У попередніх статтях «Автоакустика - вибір і установка (динаміки) частина 1)» і «Автоакустика - вибір і установка (сабвуфер) частина 2» на сторінках ВсеТут йшлося про тих компонентах автоакустики, завдяки правильній установці яких в принципі і грунтується повноцінна акустична картина.
Після того, як точно вирішено кількість компонентів автоакустики і місця їхнього розташування, потрібно обдумати спосіб їх приєднання до аудиосигналу. Для цього нам знадобиться два типи пристроїв. Одне - підсилювач, він служить для посилення сигналу низького рівня з лінійного виходу головного пристрою, а інше - кросовер, він уже розділяє частоти по каналах акустики.
Кросовер
Готові авто кросовери представляють із себе невеликий за розмірами корпус, приблизно 12х6х4см (ГхШхВ), всередині нього зібрані різноманітні фільтри для пропуску сигналу обумовлених частот.
Так фільтри НЧ пропускають сигнали нижче якийсь встановленої частоти (частота розділу) майже без зміни і помітно послабляють сигнал вище неї. Такий фільтр необхідний, наприклад, для виділення сигналу сабвуфера, настроювання якого зроблена на частоту розділу від 80 до 100 Гц.
За аналогією фільтри високих частот пропускають високочастотні сигнали, а низькочастотні будуть істотно ослаблені. Такий фільтр можна ставити для выделительного сигналу твітера високих частот, настроювання якого зроблена на частоту 2-4 кГц наприклад.
Ще існують фільтри смуг. Вони пропускають частоти лише в призначеному діапазоні і послаблюють все, що нижче або вище наданого діапазону. Такі фільтри будуть необхідні для виділення сигналу для динаміка середніх частот, 3-х смугової системи. Нижня частота подібного фільтра може бути в межах 700-800 Гц, а верхня в межах 5 кГц.
Кросовери ділять на активні і пасивні. Відмінність між ними в тому, що перші часто складаються з активних (які вимагають джерело живлення) компонентів, таких як мікроконтролери , операційні підсилювачі, тощо Пасивні ж складаються з пасивних елементів, яким не потрібно джерело живлення. Найчастіше це резистори, котушки і конденсатори.
Встановлюються активні кросовери лише перед підсилювачем. Пасивні ж можуть встановлюватися як перед підсилювачем, так і прямо перед динаміками.
До переваг пасивних кросоверів можна віднести те, що користуючись лише двома каналами підсилювача, можна розподілити сигнали для 2-ух або навіть для 3-х смугової системи. Крім того, безперечним плюсом є доступна ціна. Недолік - нездійсненність налаштування без вторгнення в електричну схему. На корпус активних кросоверів виводяться всілякі перемикачі і регулятори, завдяки всьому цьому можна плавно змінювати характеристики самого кросовера. Серед недоліків слід виділити дорожнечу, потребу застосування окремих підсилювачів для кожного каналу, і ще спотворення, які вносяться активними елементами.
В залежності від кількості смуг системи відповідно підбирається кросовер 2-ух або 3-ох смуговий. Вибір кросовера - не так легко, як може на перший погляд здатися, а помилкова його налаштування може істотною мірою спотворити звук всієї системи, тому цю роботу краще довірити професійним фахівцям.
Підсилювач
Дуже часто стандартний підсилювач головного пристрою має низькоякісний підсилювач, і не важливо, навіть якщо автомагнітола дуже дорого коштує.
Тут безліч причин. Сам розмір відсіку для магнітоли обмежений, тому в корпус головного пристрою нездійсненна установка підсилювача з великою потужністю. З цих же причин є проблема розсіювання тепла елементів підсилювача. Тому, в будь-якому випадку для якісного звуку потрібно купити зовнішній підсилювач.
Відштовхуючись від кількості каналів, підсилювач буває одноканальним, тобто вміє посилювати лише 1 канал, 2-х канальним - підсилювати сигнал стерео, 3-ох канальний - посилення стереосигналу і сабвуферного каналу, 4-х канальним - для посилення сигналу акустики - фронтальної і тилової, ну і 5-ти або 6-ти канальним. До найважливіших параметрів підсилювача відносяться:
Потужність, яку треба вибирати на 10-15% нижче потужності динаміків, щоб не дати на них сильну навантаження, і не вивести з ладу. Потрібно звертати увагу саме на потужність RMS, тому що пікова або максимальна потужність ніяк не пов'язана з якістю звучання і тільки показує пікові та миттєві значення при занадто великій величині спотворень;
Опір навантаження, на яке здатний працювати підсилювач. Запам'ятайте, ніколи не підключайте підсилювачі, які призначені для роботи з динаміками імпеданс яких 8 Ом до 4 Омних динамікам - загалом до тих динаміків, які мають менший опір. Подібним поведінкою ви дуже швидко виведіть свій підсилювач з ладу;
Відношення сигнал шум. Цей параметр вказує, яка кількість сторонніх шумів виникає у вихідному сигналі в порівнянні з вхідним сигналом. Подібний шум дуже часто можна почути як якесь шипіння в низькоякісної апаратурі, яка дуже добре розпізнається в тихій музиці. Вимірюють цей параметр дБ. Ідеальний вибір - це 98 дБ і вище.
Більшість підсилювачів мають потенціал мостового включення. Тобто 2 каналу підсилювача з'єднуються, щоб підключити один динамік. У цей момент потужність, що видається підсилювачем посилюється в 2 рази. Це підключення частенько використовують для включення сабвуфера.
Також зараз існує величезна кількість підсилювачів вже з впровадженими кросоверами, але в будь-якому випадку, використання зовнішніх модулів забезпечать великою гнучкістю у момент установки всієї акустичної системи.
А зараз поговоримо про встановлення
Так як габарити корпусу підсилювача не дуже великі, близько 40х30х5 (ШхГхВ) см, то місць установки буде предостатньо. Припустимо, це задня полиця - її нижня частина, підсилювач можна прикрутити туди за допомогою саморізів або болтів. Ще можна помістити підсилювач в нішу крила. У разі виробництва замовного корпусу для сабвуфера, можна дуже ефектно врізати підсилювач в цей же корпус. Тільки одне, на що ВсеТут звертає вашу увагу: підсилювач - це пристрій, який виділяє не малу кількість тепла, тому абсолютно ізолювати його від навколишнього простору ніяк не можна.
До чого ми прийшли?
Якщо ви маєте намір встановити акустичну систему в свій автомобіль, витратити найменшу кількість грошей, то для цього вам потрібно буде придбати широкосмугові динаміки, встановіть їх в стандартне місце і використовуйте простий підсилювач від магнітоли. В майбутньому Вашу акустичну систему можна проапгрейтить, долучивши до неї активний корпусний сабвуфер.
Якщо Ви меломан, і для Вас важлива чітка локалізація інструментів, відіграш дрібних деталей і об'ємна, звукова сцена, то тоді треба доглянути варіант установки двосмугової акустичної системи з вживанням пасивних кросоверів і окремих підсилювачів. В якості тилу поставте сабвуфер в оформлення закритого типу.
Для любителів DANCE музики ідеальна двосмугова акустична система з фазоинверторным типом сабвуфера. Як підзвучки встановіть 2 динаміка в задню полицю.
Ну, а якщо ви вирішили «зарядити» свій автомобіль по повній, щоб грало не тільки голосно, але і якісно, тоді ставте трисмугову акустичну систему з активними кросоверами, для підзвучки - тилові динаміки, кілька зовнішніх підсилювачів і сабвуфер.