Старечий маразм: симптоми, причини та лікування
Старіння організму охоплює не тільки внутрішні органи, опорно-руховий апарат, шкірний покрив, але і людський мозок. Однак не варто вважати, що старече слабоумство гарантовано старості всім.
Багато літніх і старих людей досить енергійні, мають хорошу пам'ять, кмітливість і ясний розум. Іноді в особистості людини похилого віку відбуваються зміни, з'являється дратівливість, агресивність, підозрілість до рідних і втрата інтересу до життя. Весь комплекс цих зовнішніх ознак свідчить про настання похилого віку.
Можна сказати, що продуктивна діяльність організму безпосередньо пов'язана з його когнітивними функціями пізнання: пам'яттю, увагою, мисленням, мовленням, самоконтролем і самостійним прийомом рішень. Саме вони формують людський інтелект, сприяють соціальної адаптації, підготовки і виконання професійної діяльності.
Загальна характеристика старечого слабоумства (деменції)
Старечий маразм - це часткова або повна втрата одразу кількох когнітивних функцій. Хвороба виражається в усугубляющемся розладі психіки, що приводить до розпаду особистості. Відбувається втрата інтересу до спілкування і поведінкових навичок, як правило, в кількох областях. У таких хворих виявлено незворотні процеси головного мозку. Тільки своєчасна допомога психіатра може зупинити розвиток маразму на тривалий час.
Дуже важливо не упустити перші явні ознаки старечого маразму, які виражаються в слабоумстві, а саме, у нездатності до навчання і придбання чогось нового, наприклад, знань і навичок.
Від того, наскільки важка симптоматика захворювання, воно поділяється на легку, помірну та важку форму.
Етапи хвороби
При легкій деменції відбувається «випадіння» людини з соціуму, що виражається в припиненні спілкування з близькими людьми, втрати інтересу до життя і захопленням. Відбувається втрата професійних навичок, однак зберігається здатність вільної орієнтації в просторі і обслуговування самого себе.
Помірна деменція є більш вираженою стадією старечого маразму. Хворі не здатні використовувати елементарні побутові предмети: пральну машину, газову плиту, телевізійний пульт. Для близьких такий хворий - справжня морока, адже його неможливо залишити одного надовго. Це несе небезпеку і для нього і для оточуючих. Йому постійно потрібна допомога, але з особистою гігієною він поки справляється самостійно.
Ознаки важкої деменції - повністю відсутня самостійність дій, хворий не здатний навіть сам вмитися, одягтися і поїсти. Він є повністю непрацездатним, неосудним і недієздатним.
Симптоми старечого маразму
Старечий маразм: симптоми, причини та лікування
При розвитку захворювання у хворого змінюються риси особистого характеру, він стає:
- егоцентричним;
- озлобленим;
- буркотливим;
- скупим;
- впертим;
- підозрілим;
- бережливим;
- консервативним.
При збільшенні стану таким хворим властиві:
- помилкові спогади;
- часткова або повна амнезія;
- звуження інтересів;
- погіршення розумових здібностей;
- втрата норм моральності;
- втрата тимчасових і просторових орієнтирів.
На останній стадії захворювання супроводжується фізичними симптомами:
- тремор кистей рук;
- мінливої ходою;
- повним розпадом особистості.
Основні причини маразму людей похилого віку
Головна причина старечого недоумства полягає в тому, що головний мозок недоотримує необхідні поживні речовини, або його клітини відчувають вплив токсинів, що і призводить до загибелі нейронів. Від того, яку ділянку мозку виявився ураженим, відбувається розлад певних функцій: рухових, сприйняття і нервово-психічного характеру.
Не рідко хвороба є наслідком соматичних судинних захворювань:
- атеросклерозу;
- інсульту;
- артеріальної гіпертензії;
- хронічної серцевої недостатності.
Прояв старечого маразму відбувається у літніх людей віком 60-75 років. Причому чоловіків, у яких діагностовано дана патологія, що більше в 15 рази, ніж жінок.
Діагностика захворювання
Для діагностування атрофічних процесів головного мозку використовують комп'ютерну томографію. На підставі її результатів про ураженні судин головного мозку і виражених порушеннях когнітивних функцій організму діагностувати деменцію не проблема.
Лікування старечого маразму
При виявленні перших ознак хвороби необхідно звернутися до фахівця, тоді можна розраховувати на одужання, оскільки останні стадії не піддаються лікуванню, можна лише добитися припинення або зменшення прояву симптомів.
Ефективного медикаментозного лікування старечого недоумства поки не існує. Для помірних і важких хворих потрібен правильний догляд і лікування симптоматики, що допоможе полегшити страждання хворого.
Хворі потребують цілодобового догляду, але не в психіатричних стаціонарах або будинках престарілих, де їх самопочуття тільки посилиться. Найкраща ситуація - стіни рідного дому і рідні люди. Необхідно стежити за достатньою активністю хворого, щоб уникнути легеневої патології, повної втрати апетиту, пролежнів і закостенілості суглобів.
При своєчасному та ефективному лікуванні судинних хвороб та періодичному прийом полівітамінів старечий маразм не вразить старіючий організм.
Для лікування легкої деменції застосовуються ноотропні препарати. На більш пізніх етапах - транквілізатори і ноотропи. Якщо хворого мучить безсоння або галюцинації - вводять прийом психотропних препаратів, які також мають снодійну дію. При надмірній метушливість або вираженості психічних розладів хворому призначають нейролептики в малих дозах. Стрімкий процес деградації є дуже поганим прогнозом.
Профілактика старечого маразму
Хоча ефективних профілактичних заходів захворювання не існує, все-таки можна звести до мінімуму ймовірність його розвитку. Для цього необхідно дотримуватися найпростіші правила:
- здоровий спосіб життя;
- часті піші прогулянки;
- правильний раціон і режим харчування;
- саморозвиток;
- інтелектуальна діяльність.