Як уникнути старечого маразму?
Старечий маразм за визначенням завжди вважався долею людей похилого віку. Анекдоти про нього чув кожен. Хоча маразм - це зовсім не анекдот, і схильні йому не одні лише " старики". Привід замислитися над проблемою є і у порівняно молодих бадьорих людей.
Мозок, напевно, самий таємничий і недосліджений орган людини. І, якщо серце, нирки або печінку можуть подавати чіткі сигнали про свою погану роботу навіть молодим, то подібні сигнали мозку зазвичай не помічають. Як говориться в анекдоті, єдина річ, якої всім вистачає - це розум, оскільки на недолік його ще ніхто не скаржився. Однак мозок про своїх бідах теж сигналізує. При цьому іноді досить рано.

Маразм - доля не одних лише старих.
Як уникнути старечого маразму?
Нерідко від ще молодих людей можна почути фрази на кшталт "так мені і так все зрозуміло", "з голови вилетіло". Не завжди це жарт або фігура мови. Погіршення пам'яті або здатність до критичного сприйняття дійсності - перший ознака маразматичних загрози мозку.
Часто саме небажання «включати мізки» і є першопричиною маразму. Початися все може з прихованою думки «я завжди правий». І справді - все у людини добре, що все вдалося, так навіщо йому змінюватися, замислюватися про існування інших точок зору? Навпаки, він повинен стояти на своєму завжди і скрізь, та ще й інших навчити зобов'язаний. Але відсутність сумніви в чому б то не було може бути ознакою маразму.
Саме слово "маразм" (давньогрецьке "marasmos") означає згасання, виснаження. Біологічна причина недоумства полягає в атрофії судин головного мозку. Зовнішніми ознаками цього процесу є зниження розумових здібностей, деградація особистості, розвал психічної діяльності. При цьому сам процес зміни особистості може бути непомітний ні оточуючим, ні самого її носія.
Одна з ознак наближення маразму - доведення до абсолюту властивих людині рис характеру. Якщо наполегливість стає тупою впертістю, недовіра - підозрілістю, а ощадливість - скупістю, є над чим замислитися. Ослаблення здатності до узагальнення, критичного аналізу ситуації, абстрактного мислення також є серйозним приводом задуматися - чи все в порядку в голові.
Розлади пам'яті, зорові обмани, поява таких рис характеру, як причепливість, сварливість, маячні ідеї (що зачіпають, як правило, близьких людей) також є симптомами погіршення роботи мозку. З віком подібні зміни виникають в якійсь мірі практично у всіх. Головне питання - в масштабі процесів. Хтось і у вісімдесят років мислить ясно, а когось і тридцять можна з повним правом назвати старим маразматиком.
Як виникає маразм.
Як уникнути старечого маразму?
Якщо до похилого віку далеко, а неприємні симптоми вже проявляються, боротися з маразмом можна і потрібно. Може допомогти навіть проста зміна обстановки - місця роботи, життя, відпочинку, аж до сім'ї або звичного меню. Якщо, звичайно, воно того варто. Рутина - річ згубна для психіки. Але, щоб боротися з маразмом свідомо, необхідно знати його причини.
Причин згасання особистості кілька. Втрата пам'яті, інтелекту має у своїй основі як біологічні, так і соціальні чинники. На першому місці, безумовно, серцево-судинні захворювання. Стежите за своїм тиском. 140 на 90 - приблизно тут лежить межа, за якою може розпочатися маразм. Незворотні зміни в мозку може викликати навіть ожиріння.
Серйозним фактором ризику є стрес. Навіть звична поспіх впливає на мозкову діяльність. Якщо ж вплив стресу сильно і тривало, мозок може отримати серйозні пошкодження. Гормон стресу, кортизол, згубно впливає на відділ мозку, що відповідає за пам'ять і навчання, гіпокамп.
Небезобідні для мозку алкоголізм. Знаменитий психіатр Сергій Корсаков в кінці 19 століття провів дослідження порушення пам'яті у людей, які зловживали алкоголем. Навіть будучи тверезим, п'яниця може вже через хвилину забути про те, що з ним було. При цьому інші розумові здібності можуть бути не порушені. Але не можна стверджувати, що алкоголь - однозначне зло для мозку. Сучасні французькі вчені довели, що алкоголь в помірній кількості поліпшує роботу мозку у літніх жінок (але не чоловіків).
Корсаков проводив свої дослідження в Росії, країні, де найбільш поширені міцні спиртні напої. Там, де воліють легкі вина, «синдром Корсакова», та й взагалі слабоумство, зустрічаються рідко. До того ж що малопитущим люди менше схильні до захворювань серцево-судинної системи, що є головною причиною маразму.
Звичайно, не слід вважати, що вино - це ліки від маразму. Позитивного впливу вина на функціонування мозку заперечувати не можна, але куди корисніше, на думку лікарів, часте вживання риби, фруктів, овочів. Сіль і тваринні жири при цьому протипоказані. Зберегти пам'ять допоможе так звана "середземноморська дієта" - риба, будь-які морепродукти, фрукти, овочі, оливкова олія.
Така функція мозку, як пам'ять, взагалі дуже вразлива. Механічний вплив (удар, струс), сильна інтоксикація, навіть вірусне захворювання (зразок герпесу) можуть викликати проблеми з пам'яттю. Підступний вірус може проникнути в мозок і призвести до безповоротної втрати частини його функцій. При цьому людина може і сам несвідомо вдарити по своєму інтелекту, зловживаючи медикаментами. Навіть жарознижуючі в надмірному кількості небезвредны. А споживання різноманітних антидепресантів, транквілізаторів, барбітуратів, бета-блокаторів та антигістамінних взагалі вимагає особливої обережності.
Слабоумство може викликати й така невинна на вигляд, звички, як хропіння. Пов'язані з хропінням періодичні зупинки дихання порушують постачання мозку киснем, що може призвести до зниження розумових здібностей. Але хропіння, принаймні, легко виліковна. Куди небезпечніше інша причина недоумства - широко відома "хвороба Альцгеймера". Ефективного засобу від неї не знайдено. Але запобігти її, на думку вчених, можна. Кращою профілактикою від неї вважається інтенсивна робота мозку, багата соціальна і духовна життя. Не утруднюють свій мозок роботою люди страждають від хвороби Альцгеймера» набагато частіше.
Живіть активно - і маразм відступить.
Взагалі насичена інтелектуальна і духовна життя - певна страховка від старечого маразму. Інтенсивна робота всіх відділів мозку не дає цього чутливого органу атрофуватися. Навіть якщо хочеться відпочити від усього і повалятися на дивані, втупившись у телевізор, залишати мозок без роботи не можна. Взагалі робота сприяє збереженню функцій мозку. За спостереженнями вчених, саме професійна пам'ять, навички зберігаються при "хворобі Альцгеймера" довше за інших відділів інтелекту.
Як уникнути старечого маразму?

Але, як би інтенсивно працював інтелект, не можна нехтувати і фізичною активністю. Фізична діяльність збільшує виробництво нейротрансмітерів, або нейромедіаторів - речовин, що забезпечують роботу мозку. Найвідоміші серед них - серотонін ("гормон щастя"), ендорфіни (також відповідають за позитивні емоції), норепінефріну, або норадреналін (медіатор бадьорості, відповідає за загальну енергетику організму).
Фізична діяльність істотно покращує циркуляцію крові, стимулює її приплив до всіх органів, у тому числі до мозку, який особливо чутливий до нестачі кисню і поживних речовин. До того ж фізична активність стимулює формування дендритів - відростків нейронів, завдяки яким нервові клітини «спілкуються» між собою.
Не слід нехтувати і таким універсальним засобом, як вітаміни. Зміст антиоксидантів у мозку взагалі на порядок більше, ніж в інших органах. Наприклад, вміст вітаміну С в мозку приблизно в 10 разів вище, ніж у середньому в інших частинах організму. Недолік вітаміну В, на думку вчених, також може привести до недоумства.
Отже, боротися з маразмом можна. І навіть не треба докладати до цього надприродних зусиль. За великим рахунком, потрібні лише бажання і воля.