Батьки починають бити тривогу, коли малюкові вже близько двох років, а він все ще не говорить. Не виключено, що лікарі і батьки просто не помітили, що в розвитку дитини щось пішло не так, хоча, можливо, і самим батькам потрібно було займатися з ним.

Стадії розвитку мовлення у дітей

На складному шляху освоєння мови кожна дитина проходить кілька основних етапів:
перший (приблизно в 2-3 місяці) - просте відтворення звукосполучень;
другий (приблизно в 5-7 місяців) - більш чітке відтворення звуків та складів;
третій (приблизно 7-9 місяців) - проголошення найпростіших слів, які дитина ще не співвідносить з об'єктами навколишнього світу;
четвертий (після 9 місяців) дитина не просто чітко відтворює слова, але і вкладає в них особливий сенс.
Як навчити дитину говорити - поради для батьків
У віці одного року у малюка вже налічується кілька слів, зазвичай дуже простих, наприклад, «мама», «тато», «ав-ав» та інші. А ось потім поповнення словникового запасу починається гігантськими темпами.

Вважається нормою, якщо дитина після півтора років вже починає самостійно висловлюватися простими пропозиціями, такими як «мама, поки» або «баба ку-ку». А ось після 2х років ваш карапуз вже повинен освоїти деякі мовні нюанси, наприклад, ставити слова в правильному порядку, вчитися схиляти слова і змінювати за відмінками, а також поєднувати їх з прийменниками.

Коли дитина починає розмовляти - перше, що він намагається зробити - описати ті предмети, які його оточують. Тому спочатку малюку найпростіше запам'ятовувати іменники - назви предметів і спрощені опису дій. Потім дитина починає використовувати вказівні займенники - «це», «там» і інші, потім - дієслова, як опис дій, а вже після - прикметники.

У віці двох років малюк уже повинен впевнено вживати присвійні займенники і розповідати про свої відчуття (душно, страшно, боляче). Наступний етап розвитку мови дуже важливий, так як дитина повинен уміти характеризувати себе з різних сторін. На цьому ж етапі відбувається формування особистості. Ближче до третього року життя дитина учиися виносити найпростіші абстрактні судження, а також пояснювати деякі причинно-наслідкові зв'язки між подіями.

Деякі батьки прагнуть навчити малюка говорити якомога раніше. І якщо ви саме з їх числа, то вам напевно будуть цікаві деякі наші рекомендації.

Як навчити дитину говорити - поради та рекомендації


Як навчити дитину говорити - поради для батьків
Отже, кілька простих порад як навчити дитину говорити:
розмовляйте, дивлячись дитині в очі, щоб він бачив вашу артикуляцію;
якщо дитина буде пробувати говорити слова, то повторюйте їх стільки разів, скільки для малюка буде достатнім;
читайте разом з дитиною книжки й вірші, при цьому на картинках показуйте тварин і називайте їх;
обов'язково розвивайте дрібну моторику - якщо ручки добре розвиваються, то і мозок буде добре розвиватися.
Пам'ятайте про те, що чим більше ви розмовляєте з дитиною, тим швидше і він почне говорити з вами. Спілкуйтеся з карапузом постійно: готуєте їсти - розкажіть, що будете робити і з чого збираєтеся на прогулянку - розкажіть, що надягаєте на малюка і що ви будете робити на вулиці і так далі. При цьому можна звернутися до народної творчості - вірші і потішки напевно сподобаються вашій дитині. Знайомте малюка зі звуками - як виє вітер, як капає дощик, як летить жучок. Дитина скоро і сам почне повторювати за вами. Вам же потрібно буде просто показувати йому, хто так робить, або розповідати. Намагайтеся спонукати вашого карапуза називати предмети. Наприклад, малюк хоче у вас щось попросити і показує на необхідний предмет ручкою. Не поспішайте виконувати прохання, а постарайтеся пояснити дитині, що ви його не розумієте і хочете, щоб він назвав ту річ, яка йому потрібна. Ну і найголовніше - наберіться терпіння. Ваш малюк обов'язково заговорить!