Як правильно робити клізму? Поради та рекомендації
Кожна людина повинна вміти самостійно робити клізму. Адже це одна з тих маніпуляцій, яка може бути використана для екстреної допомоги організму. Сьогодні можна прочитати, що клізми роблять для схуднення. Однак слід прислухатися до рекомендацій лікарів. Єдина підстава для такої процедури - це відсутність самостійного випорожнення кишечника протягом трьох діб і більше.
Як робити клізму?
Сьогодні дуже популярні різні методики очищення організму. Однак при них можуть виникати певні труднощі в роботі кишечника. У таких випадках можна вдаватися до цієї лікувальної процедури. Але дуже важливо при цьому правильно робити клізму, і, крім того, лікарі радять проводити не більше 10 подібних маніпуляцій, оскільки в іншому випадку це загрожує дисбактеріозом кишечника. Крім того, в організм надходить дуже багато води (до 15 л), а виводиться незначна кількість, що загрожує набряком. Бувають випадки, коли клізма потрібна післяопераційним хворим. Однак тут частоту і кількість процедур визначить лікар.
Як часто можна робити клізму?
Медики запевняють, що не частіше одного або двох разів у місяць, оскільки механічний вплив може травмувати пряму кишку. Однак при спеціальних дієтах для очищення проводиться 6-7 сеансів з перервою на один день. Зрозуміло, такі дієти не розраховані на тривалий період.
З дитячими клізмами треба бути особливо обережними. Справа в тому, що якщо в ранньому віці зловживати такими маніпуляціями, то надалі організм просто перестає працювати самостійно і запори можуть стати постійною проблемою.
І ще один важливий момент - клізму не можна робити в тому випадку, якщо у людини є тріщини в задньому проході, що кровоточать запалення і інші неприємності. Геморой для цього не є перешкодою.
Як ставити клізму?
На це питання, відповіддю служить ціла послідовність дій. По-перше, необхідно нагріти 1-2 л очищеної води (але не кип'ятити, до температури 25-35 °С). Можна додати у воду трохи дитячого мила (1 столову ложки) або 2-3 ложки рослинної олії (як варіант - гліцерин). Також лікарі рекомендують клізми з відвару аптечної сухої ромашки (1 столова ложка на склянку води). У разі необхідності застосовуються лікувальні клізми з різними фармацевтичними препаратами, однак вони робляться тільки за приписом лікаря. Також можуть призначатися діагностичні клізми, але їх рідко роблять в домашніх умовах.
Наконечник клізми потрібно змастити вазеліном. З клізми витісняють повітря, наповнюють її водою або розчином. Зрозуміло, наконечник має бути стерильним.
Пацієнт повинен лягти на лівий бік, ноги потрібно зігнути в колінах і притиснути до живота. Краще підкласти клейонку, так, щоб вільним кінцем вона опускалася в яку-небудь ємність (наприклад, відро або таз), на випадок, якщо людина не зможе утримати воду.
Наконечник клізми, змащений вазеліном, дуже повільно і дуже обережно вводять у пряму кишку. Це роблять обертальним рухом, спочатку по напрямку до пупка, а коли відчують перешкоду, то направляють наконечник у бік хребта. Всього він повинен увійти на глибину 10-12 см. Потім клізму плавно піднімають і знімають затискач, щоб випустити воду (або розчин). Після вилучення наконечника чоловік повинен утримувати воду ще протягом 5 або 10 хвилин, після чого треба спорожнити кишечник.
Як бачите, процедура не дуже складна, однак вимагає обережності та деяких навичок.
Як вибрати?
Дитяча клізма виглядає як гумова груша. Для дорослих беруть так звані гуртки Есмарха, які за виглядом нагадують грілку з довгою трубкою.