Щоб придбати у кредит житло, необхідно спочатку зрозуміти, чи зможете ви насправді виплачувати кредит, навіть якщо виникнуть які-небудь тимчасові фінансові труднощі. Треба чітко знати, за якою ціною ви збираєтеся купити квартиру, скільки є грошей на початковий внесок, прорахувати стабільну частину сукупного сімейного доходу, середньомісячні витрати, скільки залишилося до пенсійного віку. З'ясувавши все це, можна розрахувати, чи доступна іпотека.
Сума платежу за іпотекою не повинна перевищувати 30-40% загального доходу. Крім того, при оформленні іпотечного кредиту завжди виникають додаткові витрати.
Як бути, якщо на перший внесок грошей не вистачає?
Коли на початковий внесок коштів явно не вистачає, тут можна запропонувати наступні варіанти:
- збирати гроші саме для того, щоб через пару років їх вистачало на те, що б внести перший внесок і нарешті, купити квартиру в кредит;
- знайти підробіток або краще оплачувану роботу;
- купити в кредит дуже дешеве житло, а потім, розрахувавшись, продати його і придбати кращу житлоплощу.
Якщо після проведення всіх необхідних розрахунків з'ясувалося, що позичати в банку потрібно не дуже велику суму, то є сенс взяти замість іпотечного споживчий кредит. Ставка за споживчим кредитом, звичайно, вище, однак вдасться заощадити на його оформленні, а також на обов'язкове у випадку з іпотекою комплексному страхуванні.
Процентні ставки та іпотечні програми
Якщо за розрахунками видно, що взяти іпотеку під силу, наступне, що треба зробити, вибрати іпотечну програму. Тут потрібно бути дуже уважним з процентними ставками! Коли кажуть «від 9%», це означає, що кредит з такою ставкою 9% вийде взяти лише за дотримання суворих умов, на яких наполягає банк.
Наприклад, може виявитися дуже великим початковий внесок, доходи повинні бути тільки офіційними і т.п. Детальну інформацію за ставками потрібно дізнаватися в докладному описі програми банку (на його сайті, наприклад). Є й інші параметри кредиту. Щоб більш детально вивчити питання та уникнути помилок, проконсультуйтеся з фахівцем на предмет того, яку краще вибрати іпотечну програму. Взагалі, рекомендується вивчити програми різних банків і потім вже вибрати кращу.
Як здійснюються платежі?
Деякі банки переводять кошти на рахунок продавця квартири. Тоді сумою початкового внеску покупець розпоряджається сам за домовленістю з продавцем. При дотриманні умов договорів іпотеки та купівлі-продажу, банк переводить суму іпотечного кредиту на рахунок, який був вказаний продавцем квартири. Всі платіжні документи треба оформляти дуже уважно!
Особливо, якщо розраховуєте на майновий податковий відрахування по купленій квартирі. Якщо документи загубляться або виявиться, що вони неправильно оформлені, податковий відрахування не справлять.
Після погашення кредиту
При бажанні, можна дізнатися в банку, які умови дострокового погашення кредиту або перекредитування, щоб зробити підсумкову переплату менше. Однак не слід забувати і про інфляцію.
При фіксованій сумі платежів квартира в кредит вигідна тим, що в цьому випадку працює на позичальника. Після погашення кредиту потрібно зняти з квартири обтяження, накладене в момент державної реєстрації купівлі-продажу. Потрібно взяти довідку з банку про те, що кредит погашений, а потім подати у реєстраційну палату відповідну заяву.