Як утримати аліменти?Батьки - люди складні і мінливі. Сьогодні є, завтра немає. Сьогодні люблять один одного, а завтра несуть заяву на розлучення в ЗАГС. Сьогодні тато купує дитині одяг, іграшки, освіта - на наступний місяць надсилає півкіло в'яленої риби, загорнутої в газетку. Щоб замість морепродуктів отримувати все-таки живі гроші, необхідно домовитися про аліменти. Ну, або стягнути їх по суду.
Аліменти - кошти, які закон зобов'язує виплачувати одного з батьків у випадку розірвання шлюбу. Вони витрачаються на утримання дитини до досягнення нею повнолітнього віку. Платити аліменти можуть як чоловік, так і дружина, все залежить від того, з ким живе дитина. Статистично частіше тягар аліментів лягає на чоловіків.
ДОМОВИТИСЯ
Ще будучи в шлюбі або ж відразу після розлучення, можна домовитися спокійно. Укласти угоду про сплату аліментів на дітей можна в будь-який момент просто за обопільною згодою сторін. У такій угоді в обов'язковому порядку необхідно вказати суму, порядок виплат, спосіб, яким вони будуть проводитися (перерахування на карту, передаватися через бабусю і т. д.). Угода також необхідно завірити у нотаріуса, інакше воно буде недійсним.
Нерідко батьки при розлученні домовляються і на словах, оскільки так здається простіше. Але юридичної сили, в разі чого, такі домовленості не матимуть. А за «випадком чого» можуть потягнутися побутові та юридичні конфлікти, що неодмінно позначиться на дітях.
ЧЕРЕЗ СУД
Якщо в досудовому порядку домовитися не вийшло, доводиться шукати підтримки в офіційних інстанціях. До суду звертаються із заявою у трьох примірниках, який в обов'язковому порядку містить найменування суду, в який подається заява, прізвище, ім'я, по батькові і підлогу позивача, прізвище, ім'я, по батькові та місце проживання відповідача. Один примірник відправляється в канцелярію суду, а другий залишається в собі і третій іде відповідачу. У заяві обов'язково необхідно перерахувати обставини, які послужили причиною її подання, з зазначенням дати, з якої виплати аліментів були припинені. До заяви додаються документи: свідоцтво про народження дитини, на яку стягуються аліменти, довідка з місця проживання про перебування дитини на утриманні позивача - виписка з будинкової книги. Копія заяви також надсилається відповідачу.
Справи про стягнення аліментів традиційно розглядаються світовими суддями, але в разі, коли цього супроводжують спори про встановлення батьківства, позбавлення батьківських прав, усиновлення дитини, справа розглядається районним судом.
Якщо виділити суму, від якої розраховуються аліменти, не виходить (нерегулярний заробіток, «чорна» зарплата), суд вправі призначити розмір виплати самостійно у твердій грошовій сумі, а не частках. Аліменти підлягають регулярної індексації, тобто підвищення. Збільшувати їх розміри уповноважені судові пристави або районна контролююча організація, згідно підвищення мінімальної суми оплати праці.
ЯК КОНТРОЛЮВАТИ, НА ЩО ВИТРАЧАЮТЬСЯ АЛІМЕНТИ?
Але постає ще одне питання. Наприклад, чоловік справно виплачує аліменти на дитину, але «приймає» їх колишня дружина. Як перевірити, що вони витрачаються саме на загальне чадо, а не на особисті потреби другої половини?
Для цього рекомендується звернутися до органу опіки та піклування за місцем проживання дитини. Надалі або працівник цієї служби інспектор у справах неповнолітніх можуть перевіряти, на що витрачаються аліменти.
ВАЖЛИВО!
Сума аліментів може визначатися батьками як суду, так і самостійно, але вона не повинна бути менше чверті заробітної плати на одну дитину, третини-на двох і половини на трьох і більше дітей.
Якщо аліменти все-таки не виплачуються, з недбайливого батька починають стягувати ще і неустойку. Причому майте на увазі, що судові пристави в змозі знайти неплатників навіть в «Однокласниках». А ще відомі історії, коли батько не міг дозволити собі виплачувати аліменти з-за фінансових труднощів, і йому знаходили роботу.