Рахіт у дітей. ЛікуванняЛікування рахіту у дітей
Хворіють рахітом переважно діти перших 2-3 років життя, найчастіше у весняний період.
Основою розвитку рахіту є недостатність кальцію і вітаміну D, які необхідні для формування кісткової тканини. Хвороба легко виникає у недоношених і слабких дітей. До розвитку рахіту ведуть також нераціональне, особливо погано збалансоване штучне харчування, поганий догляд за дитиною, недостатнє перебування на свіжому повітрі і нестача сонячного світла, вітамінів і мікроелементів; часті простудні та шлунково-кишкові захворювання.
Навіть початкові форми рахіту знижують імунітет дитини, ведуть до частих застуд. Найбільш раннім симптомом хвороби є пітливість потилиці, яка особливо помітна після сну. Наступними симптомами є облисіння і розм'якшення потилиці у грудної дитини. Виділення дитини мають запах не молока, а кислий з домішками аміаку. Потім знижується м'язовий тонус, погіршується апетит. Ці симптоми пов'язані з порушенням фосфорно-кальцієвого обміну. Кількість кальцію в кістках сильно зменшується. Поступово черепні шви починають розходитися, джерельце збільшується. Якщо лікування своєчасно не проведено, то стан дитини поступово погіршується. Настає атрофія майже всіх м'язів і кісток. В результаті ущільнюється потилицю, видозмінюється грудина, що в народі називається «курячі груди», кінцівки викривляються.
В якості профілактики захворювання треба дотримувати прості правила: різноманітне, багате вітамінами і корисними речовинами харчування, рухливий спосіб життя - причому не тільки в дитячому віці, але і в період статевого дозрівання із-за можливості виникнення так званого пізнього рахіту. Такий рахіт пов'язаний з порушенням фосфорно-кальцієвого обміну і розвивається у дітей старше 4 років при недотриманні режиму дня і харчування.
В раціон годування дитини для профілактики і боротьби з рахітом повинні обов'язково входити м'ясні супи, яйця, риб'ячий жир, молоко, овочі, цитрусові, фруктові і ягідні соки. З овочів корисніше всього капуста, буряк, морква, необхідно також пити відвар з цих овочів замість соку.
Старовинний рецепт, застосовуваний в селах при лікуванні рахіту. Рекомендується пити відвар з суміші плодів шипшини, листя горіха волоського, квіток звіробою, листя чорної смородини, листя суниці лісової, трави фіалки триколірної, трави череди і трави вероніки лікарської, взятих у рівних пропорціях. Для приготування відвару 3 столові ложки суміші залити 1 л окропу, накрити і протомитися всю ніч в печі. Можна залити окропом і залишити в термосі на ніч. Вранці процідити, підігріти, додати за смаком цукор і дати дитині випити натщесерце стільки, скільки зможе, але бажано не менше 1/2 склянки. Протягом дня дитина повинна випити ще 1,5 склянки. Відвар готується не більше ніж на 2 доби і зберігається в холодильнику.
Народні лікарі для лікування рахіту радили застосовувати настій коріння лопуха. Для приготування настою 2 чайні ложки сухої подрібненої сировини залити 1 склянкою окропу, настояти, закутавши, 2 години і процідити. Приймати по 1/4 склянки 3 рази в день.
Для лікування рахіту використовувати настій календули. Для приготування настою треба взяти 2 чайні ложки сухих квіток залити 1 склянкою окропу, настояти, закутавши, 1 годину і процідити. Приймати по 1/2 склянки 3-4 рази в день.
Лікувати рахіт можна відваром сухого листя грецького горіха. Для приготування відвару 3 чайні ложки сухого подрібненого сировини залити 1 склянкою окропу, кип'ятити 10 хвилин, дати настоятися півгодини і процідити. Приймати по чайній ложці 3-4 рази в день. Відвар сухого листя або коріння волоського горіха рекомендують також для приготування ванн при рахіті.
Можна також застосовувати настій фіалки триколірної. Для приготування настою 2 чайні ложки сухої подрібненої сировини залити 1 склянкою окропу, настояти, закутавши, 1 годину і процідити. Відвар фіалки триколірної використовують зовнішньо у вигляді компресів і ванн (50 г трави на відро води).
Для приготування ванн при рахіті можна застосовувати материнку або вівсяну солому. Трави материнки, вівсяної соломи беруть з розрахунку 100 г на відро води (заварити траву 1 л окропу, прокип'ятити 10-15 хвилин, трохи настояти і додавати у ванну).
Для приготування ванн використовують коріння лепехи, соснові бруньки, коріння оману. Сировину беруть з розрахунку 300 г на 10 л води. Подрібнене сировину заливають окропом і нагрівають на слабкому вогні під кришкою 15 хвилин. Настоювати 2 години і додавати у ванну.
Приготувати суміш з 200 г подрібнених коренів оману і 200 г коріння лопуха. Подрібнену сировину залити 10 л окропу і гріти на слабкому вогні під кришкою 15 хвилин. Настоювати 1,5 години і додавати у ванну.
Можна використовувати відвар трави пирію повзучого. Для приготування відвару 2 столові ложки сухого подрібненого сировини залити 1 склянкою окропу, настояти, закутавши, 3 години, процідити і використовувати зовнішньо у вигляді компресів і ванн.
Влітку обов'язковий прийом сонячних ванн.
При лікуванні рахіту можна застосовувати відвар череди. Взяти 2 столові ложки сухого подрібненого сировини залити 2 склянками окропу, кип'ятити 10 хвилин на слабкому вогні, настояти, закутавши, 1 годину і процідити. Відвар череди приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.
Лікувати рахіт можна настоянкою трави м'яти перцевої. Для приготування настою 2 столові ложки сухого подрібненого сировини залити 100 мл спирту, настояти і приймати по 5-15 крапель на стакан води або на шматочку цукру 3 рази на день.