У нашій країні останнім часом величезну популярність отримало куріння кальяну, в основному серед молодих людей, що в принципі зрозуміло. Проблема в тому, що більшість думає, що це абсолютно безпечне розвага. Насправді все зовсім інакше. На основі досліджень учених, проведених протягом останніх п'яти років, існує ряд переконливих даних про куріння кальяну.
Довготривале паління кальяну призводить до вдихання істотно більшого обсягу диму в порівнянні із звичайним курінням сигарет. При викурюванні сигарети людина за 5-7 хв. робить у середньому 8-12 затяжок і при цьому вдихає в себе 05-06 л. диму, то за нормальний сеанс куріння кальяну в середньому людина робить 50-100 затяжок, будь-яка, з якої містить приблизно 015-10 л. диму. Саме тому, за одну годину розкурювання кальяну людина може вжити кількість диму, рівну кількості диму з пачки сигарет, а то й більше.
Крім усього цього в тютюні кальяну не можна точно заміряти кількість нікотину з-за різниці в упаковці. Проведені дослідження тютюну призначеного для довело, що зазвичай в ньому набагато перевищує кількість нікотину, свинцю, шкідливих смол і окису вуглецю ніж в тютюні з сигарет. Зокрема, в диму з кальяну концентрація окису вуглецю більше в два-три рази, ніж в димі сигарет з. При всьому цьому тютюн, який курять через кальян значно більш густий і вологий, який містить патоку і різні ароматизатори. В цілому вологий дим з небезпечними елементами і токсинами в легені проникає глибоко і завдає солідний шкоди здоров'ю до того ж, сприяє порушенню функцій виконуваних легкими і втрати їх еластичності.
У всіх видах тютюну знаходиться нервовий отрута - нікотин саме той який може викликати залежність, але крім того ще є важливим регулятором чисельності споживання тютюну. Тому курець буде затягувати дим до тих пір, поки не зможе отримати необхідну йому кількість нікотину, щоб задовольнити звичну потребу організму в залежності, але не настільки багато, щоб виникло запаморочення. Цим фактом можна пояснити тимчасову тривалість куріння кальяну, нікотиновий голод організму ублаготворяется за 20 - 30 хвилин куріння.
Відомо, що кальянний дим нарівні з димом звичайних сигарет провокує рак гортані, легенів та інших онкологічних захворювань, різних легеневих і серцевих хвороб. Крім усього іншого, в родинах, де і чоловік, і дружина бавляться кальяном, є велика ймовірність народження дитини з малою вагою. До того ж, куріння кальяну може призвести навіть до безпліддя. Також вченими було доведено, що велика частина людей, що палять кальян з часом починають палити цигарки, а в окремих випадках можуть почати приймати психотропні речовини. Варто підкреслити, що організм курця кальяну наповнений концентрацією свинцю, миш'яку, нікотину, котініну і хрому вище, ніж у тих, хто палить звичайні сигарети. Більш того, для паління кальяну, в більшості випадків застосовується фольга, яка виділяє вкрай шкідливі канцерогенні алюмінієві пари при нагріванні вугіллям.
Навіть якщо водяний фільтр кальяну і вбирає якусь частину нікотину, все одно з часом людина курить кальян отримує все ту ж нікотинову залежність, як і під час паління звичайних сигарет. Лише нікотином шкідливість куріння кальяну не обмежується, тому що до вдихає тютюновий дим у такій великій кількості одночасно в організм потраплять солі важких металів, чадний газ, канцерогенні хімічні елементи в кількості, яка завдає величезної шкоди організму.
Безсумнівно, про все це знають і торговці, і виробники кальянів, що рекламують нібито безпечне куріння, продаючи кальян, який буде оснащений мундштуком наповненим бавовною або з фільтром, що складається з активованого вугілля, так само в якості захисного засобу можуть запропонувати додається пластикові углевые фільтри і хімікати для утворення більш малих бульбашок. Але все це не матиме ніякої допомоги. Втягиваемое кількість диму, безумовно, відрізняється в залежності від моделей кальянів або способу куріння, але не один з існуючих видів кальяну як пристосування для куріння кальяну безпечним для здоров'я не буде, будучи причиною ризику виникнення серцево-судинних захворювань, ракових пухлин і хронічних хвороб легенів.
Отже, підбиваючи підсумки, варто зазначити основне, що повинен врахувати кожна людина курить кальян:
Куріння кальяну шкідливо!
- кальян - це не нешкідлива альтернатива сигарет; за середню годинну процедуру куріння кальяну у людини потрапляє приблизно в 50-100 разів більшу кількість диму в порівнянні зі звичайною сигаретою;
- навіть в очищеному водою кальянному димі, міститься величезна кількість токсичних речовин, солей важких металів, чадного газу, які викликають різні онкологічні захворювання, хронічний бронхіт та емфізему;
- ні вода, ні інші додаткові засоби захисту не зможуть забезпечити вам нешкідливість куріння кальяну і не допоможуть уникнути виникнення залежності від нікотину;
- спільне використання мундштука кальяну великою кількістю курців містить в собі небезпеку зараження яким-небудь серйозним інфекційним захворюванням, навіть туберкульозом та запаленням печінки;
- перебування в компанії людей, що палять кальян теж є пасивним курінням, воно погано впливає на здоров'я некурящого і проявляє дію, яке рівнозначне ув'язненню в задимленому сигаретою місці. При всьому цьому плюсуються продукти згоряння застосовується як пального елемента - деревного вугілля з домішками різних хімічних речовин.