Практичні рекомендації для підготовки дитини до школиЯк підготувати дитину до школи. Поради для батьків
Автор: Мачурина Тетяна Миколаївна, педагог-психолог ГБОУ ЗОШ №1096, р. Москва
Опис матеріалу: Пропоную Вам практичні рекомендації педагога-психолога для підготовки дошкільнят до майбутнього навчання. Даний матеріал буде корисний батькам майбутніх першокласників. У вирі повсякденного життя ми буквально не помічаємо, як ростуть наші діти. І ось, нарешті, настає хвилююча і сама, мабуть, найважливіша пора для батьків і дитини - надходження в 1-ий клас. Як ефективно підготувати дитину до школи, які слід відвідувати заняття, якими основними знаннями і навичками повинен володіти майбутній першокласник - всьому цьому присвячена дана стаття.
Практичні рекомендації для підготовки дитини до школи
Останнім часом вимоги до рівня підготовленості дитини до школи значно зросли. Обумовлено це явище, насамперед, ускладнилася програмою шкільного навчання. На сьогоднішній день існує безліч різних варіантів підготовки дитини до школи: спеціальні заняття, організовані в дитячому садочку, який відвідує дитина; дошкільні гімназії (організовані, як правило, на базі навчального закладу); всілякі дитячі центри; клуби творчого розвитку; приватні репетитори. Деякі батьки вважають за краще займатися з дитиною самостійно. Який спосіб краще?
По-перше, слід враховувати, що в підготовці до школи важливі не тільки базові знання, якими володіє Ваша дитина; величезну роль в успішній адаптації малюка грають психологічні чинники, такі, як: мотивація, внутрішня позиція школяра, соціалізація. Часто батьки несвідомо формують у дитини невірну навчальну мотивацію, що може призвести до труднощів у подальшому навчанні. Наприклад, не варто говорити дитині, що «В школу ходять, щоб отримувати п'ятірки» або «У школі буде весело, ти будеш постійно грати з друзями» і т.д. Дані висловлювання породжують помилкові уявлення, які можуть перешкодити дітям правильно ставитися до процесу навчання. Зрозуміло, сухий формулювання про те, що «В школу ходять для того, щоб вчитися» також недостатньо. Інтерес до пізнання нового потрібно формувати поступово, ще до безпосередньої підготовки дитини до школи. Поряд з відвідуванням балету, дитячих вистав, виставок, які розвивають творчість та естетичне сприйняття, слід приділяти увагу і розвитку природничонаукових знань дитини: ходити в обсерваторію, дивитися документальне кіно про живу природу і т.д.
Для того, щоб Ваша дитина успішно адаптувався до школи, необхідно відвідування спеціальних підготовчих занять у дитячій групі: в першу чергу, це потрібно для соціалізації дитини (особливо, якщо дитина не ходила в дитячий сад). У грі, яка є в дошкільному віці провідною діяльністю, формуються базові комунікативні та соціальні навички, що допомагають у подальшому навчанні. Для того, щоб малюк відчував себе більш впевнено в перші шкільні дні, хорошим варіантом є підготовка на базі того освітнього закладу, в якому навчатиметься Ваша дитина. Так, малюк познайомиться зі своїми майбутніми вчителями (адже заняття в школі ведуть, як правило, вчителі початкових класів, педагоги-психологи та вчителі-логопеди), дізнається своїх майбутніх однокласників, поступово буде звикати до шкільного розпорядку. Крім того, підготовчі заняття на базі школи будуть проводитися згідно програми, реалізованої в даному освітньому установі (варто прийняти до уваги, що в кожній школі здійснюються різні освітні програми, відповідно, вимоги до підготовленості дітей розрізняються). Як правило, заняття на базі школи тривають на протязі року, тому до закінчення підготовчого курсу шкільні стіни стануть для Вашого малюка «рідними», що знизить рівень тривожності і підвищить мотивацію.
Таким чином, варіант підготовки на базі школи є найбільш вдалим з точки зору пізнавальної, і психологічної адаптації.
Другий варіант, який можна в даному випадку порекомендувати, це - підготовчі заняття в дитячому садку (якщо дитина ходить в дитячий сад). Однак тут є свої нюанси: наприклад, на таких заняттях не реалізується підготовка за відповідною шкільній програмі (адже малюки в майбутньому підуть в різні школи).
Зараз широке розповсюдження отримали всілякі підготовчі курси в різних дитячих центрах. На перший погляд, програма занять там досить насичена: часто крім базових дисциплін там пропонуються всі види танців, йога, дитячий масаж і т.д. Таким чином, у подібних установах надається великий набір занять, не мають ніякого відношення до підготовки дитини до школи. Незважаючи на блискучі пропозиції і гарантований високий рівень підготовленості, записувати дитину на подібні заняття не рекомендується по двом основним причинам: по-перше, в приватних дитячих центрах заняття проводяться, як правило, самостійним методичним розробкам (тобто, отримані Вашим малюком знання можуть не відповідати вимогам обраної Вами школи); по-друге, в приватних центрах, на жаль, приділяють мало уваги кваліфікації педагогів (часто це студенти 4-го або 5-го курсу). У зв'язку з цим якість підготовки в даних установах вельми сумнівне. Але якщо Ви все ж вирішите записати дитину на підготовчі заняття в дитячому центрі, то віддавайте перевагу державним, а не приватним організаціям.
Якщо Ви все ж таки віддаєте перевагу приватного репетитора, то варто запросити викладача з тієї школи, в якій навчатиметься Ваша дитина. Цей фахівець зможе запропонувати якісну підготовку виходячи з реалізується в школі освітньої програми.
Тим не менш, не варто забувати, що всі знання, отримані на підготовчих заняттях, необхідно повторювати в домашніх умовах з метою глибокого засвоєння матеріалу.
Які базові знання, якими повинен володіти майбутній першокласник?
1. Рахувати від 0 до 10 (і в зворотному порядку).
Слід зазначити, що дитина повинна не просто «визубрити» ці цифри: він повинен вміти застосовувати рахунок на практиці, тобто, співвідносити число і предмет (наприклад, можна запропонувати дитині порахувати кількість ґудзиків на одязі; попросити малюка розставити стільки тарілок на столі, скільки людина буде обідати тощо). Таким чином, процес рахунку повинен бути усвідомленим.
2. Здійснювати найпростіші математичні операції в межах 10 (складати, віднімати).

3. Знати назви основних геометричних фігур (коло, квадрат, прямокутник, овал, трикутник, ромб) і вміти їх відтворити.
4. Знати букви алфавіту.
У деяких освітніх установах потрібно, щоб діти вміли читати ще до приходу в 1-ий клас. На практиці це призводить до того, що діти читають, але читають неправильно. В нашій школі достатньо, щоб дитина просто знав букви.
Так як провідною діяльністю для дошкільника є ігрова, то найкраще процес навчання відбувається в грі. Наприклад, можна запропонувати дитині виліпити букву з різнокольорового пластиліну (щоб малюк міг вивчити форму літери); потім попросити майбутнього першокласника припустити, яка ця буква на смак? де вона живе і т.д. Таким чином, за допомогою асоціацій відбувається більш глибоке засвоєння досліджуваного матеріалу. При цьому заняття для малюка буде цікавим і захоплюючим.
5. Знати казки, вірші, приказки, загадки.
Слід зазначити, що, незважаючи на домінуюче становище комп'ютера в сучасному світі величезне значення для інтелектуального розвитку дитини має читання. Спілкування малюка з справжньої, а не електронною книгою відіграє значиму роль у формуванні його внутрішнього світу.
6. Мати базові уявлення про природні явища, місяці і пори року, днями тижня.

7. Мати базові просторові уявлення (право/ліво, верх/низ).

У домашній обстановці можна попросити дитину покласти праву руку на ліве вухо, а ліву руку - на праве коліно і т.д. Гуляючи по місту, можна запропонувати майбутньому першокласнику описати те, що знаходиться праворуч від нього, ліворуч від мами, позаду магазину і т.д.

8. Вміти копіювати з зразка (діяти за зразком).

Можна намалювати в картатій зошити візерунок і попросити дитину його продовжити.

9. Вміти класифікувати, узагальнювати, відкидати зайве.

Можна запропонувати дитині назвати одним словом: «яблуко, груша, апельсин, зливу»; попросити малюка виключити зайве: «сукню, пальто, чоботи, штани». В обох випадках слід попросити пояснити свою відповідь.
Слід поступово привчати майбутнього першокласника до самостійності: просити допомогти накрити на стіл, прибрати в кімнаті, застелити постіль і т.д. У цей період дуже важливо дотримувати режим дня, щоб Ваш малюк звикав лягати спати та вставати у певний час (це значно знизить ймовірність виникнення труднощів в адаптації).
Також дуже важливо, щоб дитина знала свою точну домашню адресу і телефон, мав базові знання про правила дорожнього руху.