Перші ознаки цукрового діабетуЦукровий діабет є ендокринним захворюванням і виникає, коли в організмі спостерігається недолік гормону інсуліну або порушено його взаємодія з іншими клітинами. В результаті розвивається гіперглікемія - стійке підвищений вміст глюкози в крові. Цукровий діабет - дуже поширене захворювання, а серед його наслідків - порушення зору, ураження нирок, серця, нервової системи, остеопороз. Частина хворих виживає тільки завдяки ін'єкціям інсуліну, а інша частина може досить довгий час не знати про наявність захворювання.

Цукровий діабет - перші ознаки


- Часті походи в туалет.
Постійні позиви до сечовипускання - перші ознаки того, що кількість цукру в крові змінилося у бік підвищення. Коли в організмі вироблення інсуліну порушена або він не діє, нирки не здатні фільтрувати цукор в крові. Навантаження на нирки збільшується, і вони намагаються отримати рідина з крові, щоб розчинити накопичився цукор. Як наслідок, сечовий міхур постійно наповнюється і доводиться регулярно відвідувати туалет.

- Відчуття спраги.
Якщо постійно п'єте, але не можете напитися, можна припустити, що у вас цукровий діабет, особливо якщо така жага супроводжує часті ходіння в туалет. Така ситуація загрожує зневодненням організму. З'являється потреба пити більше рідини, щоб відновити водний баланс.
- Різке зниження ваги без видимих причин. Особливо цей симптом помітний при цукровому діабеті першого ступеня, коли підшлункова залоза зупиняє вироблення інсуліну. Причин для цього може бути дві: ураження клітин підшлункової залози вірусом або аутоімунна реакція організму, при якій відбувається відторгнення клітин, що виробляють інсулін. Організм починає шукати нове джерело енергії, що забезпечити клітини потрібною кількістю цукру, внаслідок чого м'язова і жирова тканина руйнується. Діабет другого ступеня розвивається поступово, тому втрата ваги не особливо помітна.
- Слабкість і стомлюваність. Винуватець такого стану - цукор. Разом з їжею він потрапляє в кров, де з допомогою інсуліну повинен засвоїтися клітинами організму. При відсутності інсуліну цукор, залишаючись в крові, не доходить до клітин, в результаті чого вони відчувають брак енергії. Тому ви відчуваєте нездужання і втому.

- Поколювання або оніміння рук і ніг.
Цей симптом називають невропатією. З'являється він з часом, коли підвищений рівень цукру в крові починає руйнувати нервову систему, особливо закінчення в кінцівках. Діабет другого ступеня розвивається поступово, і часом люди навіть не здогадуються про свою хворобу. Рівень цукру в крові може перевищувати норму протягом декількох років, а хвороба діагностована не так давно. Руйнування нервових закінчень відбувається непомітно для людини.
Як проявляється хвороба

У хворих на цукровий діабет відзначаються такі скарги, як:
- спрага,
- сухість у роті,
- рясне сечовипускання,
- свербіж шкіри,
- гнійничкові захворювання,
- порушення апетиту,
- втрата ваги,
- погіршення зору,
- слабкість,
- зниження працездатності.

Ці симптоми характерні тільки для періодів декомпенсації цукрового діабету. У хворих на діабет першого типу ці ознаки розвиваються дуже швидко, а при другому типі, навпаки, поступово.
Вираженість симптомів залежить також від рівня секреції інсуліну, тривалості захворювання, наявності інших захворювань і особливостей організму.
У деяких випадках діабет може протікати безсимптомно, що ускладнює діагностику. Хвороба звичайно виявляється випадково, при здачі аналізів крові або сечі на вміст цукру.
Наявність одного або декількох перших симптомів не означає, що цукровий діабет дійсно є. Максимально точно поставити діагноз можна тільки після повного обстеження. Для цього необхідно дізнатися кількість цукру в крові натщесерце і протягом доби. Крім цього, проводиться тест толерантності до глюкози і т. д.
Причини цукрового діабету

Захворювання можуть викликати наступні фактори:

- ожиріння,
- спадкова схильність,
- хвороби, в результаті яких ушкоджуються клітини, що виробляють інсулін - панкреатит, рак підшлункової залози і ін,
- вірусні інфекції,
- стрес,
- вік.

До цього часу абсолютно точно причини розвитку цукрового діабету не встановлені. Дуже поширений міф про те, що діабет виникає в результаті надмірного вживання солодкого. Насправді, організм не може засвоїти стільки солодкого, щоб не зуміти виробити для нього інсулін, з іншого боку, у здорової людини в організмі достатньо інсуліну для всього з'їденого цукру. Однак кількість солодощів може прискорити розвиток діабету, якщо чоловік схильний до нього або хвороба вже приховано почалася.

Лікування цукрового діабету

Лікарі кажуть, що цукровий діабет не вилікувати неможливо, але можна компенсувати. В даний час ведуться дослідження в області лікування цього захворювання, що може сприятливо позначитися на способи компенсації, а в подальшому, можливо, і на лікуванні діабету.
Терапія відрізняється від лікування багатьох інших захворювань. Це обумовлено тим, що діагноз ставиться тільки при прояві помітних клінічних ознак хвороби. Вибір способів лікування залежить від ряду факторів і може бути різним з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.