Як налагодити стосунки дитини з однокласниками
Ваша дитина неохоче йде в школу, а повертається звідти пригніченим? Часто плаче без видимої причини, ніколи не розповідає вам про однокласниках і про шкільне життя? Не знає, кому подзвонити, щоб запитати про уроки, а самому йому ніхто не дзвонить і не кличе гуляти? Все це явні ознаки того, що відносини з однокласниками складаються не дуже добре.
Якщо ваша дитина навчається в молодших класах, сходіть в школу і поговоріть з учителем. Разом спробуйте з'ясувати причину. Для молодшого шкільного віку зовсім не властиво самотність. Якщо дитина весь час уединен, замкнутий, ні з ким у класі не розмовляє, не відповідає на запитання однокласників, значить, на це у нього є підстави. Не сваріть його, а спробуйте зрозуміти, чому він так себе веде. Можливо, з якоїсь причини однокласники його не приймають. Друге припущення - він сам не хоче з ними спілкуватися. Ваша задача - з'ясувати причину і усунути її.
Якщо ваша дитина дуже сором'язливий постарайтеся прилучити його до життя класу: беріть участь разом з ним проведенні класних заходів - свят, вікторин, привітань вчителя, оформленні класу і т. д. Допоможіть дитині зайняти активну позицію, і його авторитет в очах однокласників зросте. Давайте дитині додатково до уроків виконувати те, що у нього добре виходять. Намагайтеся ненав'язливо самі познайомитися з однокласниками, обговорюйте з ними шкільні події, звертаючись при цьому до них за іменами, щоб діти зрозуміли, що ви причетні до всього, що відбувається в класі. Для цього вам потрібно дійсно цікавитися цим і обговорювати з дитиною кожен день, проведений в школі.
Куди гірше ситуація, якщо вашої дитини в школі дражнять (за якийсь фізичний недолік дають образливе прізвисько) і постійно насміхаються над ним. Вразливий дитина почне сприймати школу й суспільство однолітків як джерело знущань і принижень. Це може позначитися на його самооцінці, успішності і душевному стані. Що робити батькам?
Психологи радять у таких випадках відкрито не втручатися в конфлікт дітей. Заступившись, ви не зміните ставлення однокласників, а швидше остаточно налаштуєте їх проти вашої дитини, якого охрестять ябедою. Ультимативні вимоги вчительки «припинити свавілля по відношенню до дитини ще більше відштовхнуть вашого «гидкого каченяти» від однолітків. Треба дати можливість дитині впоратися з труднощами самому, щоб повірити в себе.
Мова, звичайно, не йде про ситуації, коли однокласники вдаються до рукоприкладства або навмисне псують його речі. Тут втручання класного керівника і шкільної адміністрації (а по-хорошому - і правоохоронних органів) просто обов'язково.
Деякі батьки радять дітям і самим розібратися з кривдниками «по-чоловічому ». Часто такі розборки переходять у бійку. І хоча така тактика іноді призводить до позитивних результатів - допомагає дитині самоствердитися - бійка не найкращий спосіб для цього. Звичка встановлювати справедливість за допомогою кулаків в майбутньому може дорого коштувати вашому нащадкові.
Як не дивно, завдання батьків у цьому разі - самим приймати і любити дитину такою, якою вона є, - з його зовнішністю, характером. Більше хвалити і менше критикувати. Повірте, це працює.
Щоб дитина відчувала себе більш комфортно, знайдіть йому цікаве заняття за межами школи - у спортивній секції або художньому гуртку. Там у нього з'явиться інше коло спілкування, однодумці. І нехай вас не бентежить, якщо доведеться змінити одне-два або навіть більше місць, перш ніж що-то його по-справжньому зацікавить.
Дитині важливо відчути себе переможцем - не важливо в якій сфері. Це зробить його впевненим у собі, а така людина не стане звертати уваги на негативне думка інших. Адже найдієвіший спосіб перемогти кривдників - не ображатися.
Автор: Тетяна Соловйова