Розвиваючі ігри для дітей 1-2 роки

Ігри на творчий розвиток здібностей дитини 1-2 років


Ігри, що активують пізнавальні та творчі здібності дітей


Батькам на замітку. Більшість дітей із завидною легкістю засвоюють факти, але більш важливо, щоб вони могли добувати знання і висловлювати ідеї самостійно.

Вгору-вниз


Мета гри : розвиток і закріплення назв напрямів руху вгору і вниз, швидкості реакції.
Необхідні матеріали та наочні посібники: тенісний м'яч, альбом, кольорові олівці, шведська сходи.
Хід гри.
1-й варіант : поставте дитину обличчям до себе, візьміть в руки тенісний м'ячик, підкиньте його вгору, потім з невеликої висоти киньте м'яч вниз або просто відпустіть його. Проробіть руху кілька разів, при цьому говорите:
Голову підняли, значить, вгору,
Якщо опустили, значить, вниз.
Обов'язково перевірте, як дитина засвоїла рухи головою з поняттями «вгору» і «вниз». Попросіть малюка показати рукою, як літає м'ячик вгору і вниз. Дайте дитині в руки м'яч, розкажіть невелику казку про те, як любить м'ячик літати і стрибати, при цьому попросіть малюка показати, як м'яч стрибає вниз і вгору, а потім навпаки: вгору, вниз.
2-й варіант : використовуйте раніше описану гру «Верхолаз», при її проведенні говорите малюкові:
Ліземо вгору, голову підняли,
Спускаємося вниз, голову опустили.
Після того як дитина спуститься з висоти, перевірте, як він засвоїв поняття «вгору» і «вниз».
3-й варіант : на альбомному аркуші намалюйте стрілку, що показує напрямок вгору або вниз. Розкажіть малюкові казку про хитру стрілі, яка хотіла всіх заплутати, щоб ніхто не знав, куди вона летить, але прийшов чарівник і розгадав таємницю стріли. Поясніть, як влаштована стріла: у неї є хвостик (тіло) і дах будиночка (вістря), рухається вона вістрям вперед. Поясніть малюкові, як можна дізнатися, куди летить стріла: «Подивися на стрілу, де знаходиться дах будиночка (вістря)? Якщо голову підняли, значить, стріла летить вгору, якщо опустили, значить, вниз».
Намалюйте на альбомному аркуші кілька стрілок, попросіть малюка розгадати, куди летить стріла, для уточнення попросіть його рукою показати напрям руху стріли.
Ще один прийом: для того щоб розгадати руху стріли, необхідно взяти олівець і провести лінію від хвостика стріли до даху будиночка, якщо рука тікає від малюка, що означає вгору, якщо наближається, значить, стріла летить вниз.
Батькам на замітку. Дитина найбільше любить неймовірні історії. Вдавайтеся до них, коли будете грати з малюком.

Вперед, назад


Цілі гри : розвиток і закріплення назв напрямку руху вперед і назад, швидкості реакції, координації рухів, уваги, розвиток зорового та слухового, вестибулярного аналізатора.
Необхідні матеріали та наочні посібники : іграшки, табурет, коробка для іграшок, свисток.
Хід гри.
1-й варіант : на невеликій відстані від малюка поставте табурет, близько дитини - коробку з іграшками. Попросіть віднести іграшку на табуретку по свистку. Коли пролунає свисток, скажіть малюкові чітко і ясно: «Іди вперед». Після того як він покладе іграшку на табурет, скажіть: «Вертайся назад». Коли дитина підійде до вас, попросіть його по свистку принести іграшку назад в коробку.
2-й варіант : розкажіть дитині про хитрих очах (імпровізація батьків): давним-давно всі звірі ходили не так, як зараз, а так, як хочуть вічка (значить, вперед) або спина (назад).
Запропонуйте дитині спробувати йти туди, куди хочуть оченята і спинка, при цьому давайте команду: «Очі йдуть вперед», «Спинка назад». Надалі опускайте слова «очі», «спинка»: «Вперед, назад».
Виконання гри вимагає від малюка координації, в будь-якому випадку він буде намагатися подивитися, що там ззаду, щоб не впасти.
Продовжіть казку про хитрих очах: але очках завжди хотілося бачити те, що там ззаду, вони постійно підглядали, але їм було незручно. Вони все бачили і одного разу пішли на хитрість і просто закрилися, а спинка цього не чекала, впала і боляче вдарилася, оченята стали плакати Вони запропонували спинці уважно дивитися на дорогу. Якщо ж вона втомилася, то очі самі будуть це робити, тільки для цього потрібно розвернутися. З тих пір очі йдуть вперед, а коли необхідно йти спинці тому, оченята розгортають все тіло і роблять за спинку її нелегку роботу.
Запропонуйте малюкові зробити те, що зробили очі: очі йшли вперед, розвернулися і тепер йдуть назад. Закріпіть назва напрямів «вперед», «назад», попросіть дитину рухатися по команді або за свистку вперед, назад.
Похваліть дитину за швидкість, кмітливість і правильність виконання команд.

Колір і форма


Мета гри : розвиток відчуття форми і кольору, швидкості реакції, кмітливості, уваги.
Необхідні матеріали та наочні посібники : кульки та кубики різного кольору, розміру, порожні коробочки.
Рекомендації для початку гри відберіть кубики і кульки двох кольорів надалі кількість кольорів поступово збільшуйте.
Хід гри : у велику коробку покладіть кубики і кульки, поставте її перед дитиною. Попросіть його в одну коробку покласти кульки, а в іншу - кубики. Коли малюк впорається із завданням, знову попросіть його розкласти кульки в коробки згідно квітам, потім у ці ж коробки розсортувати і кубики. Коли завдання буде виконано, попросіть малюка розкласти іграшки по коробках відповідно до їх формі.
В грі можуть приймати участь всі члени сім'ї, які кожному даються коробка з кубиками або кульками і порожні коробки, сортування за кольором і формою йде наввипередки.
Не забувайте хвалити дитину за акуратність і точність виконання завдань.
Батька на замітку. Дитина досить часто бере участь і отримує задоволення від гри, в якій не є переможцем.

Спостережливість (або яка іграшка втекла і т. д.)


Мета гри : розвиток спостережливості, логічного мислення, оцінки ситуації, уміння висловлювати свою точку зору, вміння грати в команді.
Необхідні матеріали та наочні посібники: іграшки великі і маленькі, помітні і непомітні, хустку, брошка, різноманітні яскраві прикраси.
Рекомендації : грають по можливості всі члени сім'ї.
Хід гри : за допомогою лічилки обирають ведучий-чарівник, гість (гравець, що виходить і входить у кімнату), паж (гравець, переставляющий за вказівкою чарівника іграшки з місця на місце).
Гість (перший кон нехай це буде хтось із дорослих) виходить за двері. В цей час чарівник і паж розставляють іграшки в строгому порядку (найкраще взяти не більше 5 іграшок) і накривають їх легким хусткою.
Гість стукає у двері, проходячи в кімнату, кланяється чарівникові і просить віддати йому брошки, намиста і т. д. Чарівник погоджується, але просить виконати три завдання, якщо він їх виконає, то він отримає в нагороду чарівна прикраса, якщо ні, то чарівник перетворить його в камінь. На кілька секунд з іграшок знімається хустку, потім іграшки знову їм накриваються, чарівник відправляє гостя за двері.
Завдання перше: паж за вказівкою чарівника ховає одну з іграшок. Потім входить гість, він повинен вгадати, яка іграшка втекла.
Завдання друге: паж переставляє іграшки місцями, гість повинен вгадати, які іграшки переставлені.
Завдання третє: паж знімає з іграшки або одягає на іграшку сукню, шапку, знімає туфлі та інше, гість повинен вгадати, що змінилося.
Якщо гість правильно виконує всі три завдання, він отримує обіцяне прикраса і стає чарівником. За допомогою вважав окуляри між гравцями, що залишилися, розподіляються ролі пажа і гостя.
Якщо ж гість робить помилку, то чарівник перетворює його в камінь, гість повинен зобразити яку-небудь тварину (за завданням чарівника, щоб ніхто з інших гравців не знав завдання) і застигнути на кілька секунд. Якщо оточуючі здогадаються, що це за тварина, то гостя чарівник расколдовывает. Якщо ж ні, то гість виконує пісню або розповідає вірш в особах (жестами показує дії та події). Гра починається з початку.
Батька на замітку. Здатність ризикувати (не боятися висловлювати свою думку і робити вчинки) - необхідний елемент розвитку творчих здібностей.

Великий, маленький


Цілі гри: розвиток почуття розміру, закріплення понять «великий», «маленький», розвиток уваги, швидкості реакції, дрібної моторики рук, змагального духу.
Необхідні матеріали та наочні посібники: іграшки різного розміру, порожні коробки, фігурки, вирізані з кольорового картону, свисток.
Рекомендації : гра може бути продовженням гри «Колір і форма», але вводити новий ознака, по якій розрізняються кубики і кульки можна тоді, коли дитина засвоїть поняття «форма» і «колір».
Хід гри.
1-й варіант : у велику коробку складіть приготовані для гри іграшки, попросіть малюка розсортувати їх за принципом «великий», «маленький». Коли завдання буде виконано, похваліть його за старання.
В грі можуть приймати участь всі члени сім'ї, кожному з яких даються коробка з іграшками і порожні коробки, по свистку починається сортування, переможцю переможені співають пісеньку.
2-й варіант : заздалегідь приготуйте вирізані з кольорового картону фігури, квадрати великі і маленькі, трикутники та інші фігурки, покладіть їх у загальну яскраву коробку і дайте коробку малюкові. Якщо він не зможе її відкрити, допоможіть йому в цьому. Уважно розгляньте разом з дитиною, що лежить в коробочці. Запропонуйте малюкові розсортувати фігурки за розміром у порожні коробки. Після того, як завдання буде виконано, попросіть розкласти фігурки в різні купки по формі. Обов'язково хваліть малюка. Якщо він помилився у виборі, поверніться і розберіть помилку, нехай дитина покладе фігурку в ту купку, в якій вона повинна, на його думку, лежати.
У цю гру можуть грати і всі члени сім'ї. Змагальний процес подобається малюкові, і він починає грати з ще більшим задоволенням.

Сищик і зберігач


Мета гри: розвиток спостережливості, логічного мислення, оцінки ситуації, швидкості реакції.
Необхідні матеріали та наочні посібники: яскрава чарівна коробочка (скарб).
Рекомендації : гра для всіх членів сім'ї.
Хід гри : за допомогою лічилки виберіть сищика (гравця, який шукає скарб), зберігача скарбу (гравця, який постійно перепрятывает скарб).
Сищик (краще всього, якщо першим сищиком буде дорослий) йде з кімнати, а зберігач (краще всього, дитина і дорослий, як охоронець і помічник) ховає скарб. Слідчий повинен знайти скарб, при цьому він може поставити три питання на свій розсуд, на які зберігач може відповісти тільки «так» або «ні». Мета зберігача - заплутати сищика. Якщо детектив знаходить скарб, то він стає зберігачем, якщо ні, він виконує бажання зберігача (заспівати, станцювати, зобразити тварину тощо). В кінці гри не забувайте хвалити найбільш вдалих гравців, відзначати оригінальні питання і спроби вирішити задачу. Малюк в кінці гри може роздати призи з чарівної коробочки зі скарбом.
Чим раніше ви будете грати з дитиною в подібні ігри, тим раніше дитина буде самостійно приймати рішення і оцінювати ситуацію, нехай навіть за допомогою дорослого (роль помічника при зберігачу або при сищика) на перший момент. Інтерес дитини до гри в даних умовах не буде слабшати довгий час.
Ще розвиваючі ігри для дітей від 1 до 2 років