Очисна клізма в домашніх умовах - досить поширена процедура, яку застосовують при самих різних захворюваннях. Однак не слід безвідповідально ставитися до цієї процедури і вважати її невинною! Неправильно або не вчасно зроблена очисна клізма може згубно вплинути на організм. Тому клізму слід робити тільки по рекомендації лікаря!
Крім того, вам і самим слід знати список протипоказань:
- больові відчуття в області травної системи;
- шлункова або кишкова кровотеча, а також кровотеча з прямої кишки;
- геморой ;
- пухлини в прямій кишці;
- запальні процеси в задньому проході.
Лікар дозволив проводити очисну клізму, і жодного з протипоказань у вас не спостерігається? Відмінно, в такому випадку можна перейти до процедури.
Для проведення процедури вам знадобиться гуртка Есмарха. Купуючи її в аптеці, неодмінно стежити за тим, у якій комплектації вона продається, бо часто гуртки Есмарха продають без наконечника, без затискача (або краника) для шлангу.
Оптимальний час для проведення очисної клізми - це з 8 до 9 ранку або з 8 до 9 вечора.
Рекомендується не робити очисну клізму самостійно, а попросити про цю послугу кого-небудь з родичів або близьких.
Отже, робимо очисну клізму
1. Застеліть ліжко клейонкою, а внизу ліжка поставте таз або відро так, щоб туди могла стікати пролита вода.
2. Пацієнт повинен лягти на постіль на лівий бік, притиснувши коліна до живота. У цій позі м'язи живота розслабляються, тому надходження води в товсту кишку проходить легше. Пацієнтам ж, яким заборонено рухатися, слід лежати на спині і підкласти судно.
3. Заповніть кухоль Есмарха 4-5 склянками води при температурі 25-35 градусів. Більш холодна вода може спровокувати спазм кишки! Іноді для кращого дії процедури у воду слід додати 2-3 столові ложки рідкого вазеліну або гліцерину. Також замість них можна використовувати соняшникову або рицинова олія . А для кращого виведення газів з кишечника рекомендується змішати воду з настоєм ромашки.
4. Видаліть з гумової трубки повітря, відкривши затиск або кран на трубці, дайте воді трохи стекти.
5. Закрийте кран і підвісьте (або надійно поставте) кухоль Есмарха на висоті близько 1 метра над постіллю пацієнта, попередньо змастивши її наконечник вазеліном або гліцерином.
6. Обережно розведіть сідниці пацієнта великим і вказівним пальцями лівої руки. Правою рукою акуратно, обертальними рухами введіть наконечник у задній прохід пацієнта приблизно на 10 див.
7. Відкрийте кран - вода почне наповнювати кишечник. Якщо ж цього не відбувається, введіть наконечник трохи глибше і підніміть вище кружку Есмарха.
8. Якщо ж не допомогло і це, і вода як і раніше не проходить, виведіть наконечник на 3-4 сантиметри, потім злегка опустіть кухоль і почніть випускати воду під невеликим тиском, поперемінно відкриваючи і закриваючи кран. При цьому пацієнту слід глибоко дихати животом, щоб полегшити проходження рідини.
9. Після введення води пацієнту слід, незважаючи на позив на дефекацію, спробувати утримати воду на кілька хвилин. За цей час вода омиє всю товсту кишку.
10. Під час процедури пацієнт може відчути біль у животі. У разі, якщо біль незначна, трохи опустіть кухоль або перекрийте кран до припинення болю. При різкій ж болі процедуру слід припинити.