Поєднати особисте життя і кар'єру не так просто. Історично жінка йшла певної їй природою ролі матері і дружини. Сьогодні ситуація кардинально змінилася - більшість сучасних жінок вже не уявляють життя без самореалізації в роботі. Вони вчаться, успішно роблять кар'єру, забезпечують матеріальний достаток, лише потім налагоджують особисте життя і народжують дитину. У їх глобальному плануванні і дитина, і кар'єра відносяться до головних цілей. Конфлікт між ними вдається вирішити за рахунок поетапної реалізації цих цілей.
Іншим варіантом поетапної реалізації цілей є народження дитини в молодому віці, щоб потім, коли вона підросте, мати можливість не переривати кар'єрне зростання.
І той і інший варіанти є можливими способами вирішення конфлікту дитина - кар'єра. Жінка розставляє пріоритети і свідомо в той чи інший часовий період життя ставить на перше місце дитини або кар'єру.
Неможливо з комфортом в один і той же час реалізувати ці два напрями. Тому, навіть якщо вагітність не була запланованою, жінці необхідно спрямувати всі зусилля на те, щоб звільнити себе на перший час після народження дитини від інших турбот. Саме в такій ситуації, коли звістка про малюка приходить несподівано, майбутній мамі важко зорієнтуватися і прийняти рішення про переривання навчання або роботи, принаймні на перший час. Народжена дитина передається в руки бабусі, і молода мама продовжує займатися кар'єрою ніби нічого не сталося. Лише через багато років (особливо якщо дитина в сім'ї єдиний) приходить усвідомлення того, що вона у своєму житті пропустила дуже багато - його першу посмішку, перші кроки, перше слово.
Більш об'єктивно оцінити ситуацію може допомогти часове дистанціювання. Спробуйте подивитися на це з перспективи п'яти років, десяти років або усього життя. Задайте питання більш старшим, досвідченим людям. Жоден з них не скаже, що шкодує про те, що занадто мало часу проводив на роботі. На схилі років більшість скаржаться на нестачу спілкування з сім'єю і дітьми. Чи ви хочете поповнити їх список?
Скільки часу необхідно залишатися з малюком, не працюючи?
Наводимо думку фахівця
«Фізіологи і дитячі психологи говорять про те, що вже в перші шість місяців після народження мозок дитини досягає 50 відсотків свого потенціалу, а до трьох років - 80 відсотків. Саме в цей період закладається та база, на якій тримається подальший інтелектуальний розвиток дитини. Період з року до трьох - найбільш сенситивний (сенситивностъ - висока чутливість, цей ранній досвід - образи, мислення, емоції, закладається в підсвідомість на все життя і диктує свої умови. У цьому ж віці закладається і характер, формуються інтереси, визначаються цінності. І якщо в цей час з дитиною буде стороння людина, хіба він дасть йому так багато, як мама? Чужі руки в цьому віці - жахливо».
Для будь-якої жінки вирішення питання про те, скільки саме часу присвятити дитині і скільки, відповідно, позбавити роботи, дається непросто. Дуже часто підганяють невирішеність матеріальних проблем, роботодавець і власна професійна нереалізованість. Іноді жінка, зіткнувшись з першими проблемами материнства, вирішує, що це не її покликання, і виходить на роботу, передавши малюка в більш надійні, на її думку, руки бабусі або няні. Сьогодні виходять на роботу навіть через два тижні після пологів.
Як би те ні було, кожна жінка повинна розуміти, що всю відповідальність і тягар поєднання двох завдань доведеться нести не тільки їй, але і малюкові. Наслідки раннього відлучення від матері можуть наступити не відразу, а через кілька років. Такі діти страждають підвищеною тривожністю, що потім стає причиною появи страхів, фобій і різних захисних реакцій, в тому числі агресивності. Та й у матері можуть з'явитися комплекси провини, що не сповільнить позначитися на її відносинах з дитиною.
Якщо іншого виходу немає, то варто починати з виконання окремих завдань на дому або неповного робочого часу, поступово переходячи на повний робочий день. За цей час малюк звикає до садка, няні або близьким, доглядають за ним.
Два місяці після пологів - мінімальний термін для фізичного та психоемоційного відновлення жінки після пологів, пристосування до годівлі і встановлення зв'язку мама-малюк. У відпустці по догляду за дитиною із збереженням робочого місця жінка може перебувати до трьох років. Це і є, за загальним правилом, ідеальний термін, коли мама і дитина готові до тривалих щоденних разлукам.