Норма ФСГ у жінок
Ретельне обстеження, особливо напередодні або під час вагітності, дуже важливо для кожної жінки. Адже здоровий організм зможе виносити і витримати нормальні пологи. А це першочергове завдання для кожної жінки. І хоч в результатах аналізів, в першу чергу, повинні розбиратися лікарі. Жінкам теж потрібно знати основні показники, зокрема, яка норма ФСГ у жінок.

Коли призначають ФСГ?
ФСГ розшифровується як фолікулостимулюючий гормон (інші скорочення - фоллитропин, FSH). Цей гормон дозволяє регулювати дозрівання у жінок фолікулів в яєчниках, а також відповідає за дозрівання сперматозоїдів (наукова назва - сперматогенез) у чоловіків.
Такий аналіз лікарі призначають пацієнтам, якщо є порушення менструального циклу, безпліддя, ризик невиношування вагітності, аменорея, полікістоз, затримки розвитку дітей або їх передчасне статеве дозрівання, пухлини яєчників, зниження потенції. Знаючи показник ФСГ можна говорити про оцінку ефективності гормонотерапії.
Що собою являє фолікулостимулюючий гормон?
Фолікулостимулюючий гормон є гіпофізарний. Це значить, що він є складним білком - глікопротеїном, молекулярний вага якого - 25000.
ФСГ виробляється в гіпофізі під дією гіпоталамічного фактора - гонадоліберину. Фахівці відзначають, що до регуляторів секреції гормону відноситься білок інгібін, який синтезується у жінок в клітинах яєчників і у чоловіків в клітинах сертолі (так називають клітини, які беруть участь у сперматогенезе і вистилають в яєчках сім'яні канальці). Так ось інгібін У здатний пригнічувати секрецію фолікулостимулюючого гормону.
Людям без медичної освіти, важко зрозуміти ці процеси. Але важливо розуміти, що визначення ФСГ - це важливий тест в діагностиці, якщо з'явилися порушення репродуктивної сфери. Причому хоч у жінок, хоч у чоловіків. Просто ФСГ у жінок є своєрідним індикатором недостатності функції яєчників - цей гормон сприяє утворенню в жіночому організмі фолікулів, а коли досягається їх необхідний рівень, то настає овуляція. ФСГ у чоловіків визначають, якщо з'явилася недостатність статевих залоз (олігоспермія, азоспермия).
Є ще один важливий момент: фолікулостимулюючий гормон впливає на синтез естрадіолу в фолікулах і на концентрацію тестостерону - тобто гормон повинен бути в нормі.
Так яка норма ФСГ у жінок?
Насправді, у жінок у різні періоди норма буде різною:
- під час фолликулиновой фази менструального циклу ФСГ становить 137 - 99
- під час овуляторного піку менструального циклу ФСГ становить 617 - 172
- під час лютеїнової фази менструального циклу ФСГ становить 109 - 92
- під час постменопаузи ФСГ становить 193 - 1006.
На що вказує відхилення від норми?
Якщо спостерігається збільшення вмісту ФСГ, то цілком ймовірно, що можуть бути такі хвороби: проблеми з гіпофізом (гіперфункція, первинний гіпогонадизм, гонадотропинсекретирующие пухлини, аденома), синдром Кляйнфельтера, синдром Тернера, менопауза, ниркова недостатність.
Якщо ж відмічається зменшення вмісту ФСГ, то це загрожує розвитком пухлини гіпоталамуса, синдрому Шихана, синдрому полікістозних яєчників, пухлини гіпофіза, ожиріння та деякими іншими хворобами.