Лікувальний масаж спини
Люди використовують масаж в якості одного із засобів лікування з незапам'ятних часів. Навіть приблизно неможливо сказати, коли цілюща сила погладжувань і різного роду розминань шкіри була помічена вперше. Та й тепер це вже неважливо. Головне, що сьогодні процедура лікувального масажу дозволяє справлятися з різними захворюваннями опорно-рухового апарату: він рятує від больових відчуттів при радикуліті, невриті, артрозі, міозиті та інших недугах. Необхідно тільки виконувати масаж правильно, а не «жмакати» як попало і де попало.


Підготовка до масажу спини
Лікувальний масаж спини
Близький чоловік поскаржився на біль у спині і попросив зробити йому масаж? Не відмовляйтеся! Але врахуйте, що для такої процедури необхідно ретельно підготувати як «знаряддя праці», тобто руки, так і безпосередньо «поле діяльності». «У чому полягає підготовка рук?» - напевно запитаєте ви. По-перше, нігті повинні бути коротко стрижене та не мати гострих куточків. По-друге, слід добре вимити руки з милом. По-третє, їх рекомендується змастити невеликою кількістю косметичного масла або крему, яке також наноситься на шкіру спини пацієнта (при необхідності попередньо її слід очистити). Але врахуйте: якщо у хворого на спині або грудях є вугрі, то робити масаж категорично заборонено щоб уникнути занесення інфекції. Та й навряд чи самому масажиста буде приємно виконувати процедуру на «побитої» прищами шкірі.
Що стосується положення пацієнта, то він повинен лягти на відносно жорстку поверхню: м'який диван для масажу нікуди не годиться! В іншому випадку спина буде прогинатися навіть при найменшому вашому натисканні на неї, що, до речі, може стати причиною появи різкого болю. Ідеальним варіантом є тверда кушетка. В принципі, нітрохи не гірше і застелений килимом підлогу. Положення хворого: на животі, руки витягнуті уздовж тулуба. Для зручності під голову слід покласти подушку, а для посилення припливу крові до хворий спині - вал (висотою 5-7 сантиметрів) під гомілки.
Правильний масаж
Лікувальний масаж спини
Ясна річ, що професійного масажиста зробити масаж, дотримуючи всі правила, - в порядку речей. Але для звичайної людини, який не проходив ніякого навчання, дана процедура може здатися не такою вже й простий. Головне в аматорському масажі: бути максимально уважним і обережним. Масажист, щоб уникнути травмування і без того хворої спини, повинен правильно розраховувати свою силу і уникати неакуратних рухів: виникла підозра, що пацієнтові не комфортно, - запитайте, чи все в порядку. Адже результат, до якого повинні прагнути, виконуючи лікувальний масаж - максимальне розслаблення і насолоду відчуттям відступу болю, але аж ніяк не муки, і думки про те, коли ж це все припиниться!
Буває, правда, і протилежний варіант, який часто зустрічається, коли масаж робить жінка, яка не звикла до виконання даної процедури: руки її не натреновані, а тому швидко втомлюються. Як результат: довго виконувати масаж вона не може (тривалість даної процедури повинна становити 10-15 хвилин), так і виконувані елементи виходять занадто слабкими. У такому випадку фахівці рекомендують діяти руками по черзі, даючи відпочити то одній, то другій руці.
Масаж при болю в спині
Лікувальний масаж спини
Біль у спині може виникнути з різних причин, але найпоширенішою серед них є, мабуть, остеохондроз. Дане захворювання характеризується руйнуванням міжхребцевих дисків, які здавлюються безпосередньо хребцями, внаслідок чого і виникають больові відчуття. В гостру фазу захворювання масаж ні в якому разі застосовувати не можна!
Якщо остеохондроз не загострений, то перш, ніж виконувати процедуру, необхідно визначити, з якого боку біль слабкіше або зовсім відсутня - саме там і слід масажувати. Лікувальний масаж починають з такого прийому, як погладжування, тривалість якого має становити 1-3 хвилини. Це дозволяє розслабити перенапружені м'язи спини хворого.
Після переходять до розтирань. Виконувати їх можна по-різному: подушечками великих пальців, фалангами зігнутих пальців,подушечками чотирьох пальців або підставами долонь. Руху рук при виконанні даного прийому також можуть відрізнятися: напрями можуть вчинятися або вперед-назад від поперекового відділу і вгору вздовж хребта, або колоподібно (від хребта). Кожен вид розтирань (долонею, пальцями) виконується протягом 2-3 хвилин (не більше).
При лікувальному масажі можна розім'яти м'язи спини - це покращить кровообіг даної зони і зменшить біль. Для виконання цього прийому слід масажувати бік, розташований на звороті від масажиста. При цьому одна рука як би ухвативается за тканини, а друга здійснює легке погладжування. Рухатися слід вздовж боки вгору, після чого масажуються плечі і шия. Потім, шляхом вчинення аналогічних маніпуляцій, через область спини над лопаткою слід спуститися до попереку. Завершується лікувальний масаж погладжуванням, які заспокоюють розігріту шкіру.

Лікувальний масаж спини

При остеохондрозі шийного відділу хребта слід виконувати масаж шиї. Перед лікувальною процедурою необхідно переконатися, що голова пацієнта знаходиться в зручному для нього положенні і, відповідно, м'язи шиї розслаблені. Масажують шию з двох сторін, виконуючи прийоми в тій же послідовності, що і при масажі спини: погладжування, розтирання, розминання і знову погладжування.
Як би там не було, якщо ви не професіонал, не закінчували курси масажу, то, перш ніж приступати до виконання процедури, проконсультуйтеся з лікарем. Адже при різних захворюваннях послідовність застосовуваних під час виконання масажу прийомів різна. У свою чергу, неправильно зроблений масаж може завдати шкоди хворому і погіршити його стан! Якщо ж ви хочете отримати навички виконання цієї процедури, є кошти і час - пройдіть курс навчання масажу. Після його успішного закінчення, ви зможете надавати своїм близьким професійну допомогу, нітрохи не боячись їм нашкодити.