Що таке енцефалопатіяЕнцефалопатія - збірне позначення органічних уражень головного мозку незапального характеру. Enképhalos з грецької - «головний мозок», páthos - «хвороба», «страждання», «патологія».
Прояви енцефалопатії
Розрізняють вроджену енцефалопатію і придбану. Придбана енцефалопатія з'являється внаслідок отруєння (алкогольної інтоксикації), травм, судинних хвороб. Із специфічних проявів частим ознакою енцефалопатії може бути безсоння, головний біль, запаморочення. З психопатоподібних явищ виникають емоційна нестриманість, пасивність, брутальна поведінка, порушення пам'яті і розлад інтелекту.
Терміном «енцефалопатія» позначають незворотні зміни психіки, які виникли внаслідок органічного ураження головного мозку. Органічним ураженням вважаються незворотні зміни, що відбуваються у структурі головного мозку, стан, що виявляється як порушення інтелекту, пам'яті, мислення називають деменцією.
Причини появи хвороби
Хвороба енцефалопатія частіше прогресуюча, супроводжується соціальною дезадаптацією, наслідком може стати інвалідність. Причиною енцефалопатії у літніх людей часто буває безконтрольне застосування лікарських засобів. Частими винуватцями проявів хвороби служать снодійні, антиаритмічні препарати, антидепресанти.
Лікування органічного ураження головного мозку повинно починатися з вивчення його походження, так як їх існує кілька класифікацій. При правильній корекції деякі зміни можуть бути оборотними. Для постановки діагнозу фахівець призначає певні аналізи.
Енцефалопатією можуть страждати люди будь-якого віку і маленькі діти, і підлітки, і дорослі люди. Причиною енцефалопатії у маленьких дітей може бути родова травма. Причиною енцефалопатії у дорослих - хронічна наркоманія, ураження нирок, печінки, радіаційне зараження.
Види енцефалопатії
Залежно від походження, енцефалопатія ділиться на види:

- енцефалопатія Верніке (при алкогольній та інших інтоксикаціях);
- дисцикуляторная (при недостатньому кровопостачанні мозку);
- лейкоэнцефалопатия (судинне ураження білої речовини головного мозку);
- гіпертензивна (пов'язана з погано контрольованим підвищенням артеріального тиску).

Для діагностики хвороби застосовуються різні методи, рекомендує їх лікар невролог. Подальше лікування виявленої енцефалопатії звичайно носить тривалий характер.
Лікування енцефалопатії

Енцефалопатія - це проблема не тільки головного мозку, це проблема всього організму.
До основного лікування фахівці додають лікування травами - чебрець, материнка, ромашка, меліса, пустирник, квіти липи. Чай з окремих видів трав або сумішей можна давати в тому обсязі, який може випивати хворий.
В залежності від причин, ступеня тяжкості захворювання, переважаючих симптомів призначається медикаментозна терапія, фітотерапія, фізіотерапія. Лікування повинно бути спрямоване на поліпшення постачання головного мозку, поліпшення нервово-м'язової провідності.
Непоганим засобом у лікуванні енцефалопатії, як втім, і деяких інших нервових розладів медики вважають масаж. Простий масаж можна робити в домашніх умовах. Для ароматизації повітря в кімнаті хворого часто рекомендують ставити ефірні масла герані, імбиру, грейпфрута. Така процедура називається ароматерапією, також вважається корисною при лікуванні багатьох хвороб. Для тренування вегетативного балансу корисно проводити контрастні процедури. При діагностуванні енцефалопатії фахівці радять вдаватися і до нетрадиційного лікування, наприклад, мануальної терапії.
В якості лікарських засобів для лікування енцефалопатії лікарі призначають ноотропні ліки, препарати калію, жовчогінні лікарські засоби. Тільки індивідуальне комплексне лікування допоможе поліпшити якість життєдіяльності.
Профілактика енцефалопатії

В цілях профілактики енцефалопатії потрібно дотримуватися простих правил:

- давати мозку відпочивати;
- не жертвувати своїм сном;
- зберігати спокій протягом дня;
- стежити за харчуванням, можливо, змінити спосіб життя;
- уникати переохолодження;
- не займатися важкою фізичною працею;
- не нехтувати профілактичними заходами.

Учені поки точно не досліджували мозок. Призупинити розвиток з'явилася енцефалопатії допоможуть своєчасні лікувальні заходи. Максимального запобігання розвитку хвороби допоможе своєчасне звернення за медичною допомогою до професіоналів. В першу чергу, за консультацією до лікаря невролога. Однак у будь-якому випадку, поява хворобу простіше попередити, ніж потім довго займатися її лікуванням. Щоб уникнути проблем зі здоров'ям у майбутньому, потрібно ретельно контролювати стан свого організму в сьогоденні.