Сленгове слово «флешка» настільки міцно увійшло в побут, наскільки сам пристрій стало популярним для передачі і зберігання цифрової інформації. Його часте використання у мовній мови призвело до того, що багатьом користувачам стало дуже складно згадати як насправді називається флешка. Насправді все дуже просто і флешка є нічим іншим як USB Flash Memory , або USB-флеш-накопичувачем . USB у цьому випадку означає, що для підключення до комп'ютера використовується один з USB-портів. Слово накопичувач говорить про те, що пристрій використовується для запису, зберігання і перенесення даних. А що стоїть в середині слово флеш натякає, що функції запам'ятовування інформації в пристрої реалізовані на базі напівпровідникової енергонезалежній флеш-пам'яті (flash memory).
На такий же пам'яті мікросхеми працюють для зберігання програмного забезпечення різних цифрових пристроїв («прошивок») і набирають популярність з-за високих швидкостей читання/запису інформації SSD-диски .
До достоїнств флешок можна віднести їх компактність, безшумність в роботі, стійкість до ударних навантажень і магнітним полями, низьке енергоспоживання, збереження працездатності в широкому діапазоні температур і досить тривалий термін можливого автономного зберігання інформації (в середньому до 5 років).
До недоліків можна віднести обмежену кількість циклів перезапису інформації, після досягнення якого пристрій виходить з ладу, а також чутливість до електростатичних розрядів і радіації.
До теперішнього часу існувала проблема пропускної здатності інтерфейсу передачі даних, але вона була вирішена з використанням в комп'ютерах портів, відповідних специфікації USB 3.0 з максимальною швидкістю передачі даних до 5 Гбіт/с і USB 3.1 в якому передача даних може досягати 10 Гбіт/с.
Іншим поширеним скороченою назвою флешки, вживши яке ви не поставите в глухий кут продавця в комп'ютерному магазині, також є слово флеш-драйв.