Наслідки менінгітуМенінгіт являє собою гостре захворювання, що викликається різними бактеріями і супроводжується запаленням оболонок спинного і головного мозку. Це досить рідкісна хвороба, що не викликає при правильному і своєчасному лікуванні ніяких ускладнень. Перехворівши один раз на менінгіт, як правило, більше їм не хворіють.
Усі ми ще з дитинства пам'ятаємо, як дорослі лякали нас цим страшним словом, змушуючи надягати шапку. Однак менінгіт - це інфекційне захворювання, і підхопити його від переохолодження неможливо. Збудниками менінгіту є бактерії, що передаються повітряно-крапельним шляхом, або вірусні захворювання (краснуха, кір, свинка тощо).
Настільки жахливий менінгіт і як протікає ця хвороба?
Симптоми менінгіту
Багато вважають, що менінгітом хворіють тільки діти, це твердження хибне. Захворіти може будь-хто, незалежно від віку. Схильність до менінгіту більше залежить від імунної системи і від стану організму в цілому. Так, часто хворіють на менінгіт недоношені діти, так як їх організм в перші роки життя ослаблений. У групі ризику знаходяться люди, які мають які-небудь захворювання центральної нервової системи або перенесли в минулому травми голови або спини.
Симптоматика менінгіту по-різному проявляє себе у дорослих і дітей. Ознаками розвитку захворювання у дитини є:
- висока температура;
- сильні головні болі, що посилюються від зовнішніх подразників (гучний звук, світло тощо);
- блювота, не пов'язана з прийомом їжі і не проходить протягом дня;
- заціпеніння м'язів спини і потилиці.
- У діток до року ознаками менінгіту можуть бути набухання великого тім'ячка і характерна поза сну (на боці, ноги підібгані до грудей, голова закинута назад).
Менінгіт у дорослих проявляється у вигляді:
- яскраво виражених головних болів, нерідко поширюються на шию і спину;
- різкого погіршення загального самопочуття (втома, слабкість);
- ознобу;
- підвищення температури вище 39 градусів;
- судом.
На ранніх термінах хвороба проявляє себе у вигляді частих головних болів, які з часом продовжують посилюватися. Як правило, більшість не звертає уваги на ці ознаки, списуючи все на стреси і втому. Пізніше головні болі стають нетерпимими і можуть супроводжуватися втратою свідомості або галюцинаціями. В особливо запущених випадках з'являється блювота і висипання на шкірі, що нагадують герпес. Можливе виникнення світлобоязні.
Різновиди менінгіту
За типом протікання менінгіт буває:
- первинний, коли оболонки спинного та головного мозку уражаються відразу; розвивається як самостійна хвороба;
- вторинний, коли менінгіт розвивається поступово на тлі якогось захворювання (пневмонія, отит тощо).

Обидві форми характеризуються різко вираженими симптомами.


За типом збудників менінгіт ділиться на:


- Вірусний.
Супроводжується розвитком відповідного вірусного захворювання. У цьому випадку менінгіт може або почати розвиватися на його тлі як вторинний, або проявлятися як основне захворювання. Ознаки вірусного менінгіту, як правило, проявляються помірно (головні болі терпимі, відсутнє блювання).
- Туберкульозний - один з найстрашніших видів менінгіту. Ще не так давно діагноз туберкульозний менінгіт був вироком. Сьогодні при своєчасному виявленні хвороби та інтенсивної терапії вдається перемогти хворобу в 95% випадків. Туберкульозний менінгіт найчастіше є першим проявом інфекції. Починається він з лихоманки, через пару днів після якої виникають нестерпні головні болі і блювота.
- Пневмококовий. Може протікати і як первинна, і як вторинна захворювання, яким зазвичай передують пневмонія, отит або синусит. Характеризується гострою клінічною картиною і швидким розвитком. Важливо почати лікування на ранніх термінах, щоб уникнути важких наслідків, серед яких може бути і летальний результат. Протікає з яскраво вираженою симптоматикою: гарячка, судоми, головний біль, розлади свідомості.

- Менінгококовий.
Так само, як і пневмококовий менінгіт, відрізняється гостро вираженими ознаками у вигляді лихоманки, ознобу і головного болю. Легше піддається лікуванню і характеризується невисоким відсотком смертності.
Менінгіт, збудником якого є гемофільна паличка. Такий вид менінгіту найбільш часто зустрічається у грудних дітей. Основними його проявами є постійна блювота і зригування малюка, безпричинні різкі крики, набухання тім'ячка.
За формою протікання менінгіт буває звичайним і реактивним. Найнебезпечнішою формою є реактивний менінгіт. Від звичайного він відрізняється своєю скоротечностью. У цьому випадку симптоми хвороби розвиваються дуже швидко, і в більшості випадків хворий помирає від безлічі гнійних запалень оболонок мозку. Лікування реактивної форми менінгіту необхідно розпочати вже в першу добу прояви захворювання. Це дозволить не тільки зберегти життя хворого, але і уникнути серйозних наслідків. Як правило, якщо при реактивному менінгіті затягнути з терапією навіть на пару діб, летальний результат неминучий.

Наслідки

При перенесення легких форм менінгіту і своєчасному адекватному лікуванні, проведеному до кінця, ніяких наслідків не виникає. Всі органи, системи і тканини залишаються неушкодженими і продовжують нормально функціонувати.

Також при правильному лікуванні, але у випадку протікання хвороби в більш важкій формі, після одужання менінгіт може нагадувати про себе неприємними наслідками, серед яких:

- мимовільне скорочення м'язів,
- судоми,
- труднощі з концентрацією уваги і запам'ятовуванням інформації,
- головні болі, що з'являються частіше, ніж до хвороби.
Якщо ж захворювання було запущено або лікування не проводилося належним чином, можливі серйозні наслідки:
- порушення в роботі головного мозку,
- часткова або повна втрата слуху,
- втрата зору,
- кома,
- смерть.
На щастя, подібні ускладнення зустрічаються вкрай рідко: за статистикою складними формами менінгіту хворіють всього 1-1,5 %. Хоча хвороба, як правило, протікає в легких формах і не викликає ускладнень, необхідно пам'ятати, що все ж існує ризик настання серйозних наслідків. Тому при виявленні у себе перерахованих вище симптомів слід звернутися до лікаря для визначення причини головних болів і проведення терапії.
Профілактика
Кращою профілактикою менінгіту є вакцинація. У ранньому віці дітям проводять щеплення від цього захворювання. Також слід провести вакцинацію і від тих вірусних захворювань, які можуть його спровокувати кір, свинка, краснуха і т.д.
Так як менінгіт частіше хворіють люди з ослабленим організмом, варто зміцнювати своє здоров'я (прийом вітамінів, заняття спортом, правильне харчування тощо). Пам'ятайте, що збудниками менінгіту є бактерії, тому не забувайте про особисту гігієну - мийте руки перед кожним прийомом їжі.