Напевно кожна людина, яка чує слово «автогонки» або «швидкість», в підсвідомості у себе представляє марку автомобіля - Ferrari і ніколи його не віднесе до повільним автомобілів . Цей бренд завжди був і буде невід'ємною частиною перегонів. Змагання, які проходитимуть без автомобіля Scuderia Ferrari просто напросто неможливо навіть уявити. Та й «король гонок» Міхаель Шумахер отримав великі здобутки завдяки тому, що більшу частину перегонів використовував саме болід Ferrari.
Зміст статті:
З чого все починалося
Підстава Ferrari
Трагедії
А що було крім гонок ?
мистецтву водіння . Але після початку Першої Світової Війни, всі мрії хлопця, про участь в автоперегонах - довелося залишити. Молодому хлопцеві доводилося постійно працювати на заводі, щоб заробити собі на життя. Це, звичайно, було нелегко, але зате були гроші. Варто зауважити, що вся сім'я Енцо ніколи не нищенствовала.
По закінченні війни, знайти роботу було не реально. Економіка країни мала дуже погане становище, солдати поверталися з фронту і не могли влаштуватися на роботу. Однак Енцо в 1918 році посміхнулася удача, і він отримав місце для випробування в досить таки великої на той час автомобільної компанії Costruzioni Meccaniche Nazionali. А через рік відбувся дебют автомобіля Ferrari в автоперегонах Parma-Berceto. Особливих досягнень у цих перегонах Феррарі не показав, але на трасі виглядав гідно. Через два роки пробувши в CMN, молодий Енцо зробив перший крок, який мало хто зрозумів. Він перейшов в маловідому і молоду команду Alfa-Romeo. Феррарі відразу зрозумів, що машини, які виробляє Alfa-Romeo набагато вдосконалені в порівнянні з тими, на яких він виступав у Costruzioni Meccaniche Nazionali. До того ж сама фірма Alfa-Romeo розуміли свій пріоритет в автобізнесі, бо як спортивні змагання служать кращою рекламою для компанії.
Уряд Італії в 20-е роки добре підтримували матеріально місцеві автогонки. Причиною цього було бажання відкрити в Італії національний автопром, а тому уряд щедро вкладали гроші в компанію Fiat. Автовиробники в свою чергу, вкладали в роботу велику працю, щоб випускати якомога якісніше автомобілі. І при перемогах в автоперегонах отримувати хорошу рекламу компанії.
Перемоги, звичайно, були, але не так часто як очікувалося. Енцо Феррарі не був висококласним гонщиком. Звичайний середній водій, який отримував перемоги зрідка по везінню і ніяк не лідирував у чемпіонаті. Та й сам Феррарі особливо не прагнув стати відомим гонщиком. Він більше був зацікавлений у створенні особистої гоночної команди. Хороший успіх спіткав молодого Енцо, коли він зустрівся з родиною Баракки, після однієї з перемог. Сім'я Баракки на той час була прославлена на всю країну. Їх слава дісталася їм завдяки льотчику Франческо. Безстрашний герой збив під час війни безліч ворожих літаків, і відважно загинув під час одного з боїв. Ключовим моментом було те, що літак Франческо Баракки зображував чорний жеребець. Після цієї зустрічі, Енцо Феррарі створить знаменитий на сьогоднішній день, логотип Scuderia Ferrari - чорний жеребець на тлі жовтої фарби.
До Італії в кінці 20-х голів так само дійшов криза. Особливо відчула його автомобільна промисловість. Компанія Alfa-Romeo вирішила навіть відмовитися на деякий час від гонок. Кар'єра Енцо ось-ось завалиться. Потрібно було щось робити, створювати свою команду, яка б співпрацювала з компанією Alfa-Romeo як з партнером, маючи назву Scuderia Ferrari. В результаті, в 1929 році команда Scuderia Ferrari розкриває особисті двері в Італійському містечку Модена.
Щоб створити свою команду, Енцо потребував грошей. Він позичив їх у своїх друзів, які самі були любителями автогонок і з радістю для дали йому позики. До всьому цьому, Феррарі допомагала також компанія Alfa-Romeo, бо «Scuderia Ferrari» на той час була як би підприємством компанії. (Alfa-Romeo постачала для Scuderia Ferrari свої шасі і деякі інші деталі).
По настанню 1993 року, компанія Alfa-Romeo робить заяву на весь світ, що команда Scuderia Ferrari є її офіційним представником гонок. До цього часу команда Ferrari мала хороший успіх у перегонах (у першому з сезонів вони виграли 8 гонок з можливих 22). В команду з великим задоволенням вступали кращі майстри гонок Італії. Чому? Тому, що молодий гонщик Енцо Феррарі запропонував їм нову вдосконалену систему оплати. Раніше тоді всі виступаючі в гонках гонщики отримували фіксовану заробітну плату, не залежно від їх місця зайнятого в гонках. Виходило, гонщик, який прийшов останній - отримає стільки, скільки ж і перший. У команді Ferrari ж вся зарплата залежала від зайнятих призових місць. Це було значно більше, ніж зарплата інших команд і саме це приваблювало в команду професійних пілотів. Варто відзначити той факт, що самі машини команди Ferrari, що вироблялися досконаліше, ніж у конкурентів. Завдяки праці Енцо, який проводив на роботі по 16 годин на добу.
Підстава Ferrari
І так співпрацюючи протягом декількох років, Енцо Феррарі починає розуміти, що команді потрібно незалежність. І в кінці 30-х років починається розлад між Енцо і компанією Alfa-Romeo. У підсумку, незалежність команді вдалося отримати, а от виробництво авто так і не налагодили через настання Другої Світової Війни. В період війни, завод Феррарі переміщують з Модени в Маранелло, де йому доводиться виготовляти військові замовлення. Виготовлення тривало до моменту, поки армія союзників не підірвала завод.
По закінченню війни нарешті Ferrari починає свою історію. Компанією вже не захищає Alfa-Romeo, і є всіма відомий Коменданта (директор). Таке прізвисько отримав Енцо Феррарі від своєї команди. Багато в чому тому, що багато часу проводив на роботі, дуже рідко сміявся і мав хорошу стриманість.
У 1946 році, від компанії Ferrari виходить перший автомобіль, розроблений самим Енцо. Крім цього він заснував ще й другу фірму Auto Avia Construzione Ferrari, яка повинна була проводити спортивні автомобілі для ринку продажів. І вже в 1947 році компанія випустила перший автомобіль з чорним жеребцем. Продажі були приголомшливі з двох причин: перша причина це гарне надійне якість, а друга, люди вже знали про марку за участь у перегонах.
З цього моменту, заводи Ferrari почали проводити спортивні автомобілі, які вражали всіх своєю потужністю і збиралися вручну. Компанія по сьогоднішній день зберегла ці традиції і випускає автомобілі ціною від 100 до 500 тисяч доларів.
У ХХ столітті компанія Ferrari набирає велику популярність серед автомобілів класу беруть участь у «Формулі-1». Саме на такому виді гонок вирішив зосередитися Енцо Феррарі. У 1952-1953 рр знаменитий пілот Альберто Аскарі приносить команді Scuderia Ferrari два титули чемпіона в гонках Формули-1. Завдяки тому, що Феррарі стоять повноцінну гоночну трасу - місто Маранелло стає столицею для любителів автоспорту. Такого не робила не одна команда. В цей же час марка Ferrari стає одним з відомих брендів і справжньою гордістю Італії.
Трагедії
Однак історія появи Ferrari не така вже й проста, як здається на перший погляд. Успіх приходив разом з трагедіями. Пілот, який приніс команді Scuderia Ferrari два чемпіонські титули, Альберто Аскарі розбивається в 1955 році на тесті в місті Монці. За цією смертю була і смерть єдиного сина Енцо, Діно Феррарі. Ця трагедія істотно вплинула на засновника Scuderia Ferrari. Працюючи з публікою, він почав дедалі частіше з'являтися в чорних окулярах. Діно, займав в команді посаду конструктора, і практично закінчив свій новий проект автомобіля Ferrari-246. Ця модель вийде з конвеєра в 1958 році, і пілот, Майкл Хоторн, испытавши її, стане переможцем чемпіонату світу. Перемогу він присвятив Діно Феррарі. Слідом за чемпіонством наздоженуть нові трагедії. Гонщики Філ Коллінз і Луїджі Муссо розіб'ються саме на автомобілях Ferrari-246.
В середині 50-х готовий Ferrari за один рік випускає 200 звичайних автомобілів для продажу населенню і 250 гоночних. Потрібно зауважити, що компанія мала хорошу репутацію не тільки в Європі. Спеціальні замовлення поставлялися і в США. Машини були класу GT.
Перетворення компанії у відкрите акціонерне товариство відбулося в 1960 році. До цього Енцо додав, що Ferrari тепер є народної фірмою, та придбати акції може будь-хто. Хороша подія для компанії відбулося в 1969 році, тоді Джанні Аньєллі з компанії Fiat купив 50% акцій Ferrari.
Феррарі була постійним фаворитом кожного сезону гонок Фрмулы-1. Боротьба відбувалася їх з відомими марками автомобілів, то з McLaren, то з Williams, то з Benetton. Але завжди займала перші місця Ferrari. Одна з найвідоміших і найтитулованіших команд. У 70-е роки в команду набирає знаменитий гонщик Жиль Вільньов, він відразу починає літньому Енцо його сина. Енцо доклав всі можливі сили, щоб Вільнев виграв титул. Він би можливо і виграв би, якщо не розбився б в 1982 році.
У 60-ті роки до Ferrari додалися нові проблеми. На трасах автогонок стали з'являтися гідні конкуренти, які могли відібрати у компанії значну частину ринку. Серед них були: Lotus, Lamborgini, Mazeratti і трохи дешевше був Porsche. Однак не одна з них не домагалася великого успіху в гонках, і слово «швидкість» як і раніше залишалося за автомобілем Ferrari.
А що було крім гонок?
З приводу особистого життя Енцо Феррарі. Він був одружений лише на одній жінці (яка народила йому Діно), але це не завадило йому постійно мати коханку Ліну. Після смерті дружини, він узаконив з нею стосунки. Ця Ліна навіть встигне народити Энцу сина П'єро, який не зміг бути спадкоємцем і очолювати компанію, тому як він не міг переносити важкої праці.
У віці 90 років, в 1998 році помирає Енцо Феррарі. За заповітом Енцо, залишив 50% акцій Ferrari, які належали йому на той час, компанії Fiat.
Не звертаючи уваги, що італійці донині вважають компанію Ferrari особистим надбанням. Засновника поховали скромно, без будь-яких маніфестацій.
Після смерті Енцо Феррарі компанія опиниться в невеликому кризі. З-за того, що в гонках Формули-1 почне лідирувати команда Benetton (після McLaren і Williams). Через трохи часу, проблеми почнуть з'являтися і у Fiat, в результаті чого він збанкрутує (потім ситуація нормалізується). Не звертаючи уваги на кількість збуту автомобілів в гонках, компанія поверне свою лідируючу позицію, завдяки самому професійному в історії гонщику - Міхаелю Шумахеру. А продаж автомобілів марки Ferrari завжди була і залишається розкішшю по сьогоднішній день.