На який день відбувається овуляція? Способи визначення
Питання, на який день відбувається овуляція, важливий не тільки при плануванні вагітності, але і при визначенні її термінів. Саме тому сьогодні існує стільки методів, що дозволяють визначити дату цієї події. Однак для початку варто розібратися в теорії.
Суть овуляції
Слід зазначити, що овуляція - це лише теоретична можливість завагітніти. В яєчниках жінки яйцеклітини закладаються ще до її народження. Спочатку їх налічується близько мільйона. Після місячних кожен цикл дозріває одна або кілька яйцеклітин. Це означає, що вони готові до запліднення. Власне, овуляція - це саме короткий момент виходу готової до запліднення яйцеклітини, яка потім переходить в фаллопиевую трубу. Таким чином, триває вона буквально кілька секунд. Всього яйцеклітина живе до 24 годин, і саме в цей час може відбутися зачаття. На нього можуть вплинути й інші фактори. Але головною умовою є наявність овуляції.
Коли відбувається овуляція?
Більшість жінок для того, щоб дізнатися, коли відбувається овуляція, користуються простим, хоча і не самим точним, календарним методом. В усередненому вигляді вважається, що цей процес повинен відбутися за 14 днів до початку наступного менструального циклу.
Проте на практиці на це може вплинути безліч чинників - переїзди, зміна клімату, стреси, навіть банальна застуда. Тому брати цей показник за норму не варто навіть тим жінкам, які можуть похвалитися класичним стабільним менструальним циклом, тривалістю 28 днів. Навіть у однієї і тієї ж представниці прекрасної статі овуляція може в одному циклі відбуватися на 13-й день від його початку, а в іншому - вже на 14-й день. Що вже говорити про випадки, коли цикл не є стабільним.
Як правильно порахувати дату?
Припустимо, у вас усталений менструальний цикл тривалістю 28 днів. Тоді в теорії овуляція повинна наступати на 14-й день від початку циклу (тобто від першого дня останніх місячних). Розрахунок у такому випадку проста: 28-14. Проте слід врахувати, що тут є кілька нюансів.
День, коли відбувається овуляція, як би ділить цикл на дві фази. При цьому спостереження показали, що якщо довжина другої фази завжди залишається незмінною (тобто 14 днів), то довжина першої може змінюватись. Особливо чітко це видно у жінок з нерегулярним менструальним циклом.
Рання і пізня овуляція
В залежності від того, коли відбувається цей процес, виділяють ранню і пізню овуляцію. Зазвичай обидва явища свідчать про якісь неполадки або вплив зовнішніх факторів. Слід зазначити, що і рання та пізня - це поняття, що застосовуються тільки в індивідуальному випадку. Тобто овуляція була ранній (або пізно) тільки у порівнянні зі звичайним циклом конкретної жінки.
Способи визначення
Визначити наявність того чи іншого явища можна лише в тому випадку, якщо ви не покладаєтеся на календарний метод, а використовуєте більш точні засоби. Це можуть бути аптечні тести, побудовані на утриманні специфічного гормону в сечі, а також УЗД або графік базальної температури. Для жінок з регулярними місячними досить буває спостережень протягом тільки одного циклу. В іншому випадку вимірювати ці показники доведеться кожен раз, незалежно від даних, отриманих у минулому.
Графік вимірювання базальної температури вважається найбільш доступним засобом. Цю процедуру проводять вранці протягом усього циклу. Аптечні тести коштують досить дорого, враховуючи, що їх знадобиться не менше п'яти штук відразу. Однак УЗД передбачає ще більші витрати, а також наявність кваліфікованого спеціаліста, якому ви довіряєте.