Коли йдуть у декретну відпустку: терміни, фінанси та інші подробиці
У нашій країні майбутні мами завжди цікавляться питанням, коли йдуть у декретну відпустку. Назва це старе, використовується воно ще з радянських часів, коли права жінки були закріплені особливим декретом. Насправді в юридичній літературі відповіді на нього ми не знайдемо. Оскільки в Трудовому Кодексі РФ він ділиться на дві частини - відпустка по вагітності і пологах і відпустка по догляду за дитиною. А детальніше про це можна прочитати у статті 255 зазначеного акта.
Коли можна відпочити від роботи?
Для того щоб піти в декрет, потрібно отримати в жіночій консультації листок непрацездатності (лікарняний), в якому указується термін вагітності і ставиться передбачувана дата пологів. Зазвичай це робиться на 30 тижні. Одночасно з цим листком лікар видає довідку про те, що жінка стала на облік до 12 тижнів вагітності. Ці документи, а також родовий сертифікат майбутня мама надає за місцем роботи.
Скільки триває декретну відпустку?
При звичайній вагітності, яка протікає без ускладнень, допологової відпустку триває 70 днів. У жінок з багатоплідною вагітністю його тривалість складає 84 дні. Якщо ж майбутня мама проживає на радіоактивно забрудненій території, тоді відпустка триватиме 90 днів.
Скільки триває післяпологовий відпустку?
Це залежить від того, як пройдуть самі пологи. Якщо все пройде добре, то від роботи можна буде відпочивати ще 70 календарних днів. Якщо ж пологи були з ускладненнями, то у жінки буде 86 календарних днів відпустки. При народженні двійні дають 110 днів. Якщо ж пологи були передчасними, відбулися до 30 тижнів, а дитина народилася живою, то жінці нададуть 156 календарних днів відпустки. В іншому випадку - відпустка складе всього 86 днів.
Декретну відпустку дають і при усиновленні дитини - 70 днів від народження малюка або 110 днів від народження двійні.
Відпустка по догляду за дитиною може тривати до 3-х років. Весь цей час зараховується в трудовий стаж. Проте жінка може й зовсім відмовитися від декрету, таке право теж закріплено законодавством.
Фінансове питання
Слід знати, що декретна відпустка завжди оплачується. В основному це відбувається за рахунок коштів соціального страхування. Якщо жінка не працює, але стоїть на обліку в службі зайнятості, вона отримає всі належні їй виплати. Але тільки в тому випадку, якщо у неї є статус безробітного. Якщо майбутня мати просто не працює і займається домашнім господарством, виплати їй не належать. У разі коли жінка, зареєстрована як індивідуальний підприємець, то допомога їй сплатить соціальна служба або страховий фонд, але порядок розрахунку буде іншим. Розмір виплат жорстко регулюється чинним законодавством. Схема була прийнята ще в 2011 році і передбачає розрахунок виходячи із середньоденного заробітку за два останні календарні роки перед декретною відпусткою.
Цікаво, що в США така система відпусток практично не розвинена. У Канаді офіційне страхування оплачує тільки 15 тижнів і не більше 500 канадських доларів на тиждень. А от у європейських країнах норми, навпаки, лояльніше, ніж у Росії. У тій же Швеції батькам належить 18 місяців відпустки, при цьому вони компенсуються як державою, так і роботодавцем. І навіть якщо в декретну відпустку йде мати, як мінімум 3 місяці відпустки повинен взяти батько.
Особливості російського законодавства
Слід врахувати, що в чинному законодавстві допущений ряд прогалин. Так, деякі з них пов'язані з індивідуальними підприємцями, які платили ЕСН, але тепер не мають можливості врахувати страхові внески і отримати допомоги на загальних підставах. Є ряд аналогічних проблем, які стосуються жінок, які працюють у правоохоронних органах, пожежної охорони, армії і так далі.
З іншого боку, російське законодавство чітко обумовлює право жінки на щорічну відпустку, яка надається до пологів або після, незалежно від тривалості трудового стажу у цього роботодавця (до речі, така норма є не у всіх європейських країнах). Під час декретної відпустки роботодавець не може звільнити жінку, за винятком того випадку, коли організація ліквідується. Також не можна зменшувати зарплату такої співробітниці.