Ішемія головного мозку: від причин до лікування
Немає нічого важливішого, ніж здоров'я. Тому будь-яке захворювання легше запобігти, ніж лікувати. Для цього необхідно знати ознаки хвороби, її причини і фактори ризику. Одним з таких порушень є ішемія головного мозку, яку прийнято називати ішемічним інсультом або інфарктом мозку.
Короткий опис
Це захворювання пов'язане з порушенням мозкового кровообігу. Воно супроводжується пошкодженням тканин і порушенням функції мозку. Власне, тому цей недуг і називається інфарктом. Зазвичай хвороба розвивається на тлі проблем з серцем, судинами або кровообігом.
З таким порушенням, як ішемія головного мозку людство знайоме давно, ще з античних часів, коли його симптоми згадував великий Гіппократ. Тим не менш, дослідження цього питання велися дуже повільно, і довгий час це захворювання було одним з головних причин високої смертності. На щастя, при сучасному підході прогноз найчастіше буває сприятливим. Правда, в тому випадку, якщо пацієнт вчасно звернутися до лікаря.
Ішемія головного мозку: від причин до лікування
Види ішемічного інсульту
Існує кілька видів ішемічного інсульту. Вони розрізняються симптомами і тривалістю. Виділяють так звані транзиторні атаки, що супроводжуються неврологічними порушеннями (наприклад, сліпою на одне око). Якщо не приділити їм належної уваги, хвороба може швидко прогресувати до дуже неприємних наслідків. При малому інсульті також виникають такі «атаки», однак вони менш виражені, і функції нервової системи можуть відновитися протягом декількох днів - при адекватному лікуванні, звичайно. Інші форми (прогресуючий інсульт, завершений інсульт) відрізняються поступовим розвитком і вкрай тяжкими наслідками.
Фактори ризику
Причини інфаркту мозку криються в порушенні кровообігу. Але які фактори ризику призводять до такої ситуації? Не останню роль у цьому відіграє вік. Це захворювання найчастіше зустрічається у літніх людей, у зв'язку з природними віковими змінами. Однак воно може статися і в більш молодому віці при наявності деяких захворювань серця (наприклад, того ж інфаркту міокарда), а також на тлі атеросклерозу хребетних судин, артеріальної гіпертензії, цукрового діабету.
Не варто скидати з рахунку і шкідливі звички, з яких найбільш згубною є куріння .
Якщо говорити про атеросклерозі, то це одна з найбільш поширених причин інфарктів і інсультів. Полягає це порушення в появі тромботичної «бляшки», закупорює судину. А це може статися не тільки в силу віку, але і неправильного харчування, відсутності помірних фізичних навантажень.
Ішемія головного мозку: від причин до лікування

Ішемія головного мозку
Можливі наслідки
Слід зазначити, що ішемія мозку хоч і є динамічним процесом, як правило, вона все-таки серйозна. Все залежить від того, наскільки погіршився кровотік і знизився його обсяг. Завжди є невеликий проміжок часу, коли нейрони мозку все ще життєздатні і можуть відновити свої функції за умови нормалізації обігу. Однак, якщо пацієнт вчасно не звернувся до лікаря, можливі дуже неприємні наслідки, зокрема, може не відбутися повного відновлення неврологічних функцій. У літньому віці на тлі не надто важкого інсульту іноді розвивається деменція (або недоумство). Так було, до речі, у випадку з британським прем'єр-міністром Вінстоном Черчіллем, який не був затятим прихильником здорового способу життя.
Клінічна картина
Ознаки ішемічного інсульту порівняно легко розпізнати. Власне, його симптоматика поділяється на загальну й осередкову (неврологічну). Для цього захворювання характерне різке підвищення артеріального тиску, але тільки в перші дні. Далі, з-за розвитку набряку мозку, може відбуватися спонтанне зниження артеріального тиску. А ось внутрішньочерепний тиск залишається підвищеним. При цьому слід зазначити, що розвиток захворювання супроводжується різким стресом, що впливає на психоемоційний стан.
Симптомами ішемічного інсульту у важкого і середнього ступеня є сонливість, деяка оглушення, втрата свідомості. У пацієнта може спостерігатися головний біль, іноді вона навіть супроводжується нудотою. Крім того, в деяких випадках з'являються судоми. Проте, картина буває і зворотній - збудження, відчуття жару, прискорене серцебиття, підвищена пітливість, відчуття сухості у роті. З боку нервової системи можливі й інші порушення. Вони завжди проявляються індивідуально. Це залежить від того, яку ділянку мозку вражений. Іноді це буває вже згадана сліпота і порушення функції мови.

Діагностика захворювання
Для того щоб призначити адекватне лікування, дуже важлива рання діагностика. Вона не дозволяє точно встановити характер ішемічного інсульту (тобто уражену ділянку), але в цілому досить інформативна. Зазвичай лікар проводить так звані фізикальні дослідження. В даному випадку перевіряються функції дихання, що контролюється стан серцево-судинної системи, артеріальний тиск. А ось для отримання вичерпної інформації призначається ультразвукове сканування артерій мозку. Швидкість кровообігу визначає такий метод, як доплерографія. Однак найсучаснішою методикою є ангіографія, яка дозволяє виявити будь-які патологічні зміни в артеріях. У цього дослідження є певні ускладнення, тому призначають його не завжди. Зате обов'язково проводять ЕКГ, щоб виявити наявність проблем з серцево-судинною системою.
Комп'ютерна томографія при інсульті
У гострому періоді захворювання найбільш ефективним діагностичним методом є магнітно-резонансна томографія. Вона дозволяє встановити ознаки захворювання вже у перші 24 години після появи перших симптомів. Тим не менш, навіть такий сучасний метод не гарантує точність - як мінімум в 10-20 % випадків томографія не дозволяє діагностувати захворювання. Тому зазвичай застосовуються комплексні методи обстеження.
Способи лікування
Оскільки інфаркт мозку є дуже серйозним захворюванням, самолікування може виявитися згубним. Лікарі використовують комплексний підхід, що враховує характер захворювання та інші фактори. Частина заходів при цьому спрямована на нормалізацію функції дихання і регуляції серцево-судинної системи. При наявності ішемічної хвороби міокарда призначають препарати, що відновлюють його функції (це антиоксиданти, серцеві глікозиди і так далі). Також сюди входить так звана нейропротекція - це універсальні методи захисту мозку (призначаються індивідуально і можуть включати як медикаментозні препарати, так і деякі інші заходи). Потім відновлюється кровообіг мозку. Для цього застосовують препарати протинабрякової дії, а також використовують тромболітичну терапію.
На щастя, мозок людини - складна система, яка прагне до самовідновлення, і це дозволяє медикам сподіватися на сприятливий результат не менш ніж в 70 % випадків. Однак і самі пацієнти повинні докладати певні зусилля. При лікуванні цього захворювання дуже важливо повністю дотримуватися вказівок лікаря, приймати всі виписані їм препарати чітко за схемою. І, звичайно, велике значення має відмова від шкідливих звичок - куріння, алкоголю. Певний час доведеться дотримуватися дієти, подібну до тієї, яку прописують пацієнтам з інфарктом міокарда, оскільки причини цих двох захворювань досить схожі.