Як вилікувати сколіозСколіоз - це викривлення хребта, що супроводжується його поворотом навколо своєї осі. Ця хвороба описувалася ще в античні часи. Зміни, що відбуваються в хребті, незворотні, при цьому хребетний стовп, намагаючись повернути тіло у вертикальне положення, відчуває підвищене навантаження.
Сколіоз відрізняється від порушень постави. При цій хворобі відбувається зміщення хребців, а також пошкодження структури м'язової і кісткової тканини. Тільки при сколіозі присутній поворот хребців.
В період інтенсивного росту тіла ризик виникнення сколіозу дуже високий. Під час стрибків зростання відзначається прогресування хвороби. Лише десять відсотків хворих сколіозом потребують госпіталізації. Майже всі пацієнти мають першу стадію розвитку хвороби, за умови своєчасного лікування на ній хвороба може закінчитися.
В амбулаторних умовах лікування сколіозу здійснюється консервативними методами. Насамперед, це виконання спеціальної антисколиозной гімнастики і носіння корсетів, які попереджають зміщення хребта. Успіх лікування сколіозу залежить від безлічі факторів - маси тіла, стану м'язово-зв'язкового апарату, стадії захворювання та віку. Якщо у пацієнтів до двадцяти п'ять років з кутом сколіозу до п'ятдесяти градусів відсутні серйозні органічні порушення, позитивний ефект в більшості випадків гарантований. Половині таких хворих після одного курсу лікування вдається зменшити кут сколіозу у два рази. Тимчасове полегшення може принести мануальна терапія, потім хребці знову зміщуються. Важливо розуміти, що мануальні впливи, виконані непрофесіоналом, можуть завдати пацієнту серйозної шкоди.
Лікування сколіозу

Виділяють три етапи:

- вплив на викривлення хребта,
- його виправлення,
- закріплення в правильному положенні.
Перші дві дії можна виконати швидко і легко, а от закріплення хребта при сколіозі - більш трудомісткий процес. Хребет повинен звикнути до виправленому положення і розраховувати на м'язи, тонус яких змінюється при масажі і носіння корсета. Спеціальні гімнастичні вправи при сколіозі призначаються фахівцем в індивідуальному порядку і залежать від ступеня і характеру сколіозу.
У дитини, яка хвора на сколіоз, повинна бути жорстка постіль. Під матрац підкладають дерев'яний або металевий щит. Спати потрібно на спині або животі.
Школяреві робоче місце влаштовується згідно з його зростом і віком. Висота столу повинна бути правильною, вона підбирається з таким розрахунком, щоб відстань до очей було 30-35 сантиметрів. Коли дитина довго сидить в одній позі, м'язи відчувають навантаження, що сприяє розвитку сутулості. Не варто забувати про загартовування, віддаючи перевагу ігровим видам спорту. При сколіозі корисні лікувальне плавання, ходьби на лижах, веслування і т.д.
Хворий сколіозом дитина повинна регулярно займатися лікувальною гімнастикою. Вона зміцнює окремі групи м'язів, сприяє нормалізації обмінних процесів. Кожні два-три місяці слід проводити курс масажу та електростимуляції м'язів спини. Ці дозволить зміцнити природний м'язовий корсет.
Велику роль в лікуванні сколіозу відіграє раціональне харчування. Кожен день дитина повинна отримувати сто грам білків тваринного походження. Солі фосфору і кальцію повинні надходити в організм у вигляді натуральних харчових продуктів. Якщо такий метод лікування не дає позитивного ефекту, викривлення прогресує, вилікувати сколіоз можна з допомогою ортопедичних пристосувань. Корсет забезпечує механічне вирівнювання, фіксуючи хребет. Мінімальний час носіння - шістнадцять годин на добу. Основний недолік цього методу в тому, що природний м'язовий корсет з часом слабшає, м'язи втрачають здатність підтримувати хребет, внаслідок чого після зняття корсета сколіоз може посилитися. Крім цього, постійне носіння корсета пов'язано з певними незручностями.
При сколіозі заборонені всі види спорту, які створюють значні навантаження на хребет, несиметрично розвивають руки, сприяють гиперподвижности хребта. Протипоказаний і біг. Позитивний вплив при сколіозі надає ходьба на довгі дистанції.
Методи лікування сколіозу
Питання, як вилікувати сколіоз, вирішується в залежності від ступеня захворювання.
При сколіозі першого ступеня лікування спрямоване на зміцнення тих м'язів спини і тулуба, які підтримують хребет. Цієї мети можна досягти з допомогою гімнастики, плавання, масажу і фізіотерапії. Для розвитку м'язів, формування правильної постави дуже важлива гімнастика. Плавання дозволяє коригувати поставу і зміцнює м'язи. Дуже корисний при сколіозі масаж, він забезпечує розслаблення напружених м'язів. Мануальна терапія передбачає участь тільки досвідченого фахівця, так як невмілі дії можуть спричинити негативні наслідки. Фізіотерапія включає в себе кілька різних методів: електростимуляція, теплові процедури, електрофорез та ін. Слід регулярно відвідувати лікаря-ортопеда, який буде спостерігати за станом хребта і вчасно виявить розвиток хвороби.
Сколіоз другого ступеня також вимагає лікувальної гімнастики, масажу, фізіотерапії. Але вони поєднуються з носінням спеціального корсета. Для кожного пацієнта він виготовляється індивідуально. Спочатку його одягають на кілька годин, поступово час носіння збільшують. Після звикання його можна залишати на всю ніч.
Сколіоз третього ступеня також лікується з використанням корсета, але часу це займає більше. Сильні болі в спині, а також виражене викривлення хребта з кутом сколіозу більше сорока градусів можуть стати показанням до хірургічної операції. В ході її проведення встановлюється особлива стабілізуюча система, яка сприяє випрямленню хребців. Перед операцією потрібно підготовка хребта, протягом декількох місяців здійснюється його витягування або призначається носіння корсета.
При четвертій ступені також використовується хірургічне лікування сколіозу. Операція при сколіозі пов'язана з певними ризиками, тому до хірургічного лікування вдаються тільки в тому випадку, коли інші методи неефективні.
Якщо не лікувати сколіоз
Порушення постави може привести до різних захворювань - остеохондроз, порушення серцево-судинної і дихальної системи, хвороби шлунково-кишкового тракту, артрози суглобів і ін. Під час статевого дозрівання у дівчаток з'являються аднексити яєчників, гормональні збої і порушення менструального циклу. В подальшому це може негативно позначитися на перебігу вагітності і пологах.
Якщо лікувати сколіоз вчасно, можна уникнути серйозних ускладнень, останньої ступеня викривлення і небезпечного для життя і здоров'я хірургічного втручання.
Серйозно ставитеся до свого здоров'я. Адже життя - це рух, нехай воно буде легким і безтурботним. При найменших підозрах на сколіоз звертайтеся до лікаря, він допоможе швидко і безболісно вилікувати недугу.