Ревнощі дитини старшого до молодшого: що робити?
Мама, тато, я - щаслива сім'я!
А якщо в сім'ї більше однієї дитини - вона щасливіша подвійно. Ось тільки як боротися з ревнощами, неминуче виникає у старшої дитини? Звичайно, універсального рецепта не існує. Все залежить від стосунків у сім'ї, характеру малюка і багатьох інших факторів. Є кілька загальних порад, які допоможуть якщо не вирішити проблему цілком, то допомогти дитині адаптуватися до нової ситуації, прийняти і полюбити брата або сестру.
Підготовка до народження дитини молодшого
Щоб на корені припинити можливу ревнощі дитини старшого до молодшого, потрібно почати вирішувати проблему заздалегідь, в ідеалі - коли животик у мами ще непомітний. Створіть у старшого «спортивний» інтерес до малюка. Поясніть, що він вже є, але поки зовсім маленький, розміром з горошину. Обов'язково радьтеся зі старшою дитиною, як ви назвете малюка. Він буде дуже щасливий і гордий, якщо «переможе» його варіант. Створіть власний ритуал, наприклад, нехай дитина регулярно вимірює сантиметром обхват маминого живота і записує дані у зошит. Розглядайте разом картинки, які демонструють розвиток дитини на кожному етапі. Іноді можна брати старшого на УЗД, щоб лікар показував йому, де у майбутнього братика ручки, оченята і пальчики.
Не робіть з вагітності мами таємницю за сімома печатками, дитина повинна відчувати свою причетність, що з його думкою рахуються. Тоді він з цікавістю чекати народження малюка і з часом полюбить його всім серцем.
Старший не повинен почуватися забутим
Обидва батьки обов'язково повинні знаходити час, щоб пограти, поговорити, зробити разом з ним уроки. Зрозуміло, якийсь час дитина буде забирати більше часу і сил, але саме цей період дуже важливий для старшої дитини. Якщо він побачить, що на його прохання почитати перед сном мама стомлено відмахується, при цьому заколисуючи молодшого, співає їй колискову і пестить - в ньому затаїться заздрість і злість, яка може перешкодити міцною братерську дружбу.
Тому як би ви не валилися з ніг від втоми, щодня приділяйте первістку трохи часу, це найкращі ліки від ревнощів.
Не списуйте всі труднощі на вік
«Він ще дитина, а ти вже дорослий» - часто-густо кажуть батьки старшим дітям. Це дуже небезпечна фраза, не залежно від того, скільки дитині років - її треба уникати і в 2 і в 5 і в 15 років. Тоді старший інстинктивно захоче здаватися молодше, можливо, навіть почне картавить, імітуючи дитяче белькотіння, вередувати і плакати - словом, у всьому наслідувати немовляті. Адже у нього в голові буде чітка установка: «Маленьким можна все». Краще пояснювати «недієздатність» немовля як тимчасову складність, обов'язково заохочуючи при цьому первістка: «Коли він підросте та стане таким самостійним як ти, він вже не буде так багато плакати». При цьому обов'язково поясніть старшому, що колись і він був таким малюком, і батьки любили його незалежно від того, чи він плаче, чи посміхається.
Виділіть старшій дитині власний куточок
Часто діти страждають від того, що з появою в сім'ї молодших їхній особистий простір зменшується. Незалежно від габаритів квартири, постарайтеся обладнати для старшої дитини куточок для ігор та уроків. Справа в тому, що йому і так доводиться ділити з молодшим досить багато: батьків, а згодом іграшки та одяг. Тому в нього обов'язково має бути щось своє, особисте і недоторканна.
Зрозуміло, чим старше стають діти, тим більше буде конфліктів на ґрунті заздрості, ревнощів та уваги батьків. Але якщо мама і тато зможуть прищепити їм любов один до одного з раннього дитинства, пояснити, що брати і сестри - не суперники, а близькі друзі, опора і підтримка один одного, то сім'я буде міцною і згуртованою. І наступне поповнення буде самим радісним і довгоочікуваною подією.
Автор: Anna Trunova