Розвиток творчого мислення в грі.
Ми пропонуємо вам навчальні ігри, практично не потребують спеціальної організації. Особливо ігри впливають на розвиток творчого мислення. Серед них виділяються так звані інноваційні ігри.
Інноваційні ігри - це, насамперед, гра навчання знань, за допомогою відкриття. У процесі гри дитина відкриває для себе щось нове. Інноваційні ігри пробуджують творчість дитини, стимулюють його допитливість.
Гра «Листоноша - читач»
Ця гра запропонована Анатолієм Заком. Ця гра спрямована на розвиток мовних навичок у дітей 6 - 8 років. Ідея гри проста. Дитина уявляє себе листоношею - «розносить» листи адресатам. При цьому він повинен вирішувати пошукові задачі, застосовуючи мовні навички і міркуючи, як листоноша може дістатися з одного пункту в інший.
Дитині пропонується наступна схема.
Розглянемо її. Значок з поштовим конвертиком - пошта. З неї відправляється листоноша розносити листа. Кружечки позначають будиночки, куди приходить листоноша з листами. Лінії між кружечками - це доріжки, по яких може ходити листоноша.
Дитина повинна дотримуватися певних правил при «рознесення» пошти.
В даному випадку це правило говорить: Якщо доріжка з'єднує будиночки, в яких живуть різні голосні букви, то йти по такій доріжці можна, а якщо в будиночках голосні однакові, то йти по такій доріжці не можна. Правильну доріжку, по якій повинен йти листоноша, дитина повинна намалювати на схемі кружечків з цифрами.
Для вирішення завдання, дитина повинна прочитати назви будиночків. Послідовність рішення задачі така:
- Яка голосна у назві будиночка-пошти?
- Голосна А.
- Яка голосна у верхньому будиночку?
- Голосна У.
- Яка голосна в нижньому будиночку?
- Голосна А.
- А тепер подумай, за якою стежкою йти листоноші - по верхньому або по нижній?
- По верхній, тому що у назвах цих будиночків голосні різні.
- Намалюй правильну доріжку.
Так ілюструється сенс і структура гри «Листоноша - читач». Завдання по ходу гри ускладнюються і можуть пропонуватися вже більш старшим і навченим дітям, але принцип гри залишається незмінним. Для тренування даної гри пропонується виконати наступні завдання.
Те ж саме можна виконати для варіанту з різними приголосними. Йти можна по доріжці, що з'єднує будиночки, в назвах яких є різні приголосні.
Поступово змінюємо структуру гри. Завдання дитини, при збереженні загального правила, - визначити, за однією або за двома доріжками може йти листоноша . Умова - загальні голосні.
Йти можна по доріжці, що з'єднує будиночки, в назвах яких є спільні приголосні.
Правило. Наступний варіант гри включає в аналіз число складів. Листоноша може йти по доріжці, яка з'єднує будиночки, які мають у назвах різне число складів. Якщо в назвах будиночка і пошти однакову кількість складів, то йти не можна .
Ускладнюємо гру. Правило. Листоноша може йти по доріжці, що з'єднує будиночки, в назвах яких наголос падає на різні (по рахунку) склади, наприклад «хвиля» і «катер» - на другій і на перший склад. Якщо в назвах будиночків наголос падає на однакові (по рахунку) склади, наприклад «нога» і «рука», то йти не можна . Показати, яким шляхом пройшов листоноша в кінцевий будиночок.
Тепер листоноша понесе листи в кілька будиночків.
Правило. Листоноша може йти по доріжці, що з'єднує будиночки, в назвах яких наголос падає на різні голосні, наприклад «мило» і «квітка».
Якщо в назвах будиночків наголос падає на різні голосні, наприклад, «молоко» і «книга», то йти не можна. Знайти шлях з трьох доріжок, по якому пройшов листоноша від пошти до кінцевого будиночка. Кінцевий будиночок у цьому випадку позначений крапкою.
Найскладніший варіант завдання з наголошеними голосними включає велику кількість слів при збереженні попереднього правила.
У пропонованих вище іграх дитина, отримуючи задоволення від гри в цілому, освоює необхідні знання рідної мови. Гру можна проводити з однією дитиною, а можна і в групі. В останньому випадку можна внести в гру елемент змагання. Наприклад, хто швидше знайде правильну доріжку або хто зробить менше помилок.