Коли є бажання придбати земельну ділянку, а грошей на його покупку не вистачає, можна, як і у випадку з квартирами, взяти ділянку в іпотеку. В Росії таке явище, як видача іпотечного кредиту на купівлю земельної ділянки почало набирати оберти у кінці 90-х, коли популярною стала ідея про приватних фермерських господарствах. Однак не все так було гладко на практиці, і купити землю в кредит в той час було практично неможливо.
Іпотека землі викликає інтерес і сьогодні. Багатьом хочеться придбати земельну ділянку, незважаючи на досить жорсткі умови кредитування. Просто свій будинок мрії люди хочуть побудувати також і в красивому місці. До того ж інвестувати в землю було завжди вигідно - це хороший спосіб заощадження коштів.
Як відзначають ріелтори, взяти в іпотеку земельну ділянку, на якій немає ніяких будівель, бажає приблизно п'ята частина всіх покупців заміського ринку. В основному, люди бажають придбати ділянки земель зі складу площ сільгосппризначення. До речі, банки беруть у заставу ці наділи.
Види кредитів на землю Для того щоб придбати в іпотеку ділянку землі, можна взяти кредит під заставу будь-якої нерухомості, що купується ділянки або ж цільовий кредит на будівництво. Сьогодні не кожен банк дасть іпотечний кредит на купівлю земельної ділянки. У деяких банках можна отримати споживчий кредит і вже на ці кошти купити землю. Інші банки працюють тільки з кредитуванням під заставу землі.
Для покупки земельного наділу в кредит, часто вимагається більший початковий внесок, ніж при купівлі квартири (30-40%), за землю сплачується - 50-70%, але іноді буває і 10-20%. Практично в кожному банку, який видає кредит на купівлю землі, призначають при невеликому першому внеску більш високі ставки. Не можна взяти ділянку в кредит, якщо він знаходиться в державній або муніципальній власності. Існує також певний мінімум площі земельного наділу, який дозволено брати в іпотеку.
Як оформляється кредит на земельну ділянку? Якщо ви зважилися на придбання землі в іпотеку, знайте, що обраний вами ділянку спочатку оглядає кредитний спеціаліст. Банк допоможе точно визначити вартість землі і оцінить її привабливість з точки зору інвестування. Зазвичай на об'єкт співробітник банку їде з працівником оціночної компанії, яка акредитована при банку. Приготуйтеся до того, що будуть також чималі додаткові витрати. За оформлення іпотечного кредиту береться - 099-2% його суми. Обов'язково потрібна страховка, вона буде коштувати - 03-1% суми кредиту. Ще позичальник оплачує послуги нотаріуса, виїзд на місце співробітника банку, послуги оцінювача та ін.
Документи Для придбання земельної ділянки в іпотеку треба зібрати певні документи. Напуваємо стандартних документів, потрібно: державний акт про право власності на ділянку, звіт незалежного експерта про ціну ділянки та довідку про його нормативної вартості, довідка з БТІ, де йдеться, що на ділянці немає якихось будівель. Ще потрібно мати довідки про відсутність боргу по земельному податку та обмежень у використанні земельної ділянки.
Умови кредиту Позичка не придбання землю в іпотеку надається на термін від 5 до 33х років. Як правило, від 10 до 30% вартості ділянки банки вимагають сплатити самостійно. Позика з нульовим першим внеском вдасться взяти тільки, якщо кредитній установі надається додаткова застава. У середньому ефективні ставки за такими кредитами у валюті становлять 13-15%.