагу, турботу і підтримку, то даремно. Зазвичай робота в чоловічій компанії можна порівняти з військовими діями, подоланням смуги перешкод або сходженням на височенну гору. Приготуйтеся до того, що крім основних обов'язків у вас буде ще одна турбота - виживання в жорсткою і суворою середовищі, зі своїми правилами, темпами і специфічними відносинами.
Слід врахувати, що чоловіки на службі, особливо коли їх багато, - це зовсім не те, що чоловіки після роботи. Чомусь жінки звикли вважати, що справжній чоловік - це обов'язково галантний лицар, який повинен всіляко піклуватися про дамі, знаючи, що вона істота слабка, захищати її від усіх негараздів і напастей, що підстерігають на службі. Реальність, швидше все, буде іншою. Зважившись прийти в чоловічий колектив повноправним працівником, фахівцем, ви в очах колег-чоловіків перестаєте бути слабкою істотою, ставайте, як і всі, гравцем команди, до якого будуть пред'являтися такі ж жорсткі вимоги, як і до всіх інших. Такі умови гри, в яку ви зібралися грати.
Вам не будуть прощати промахи і невдачі лише тому, що ви жінка. На роботі ви такий же співробітник, фахівець, професіонал, як і всі ті, хто працює разом з вами. Жінка, яка не зрозуміє і не прийме цього простого розкладу, - програє. Щоб цього не сталося, постарайтеся збагнути психологію роботи в чоловічому колективі.
Насамперед це жорстка конкурентна боротьба, в якій не шкодують слабких. Вимагаючи до себе особливого ставлення, ви ризикуєте отримати у відповідь дратівливу, грубу реакцію з боку колег. Не провокуйте їх на це. Оптимальна лінія поведінки - показати свої професійні здібності, стати колегою і сильним гравцем. Вміння демонструвати свої успіхи і приймати особливі пози - важливий ігровий навик. Ви скажете, що така поведінка схоже на хвастощі і нечесність? Але для чоловіків це цілком нормальний стиль спілкування. Вони обожнюють хвалитися.
Тому, влаштовуючись на роботу в чоловічий колектив, на співбесіді в жодному разі не розказуйте, що ваші цілі та інтереси - це хороші відносини в колективі, корпоративні заходи і т. д. Тільки робота, прибуток, результат!
Не чекайте, що колеги оцінять ваші таланти і компетентність. Ви самі повинні переконати їх у своїй майстерності. Демонструйте свою компетентність і дійте впевнено. Перш ніж сказати «Я цього не вмію», згадайте про свої досягнення. Адже ви стільки разів справлялися із самими різними справами! Якщо у відповідь на нову пропозицію або призначення ви не вопрошаете розгублено: «Як це робиться?», а бадьоро рапортуете: «Немає проблем!» - у вас є шанс досить швидко набути репутацію енергійного і перспективного працівника.
Не подставляйтесь! Якщо ви прагнете виглядати компетентним людиною, рідше згадуйте про свої помилки. Для цього не треба брехати або вивертатися, просто не варто демонструвати свої промахи на публіці. До речі, доведеться забути про звичку вибачатися за приводу і без нього. Це не дуже чемно, але чоловіки вважають зайві вибачення «рекламою своїх помилок».
Часто працюючим жінкам доводиться робити вибір між будинком і кар'єрою. Чоловіки, як правило, не люблять переробляти, але і не страждають від цього так, як жінки. Воно і зрозуміло, адже вдома їх чекають турботливі дружини з гарячим вечерею і чистими, випрасуваними сорочками. Вас чекають вдома плита і праска, голодні діти і чоловік, які без вас не можуть навіть намазати собі бутерброд. Щоб зробити кар'єру в компанії, де робочий час не нормовано, вам доведеться працювати довго. А значить, ви повинні будете вибирати між роботою і домашніми обов'язками. Чоловіки в такій ситуації зазвичай скорочують час перебування вдома, а жінки - робочий час. Якщо ж вас не влаштовують такі правила гри - шукайте іншу роботу.
Ще одна складність полягає в тому, що жінки часто не вміють підтримувати контакти з діловими партнерами або клієнтами. Як ви ставитеся до того, щоб запросити зануду з дочірньої фірми на тенісний корт тільки тому, що від нього залежить підписання контракту? А що ви думаєте про вечерю з «потрібними людьми»? Перспектива такого выпивона - досить суворе випробування. Жінкам взагалі набагато важче, ніж Чоловікам, витримувати спілкування з несимпатичними людьми. Але якщо у вашій фірмі прийнято витрачати додаткові зусилля на залучення клієнтів - вам доведеться з цим змиритися. Або створити для себе таку нішу, яку ніхто, крім вас, не зуміє заповнити.
Який вибрати стиль одягу для роботи в чоловічому колективі?
Стиль робочого одягу краще вибрати діловий ніяких екстравагантних нарядів, дорогих і викликають прикрас. Якщо при першій появі на роботі ваш наряд дійсно може привернути загальну увагу, все одно це постійно продовжуватися не буде, навіть якщо ви почнете міняти сукні кілька разів протягом робочого дня. Чоловіки захоплені роботою, вони не стануть звертати увагу на такі дрібниці, поступово адаптувавшись до різноманіття ваших нарядів. Тому ніяких вигадливих екстравагантних та ексклюзивних суконь на роботі бути не повинно. Досить дивно виглядає дама в довгій вечірній сукні або, навпаки, ультракороткій спідниці на тлі чоловіків у ділових костюмах. Спробуйте змінити свій гардероб так, щоб у вашому вбранні обов'язково були присутні якісь окремі елементи чоловічого одягу - піджак, штани, жилет. Діловий стиль, доречний в офісі, і схожість на чоловіків у дрібницях послужать вам добру службу. Наприклад, краватка у свідомості і навіть підсвідомості чоловіка - фалічний символ. І якщо ви не готові одягнути чоловічу краватку, шийну хустку є його аналогом, символом вашого ділового рівності.
Прагнучи утвердитися в чоловічому колективі, жінка іноді може повірити в те, що зуміє досягти мети типово жіночими засобами. Трохи пококетничает, постріляє оченятами, і всі її колеги неодмінно кинуться доглядати за нею і, можливо, запропонують руку і серце. Таке, певно, трапляється, але набагато частіше виходить зовсім навпаки.
Не потрібно думати, що у чоловіків немає сірої речовини між вухами. Вони вже в перший день вашого вступу на службу обговорили всі ваші достоїнства. Але надання знаків уваги на службі з боку чоловіків, особливо якщо це не одна людина, розумній жінці слід розглядати як провокацію або тест. Чоловіки по природі обережні. Якщо є що помічати, то вони це вже помітили. Тепер вивчають. Тому для початку варто більше уваги приділити не пошукам залицяльників, а придбання знань зі своєї спеціальності. Навіть самі злонравные товариші по службі завжди з повагою ставляться до професіоналів у своїй справі, незалежно від того, жінка це чи чоловік. Так що у вас ще буде шанс домогтися преклоніння.
А зараз вчитися дружити з чоловіками. Не поспішайте приймати знаки уваги. Вникайте в роботу. Не бійтеся чоловіків: їх це дратує. Чоловіки на роботі націлені на досягнення поставленої мети, завдання, тому їх набагато більше хвилює, що являє собою дама як фахівець, наскільки вона буде корисна в роботі.
Якщо ж з вами починають відверто фліртувати, називати вас зменшувальними іменами, «крихітка», «дитинкою», не здумайте скандалити, це лише підсилить фамільярного колегу. Краще висловити поблажливе здивування. Хай вже краще він виглядає невихованим дитиною, ніж ви - скривдженої дівчинки.
Це ж відноситься до деяких принизливим доручень. Наприклад, коли ви - єдина жінка серед колег-чоловіків і саме вас неодмінно просять заварити чай або приготувати каву. Ясна річ, вам показують, «хто в домі господар».
На жаль, різкий відмова зазвичай малоефективний. Куди краще взяти ситуацію під контроль. Наприклад, самої запропонувати каву, перш ніж вас попросять його принести.
Тоді це буде виглядати просто як проявлена вами люб'язність.
Так що відмовтеся від кокетства, флірту, заборонених прийомів. Боже вас збав загравати з шефом! Ви автоматично станете ворогом для всіх. Про службові романах написано стільки, що мусувати цю тему безглуздо, слід лише додати, що якщо обстановка у колективі загострюється, то найчастіше жінку звільняють.
Існує й інша крайність, в яку впадають дами, прагнучи завоювати гідне місце в чоловічому колективі. Вони чомусь вважають, що доб'ються кар'єрного зростання, якщо відразу забудуть про те, що вони жінки, і швидше перетворяться в жорстких, чоловікоподібних бізнес-вумен. Такі жінки прагнуть перейняти стиль і манеру поведінки, жорсткість у спілкуванні у своїх колег-чоловіків. Вони змінюються навіть зовні: коротка стрижка, чоловічі костюми, міцні сигарети, чоловічий стиль спілкування. Тим не менш, незважаючи на всі зусилля, дама все одно не зможе стати до кінця свого в суто чоловічому колективі.
Як би дивно це не прозвучало, але чоловіки підсвідомо відчувають фальш. Вони розуміють, що це поведінка багато в чому награно, неприродно, не характерно для жінки, тому вони її цуратися. А між тим намагання стати чоловіком у спідниці віднімають величезна кількість енергії. Розплата приходить пізніше у вигляді раннього старіння, розхитаних нервів, самотності. Тому такий шлях малопродуктивним. Не варто забувати про те, що ви все-таки жінка. А значить, м'якше, терпиміше, рівніше у спілкуванні, ніж чоловік. Ви здатні своєю чарівністю протистояти жорсткому світі чоловічої агресивності.
Але як би ви не старалися, не варто сподіватися легко і просто знайти спільну мову з колегами-чоловіками, а вже тим більше - завести на роботі відданих друзів. Робота - це не те місце, де слід шукати друзів. Для чоловіків їх робота - місце, де вони можуть самоствердитися, самореалізуватися як фахівці, професіонали. Це територія конкурентної боротьби, часом жорсткою, за можливість просування вгору по кар'єрних сходах. Тому на роботі відносини формуються швидше на рівні коректного професійної взаємодії всіх членів команди, але не стають щиро дружніми. Чи про такому союзі можна говорити як про справжню дружбу. Не варто розраховувати на те, що, як тільки ви в розмові щиро розповісте колезі про всі ваші проблеми і почнете співчутливо розпитувати про його справи, він відразу ж стане вашим вірним іншому. Чоловіки не прагнуть до дружби на роботі. Особливо їх лякає та емоційність вираження почуттів, яка характерна для жінок. Чоловіки намагаються настільки явно свої емоції не проявляти.
Якщо дама буде постійно і дуже бурхливо демонструвати свою радість або смуток, чоловіча частина колективу просто вважатиме її істеричкою, а тому - вчіться контролювати емоції, не озадачивайте співрозмовника власними проблемами з сім'єю, здоров'ям, дітьми. Чоловік сприйме ваше одкровення як прохання про допомогу.
З тих же причин забудьте про зневірі і скаргах. Колеги-чоловіки свирепеют, коли бачать, що ми ноєм і скаржимося на життя. В зрештою, саме з такої нагоди можна зустрітися з улюбленою подругою, в жилетку якої так солодко поплакати.
Не намагайтеся самі влізти в чоловічу душу. Чоловіки, як правило, не люблять зайвої уваги до власного особистого життя, не люблять вони і постійного обговорення поведінки і особистих якостей колег по роботі.
Не захоплюйтеся цим. Але ваше вміння підставити плече, тактовно і мовчки, чоловік обов'язково оцінить.
Приховуйте емоції, навіть зіткнувшись з відвертою грубістю з боку кого-небудь з колег. Багато жінок вважають, що, якщо на них підвищили голос або просто наорали, змовчати не можна. Кривдникові слід відповісти тією ж монетою або ж просто розплакатися, намагаючись викликати у нього докори сумління. Ймовірно, у кого-то це і викличе очікувану реакцію, але може статися так, що ні крик, ні сльози не зупинять вашого недруга. Просто зайвий раз всі навколишні переконаються у вашій слабкості, в тому, що вас не можна розглядати як повноправного гравця в чоловічій команді.
Ні в якому разі не показуйте противнику, що він вас дістав, навіть якщо це дійсно так. Ніхто і ніколи не повинен бачити ваших сліз! Дуже важливо в такій ситуації зберегти самовладання, не дати себе втягнути в безглуздий скандал.
Стримуйтеся, відповідайте в підкреслено коректному тоні. Це охолодить агресивність вашого опонента. Говоріть тихо, це змусить вашого кривдника зменшити гучність. Робіть паузи між фразами, це дасть час подумати і відчути ваш стан в даний момент. У будь-якій спірній ситуації більш гідно виглядає людина, що володіє своїми емоціями. Іноді грубість - це провокація, бажання «показати ваше місце». Найчастіше жорсткі з вигляду чоловіки не витримують тиску або не вміють тримати удар. Жіноча перевага полягає в тому, що від вас не чекають мужності і стійкості.
Психологи помітили одну особливість жіночої психології: якщо чоловіки після великої розмови швидко відходять, забуваючи про сварку, то жінки, навпаки, здатні знову і знову подумки повертатися до неприємного епізоду, прокручуючи його в голові і продовжуючи злитися. Це тупиковий шлях. Злопам'ятність тільки даремно спалює нервові клітини. Не збирайте злобу, не будьте злопам'ятні - це шкодить насамперед вам.
Напевно вам знайоме вираження: «Послухай жінку і зроби навпаки». Ясно, що таке міг придумати тільки чоловік, а тому робіть висновки, особливо якщо намагаєтеся ужитися в чоловічому колективі. Висновок простий: чоловіки вкрай чутливі до всіх порад, що походить від жінок. Вони їх просто не люблять. Чоловіки сприймають ваші поради як критику, як констатацію їх професійної неспроможності. Між іншим, для більшості чоловіків існує тільки одна жінка, яка має право вказувати їм, - мати.
Особливо дратують поради, коли хтось дуже ними щедро ділиться з усіма підряд. Звідси таке вкрай негативне ставлення до непроханому порадника. Для того щоб не бути зазначеної до числа таких людей, постарайтеся нікого не критикувати, нікому не радити, а якщо і висловлювати свою думку, то тільки тоді, коли вас про це просять. Що б не говорили, але люди не люблять критики, від кого б вона не виходила. Навпаки, доброзичлива оцінка, похвала, комплімент - це значуща психологічна підтримка для будь-якого представника сильної статі. Отримавши її від вас, він скоро вже сам буде звертатися за порадою.
Проблем і труднощів, що підстерігають жінку в чоловічому колективі, так багато, що може виникнути стійке переконання: жінка просто не зможе нормально існувати у цьому чоловічому світі. Це зовсім не так. Ваші колеги сподіваються, що ви своїми знаннями та вміннями укріпіть їх команду, що ви
будете ініціативною та наполегливою в досягненні загальних цілей, не будете надмірно докучати їм своїми комплексами і, звичайно, визнаєте їх геніальність.

Змішаний колектив


Це найпоширеніший варіант. Але підводні камені тут можуть бути наступні: до вас, особливо якщо ви новенька, від набридлої атмосфери і заради різноманітності почнуть проявляти увагу чоловіки, і за це на вас будуть точити зуб жінки. Тому з чоловіками краще особливо не кокетувати, на пропозиції не кидатися, а з жінками не сваритися і наводити «мости любові та дружби». А ось після того як ви сподобаєтеся жіночій половині і освоїтеся в цілому, можете вести себе так, як вам подобається, тепер вже неразговорчивой черницею, чурающейся чоловічого товариства, вас ніхто не змушує. Просто, якщо ви не будете миттєво робити широкі очі і милу усмішку у відповідь на будь який чоловічий комплімент і обідати з усіма по черзі, вас однаково поважатимуть і чоловіки, і жінки.