Діти дуже допитливі істоти. Ні дня у них не пройде без улюбленого питання «Чому?». Іноді такі питання ставлять у безвихідь навіть бабусь і дідусів, що вже говорити про новоспечених молодих батьків. Так як же грамотно відповідати на запитання дитини, щоб не відбити у нього пізнавальний інтерес?
Психологи рекомендують дотримуватися у спілкуванні з дитиною ряду правил:
Ніколи не ігноруйте запитання. Навіть якщо ви дуже зайняті або у вас немає настрою, ніколи не відмахуйтеся від дитини. Адже він тільки починає пізнавати навколишній світ, і для нього багато понять, які для дорослих здаються очевидними, є дивними і складними. Ви як батько повинні бути самим головним джерелом інформації.
Завжди знаходите відповідь відразу, а не обіцяйте, що відповісте дитині на запитання ввечері.
Тепер, що стосується відповідей, то їх варіантів може бути безліч. Наприклад, розглянемо просте дитяче питання: «Чому дме вітер?». На нього можна відповісти абсолютно по-різному, а саме:
Порожній відповідь: «Тому що. Спитай у тата. Ти ще маленький і не зрозумієш». Безумовно, все це пусті слова. Відповідаючи, таким чином, ви просто відповідаєте лише б не проігнорувати дитини. Між тим, ви рушите всі надії дитини і поступово втратите в його очах свій авторитет. Дитина просто перестане ставити вам питання, і ви перестанете бути для нього головним іншому.
Провокаційний відповідь: « А як ти думаєш? А чому Земля крутиться?». Даний відповідь трохи краще попереднього, оскільки ви даєте дитині можливість поміркувати разом з вами. Але будьте готові до того, що на один ваш новий питання ви отримаєте 10 нових питань.
Теоретичний відповідь: «так відбувається за законами фізики». Частково ви правильно, як вам здається, відповіли на питання, але за фактом дитина так і нічого не зрозумів. Йому не потрібна чітка теорія, і така відповідь нічого для нього не значить. Також на нашому сайті є стаття на тему «Як правильно розвивати здібності дитини?»
Довгі науково обґрунтовані відповіді: «Повітряні маси зливаються в єдиний потік» Даючи такий складний відповідь, дитина просто не стане слухати вас. Він так і залишиться в невіданні, а розмова вийде дуже нудним.
Казкові відповіді: « Дядечко вітер грає з хмарами». Така відповідь підходить лише для маленьких дітей, які люблять казки. Але для старших дошкільників він не підходить, так як це абсолютна неправда, та й така відповідь задовольнити цікавість лише на короткий час.
У будь-якому випадку не прагніть відразу ж обірвати інтерес дитини і скоріше відмахнутися від нього. Допомагайте дитині зростати в інтелектуальному плані разом з вами, і тоді він виростить допитливою і розвиненою особистістю.