В житті малюка все самі стрімкі зміни відбуваються в перший рік життя. Дитина пізнає світ, вчиться перевертатися, потім сидіти, повзати і ходити. Масаж для немовлят справляє великий вплив на організм: зміцнює м'язи, заспокоює і розслабляє, розвиває моторику, знімає м'язову напругу. Якщо мама сама робить масаж малюку, його варто починати приблизно з віку місяці. Перед тим як робити масаж, необхідно запам'ятати і освоїти основні рухи, яким вас навчить педіатр або масажист в дитячій поліклініці. Пам'ятайте, що у новонароджених можуть бути протипоказання до проведення масажу, тому прислухайтеся до рекомендацій педіатра.
Як робити масаж немовляті самостійно? Ось кілька корисних порад:
- Робіть масаж в ранковий час або вдень перед годуванням.
- Провітріть кімнату.
- Підготуйте місце для проведення масажу, масло для масажу і теплу пелюшку.
- Ретельно вимийте руки, простежте, щоб нігті на руках були підстрижені. Зніміть всі прикраси з рук, які можуть зашкодити процедурі.
- Починайте масаж з нетривалого часу - з 3-4 хвилин, поступово збільшуючи час сеансу до 20-30 хвилин при хорошому самопочутті.
- Робіть масаж легкими рухами: погладжуваннями, розтираннями, разминаниями, вібраціями. Не докладайте зусиль, адже можна завдати шкоди маляті.
- Прислухайтеся до самопочуття малюка, якщо дитина починає вести себе неспокійно, відразу ж припиніть процедуру. Вправи не повинні викликати больових відчуттів.
- Після масажу необхідно одягнути дитину і дати йому можливість добре відпочити.
Робити масаж для немовлят самостійно нескладно. Нижче наводяться основні вправи.
- Погладжування верхніх кінцівок.
- Перехрещування верхніх кінцівок на грудях.
- Погладжування нижніх кінцівок.
- Одночасне згинання і випрямлення нижніх кінцівок.
- Перевертання зі спини на живіт.
- Погладжування спинно-сідничної області.
- Підведення з позиції лежачи на спині.
- Викладання на живіт.
- Погладжування живота за годинниковою стрілкою.
- Кроки з підтримкою.
- Повзання з пози жаби.
Якщо вашій дитині призначили масаж, а ви не хочете з якихось причин робити його в поліклініці, то можна проводити процедури на дому. Не забувайте, що у разі призначення лікаря, масаж повинен робитися фахівцем. Зараз багато медичні установи надають таку послугу і кваліфікований масажист приїде додому в зручний вам час. Лікувальний масаж надає благотворну дію на новонародженого, прискорює розумовий і фізичний розвиток дитини.