Коли відбувається овуляція? Способи визначення
Зачаття дитини відбувається тільки при нормальній овуляції. Це факт загальновідомий, але і сьогодні далеко не всі жінки знають, як саме і коли відбувається овуляція. А головне, протягом якого періоду часу після її початку є ймовірність завагітніти? Щоб відповісти на ці питання, для початку потрібно розібратися в самій суті цього поняття.
Все, що потрібно знати про овуляції
Процес овуляції означає, що вже дозріла яйцеклітина і тепер з яєчника переходить у фалопієву трубу, де і чекає запліднення. Природою задумано так, що в цей час внутрішній шар матки трохи потовщується, щоб після запліднення яйцеклітина могла прикріпитися. Якщо зачаття не відбулося, то яйцеклітина буде поглинена цим шаром, а потім вийде з організму разом з менструальними виділеннями.
Цікаво, що за одну овуляцію з яєчника виходить тільки одна яйцеклітина, яка проживе в фаллопієвій трубі всього добу (тобто до 24 годин). При цьому прикріплення плодового яйця в разі вдалого зачаття відбувається не відразу, а протягом 7-12 днів після самої овуляції. Процес цей досить тонкий, на нього можуть впливати зміна клімату, стрес, безліч різних чинників. Крім того, овуляція не обов'язково повинна відбуватися у кожному менструальному циклі.
Коли це відбувається?
Зрозуміло, кожен організм індивідуальний. Коли саме відбувається овуляція у жінок? Як правило, в середині менструального циклу, проте це дуже розмите визначення. Насправді все залежить від його тривалості. Отже, в середньому менструальний цикл триває 28-32 дні. У такому разі овуляція буде відбуватися в період з 11 по 21 день менструального циклу (нагадаємо, що його рахують від першого дня останніх місячних). Іншими словами можна сказати, що це відбувається за 12-16 днів до початку наступних місячних.
У середньому вважається, що у переважної більшості жінок найчастіше овуляція відбувається на 14 день циклу. Однак насправді у однієї і тієї ж пані цей процес може траплятися протягом року в різний час. Наприклад, в січні - на 15-й день, а вже в липні - на 12-й. Тому календарний метод визначення є далеко не самим точним.
Коли жінка може завагітніти?
Як вже говорилося, яйцеклітина знаходиться в фаллопієвій трубі тільки 24 години. І запліднення може пройти тільки в цей час. Однак слід пам'ятати, що сперма, яка потрапила в жіночий організм, може жити протягом приблизно 3-5 днів. Так що якщо за кілька днів до овуляції у вас був незахищений статевий акт, вагітність цілком можлива. Ось чому при плануванні сім'ї не варто спиратися виключно на календарний метод. Тим більше що сьогодні в розпорядженні науки є і більш точні засоби.
Як визначають овуляцію?
В цей період в організмі змінюється рівень лютеїнізуючого гормону. На його визначенні та побудовано дію тестів. Однак робити їх потрібно кілька днів поспіль, як правило, починаючи з 9-го дня менструального циклу. Це досить дороге задоволення, зате і приносить набагато більш точні результати. Особливо в порівнянні з календарним методом.
Ще більш точним є визначення за допомогою УЗД. Проте в даному випадку багато чого буде залежати від кваліфікації лікаря. Крім того, УЗД також роблять кілька разів, починаючи з 10-го дня циклу. А це буде коштувати ще дорожче, ніж аптечні тести.
Також можна визначати дату початку овуляції за допомогою графіка базальної температури. Однак спостереження також повинні відбуватися протягом усього циклу. В перший день місячних температура не перевищує 369 градусів. Але потім, перед самою овуляцією, вона повинна впасти відразу до 364 градусів, а потім піднятися до 37 і триматися на цьому рівні вже до кінця циклу. Ось ця точка різкого переходу і показує настання овуляції.