Як успішно пройти співбесіду на роботу? Корисні поради та рекомендації
Співбесіда - це важливе випробування, і щоб пройти його з успіхом, потрібно знати певні правила. Звичайно, немає універсальної стратегії, яка допоможе знайти підхід до будь-якого роботодавця. Однак є певні правила, які допоможуть успішно пройти співбесіду.
Перший етап: телефонна розмова
Перший етап у будь-якій співбесіді - це телефонна розмова з потенційним роботодавцем або HR-менеджером компанії. Дуже важливо при цьому провести сприятливе враження. Обов'язково уточніть інформацію про вакансії, на яку ви претендуєте, про те, хто буде проводити співбесіду. Дізнайтеся адресу офісу і контактні дані співробітника кадрового відділу, з яким можна зв'язатися в разі необхідності. Якщо у вас є питання, пов'язані з тим, як буде проходити співбесіду, не соромтеся ставити їх. Це ні в якому разі не зіпсує враження про вас.
Другий етап: підготовка до співбесіди
Щоб відповісти на питання, як успішно пройти співбесіду на роботу, потрібно знати, як правильно підготуватися до нього. Не забудьте взяти з собою резюме (краще в декількох примірниках), копію паспорта та дипломів про освіту. Візьміть з собою та сертифікати про закінчення тих курсів, які мають відношення до посади, на яку ви претендуєте. Гарне враження справляють рекомендаційні листи. Якщо ваша робота пов'язана, скажімо, з дизайном, фотографією та іншими аналогічними сферами, потрібно захопити з собою портфоліо з виконаними проектами.
Не зайвим буде дізнатися інформацію про компанію, в яку ви йдете на співбесіду. Можна почитати офіційний сайт компанії, на якому зазвичай розміщуються дані про її основних видах діяльності, історію та досягнення. Чим більше інформації ви будете знати, тим краще зможете продемонструвати роботодавцю свою обізнаність і зацікавленість у роботі саме в цій фірмі.
Заздалегідь продумайте ті питання, які повинні задати роботодавцю щодо кола обов'язків для даної посади, зарплати, конкретних умов роботи. Якщо ви знаєте, що на співбесіді будуть професійні тести, краще підготуватися заздалегідь, освіжити свої знання.
Що потрібно продумати заздалегідь?
Заздалегідь продумайте відповіді на питання, які напевно буде задавати роботодавець. Наприклад, чому ви звільнилися з попереднього місця роботи (або чому збираєтеся його залишити)? Ні в якому разі не варто брехати, але при цьому не потрібно давати негативні оцінки керівництву і колегам. Краще згадати відсутність можливостей для кар'єрного зростання, віддаленість від дому, незручний графік роботи і т.д. Також роботодавець може ставити питання про ваших найбільш видатних професійних досягненнях. Без зайвої скромності і хвастощів згадайте про ваші достоїнства, проявіть самокритичність по відношенню до недоліків, однак не варто згадувати найбільші ваші промахи. Краще підкреслити те, що ви завжди самі виправляєте власні помилки.
Третій етап: співбесіда
Головне правило - це пунктуальність, тому постарайтеся прийти на співбесіду на кілька хвилин раніше призначеного терміну. Якщо з якихось причин ви все-таки затримуєтеся, обов'язково зателефонуйте і повідомте роботодавцю про це. Перед співбесідою вимкніть мобільний телефон, щоб він заважав вашій розмові. У розмові дивіться на співрозмовника, уважно слухайте запитання, а якщо він вам не зрозумілий, не соромтеся перепитати. Не давайте надто розлогих відповідей, але пам'ятайте, що односкладові «так» і «ні» також виробляють не найкраще враження, оскільки говорять про вашу невпевненість. Анекдоти та жарти не завжди доречні, але доброзичлива посмішка діловій бесіді не шкодить - пам'ятайте про це.