Як вибрати олівці, ручки, зошити та іншу канцелярію?Вибір канцелярії... Здавалося б, що може бути простіше?! Однак навіть ручки і зошити можуть бути як шкідливими, так і корисними і для навчання, і для здоров'я. Щоб розібратися в цьому, пропонуємо кілька корисних порад.
Як серед педагогів, так і серед батьків побутує думка, що успішність школяра багато в чому залежить від канцелярії. Є в цьому своя логіка. Якщо приклад вирішено правильно, але ручка мазала, почерк кривий, нерозбірливий, графік не по лінійці, то п'ятірку ставити якось не хочеться. І, навпаки, до охайному і чистому рішенням, нехай навіть з помилкою, вчитель буде поблажливішими.
Деякі фахівці рекомендують першокласникам починати писати свої риси і проблеми пір'яний ручкою (так як саме з її допомогою розвивається каліграфія). І додають, що посилити ефект можна чорнильною ручкою зі спеціальним обважненням - балансуванням.
Однак чорнило - це самий головний мінус таких ручок. Вони мажуться, яка вже тут краса?
Все-таки краще першокласнику купити кулькову ручку, та не одну. У малюків часто все втрачається.
Старші школярі віддають перевагу гелеві ручки. Вони дійсно зручні, ними легко писати - менше напружується рука. Що стосується кольору, то краще традиційні синій і чорний. Модні кислотні відтінки стомлюють очі, як пише учня, так і перевіряючого вчителя. А ще згодом ці кольори можуть бліднути на папері, і тоді буде складно розібрати написане.
Великий плюс для ручки, якщо в ній є прогумована вставка. Вона захищає пальці від ковзання і натирання мозолів. Тільки врахуйте, що в ручці першокласника ця вставка не повинна бути дуже об'ємної. Його пальчики ще занадто маленькі.
Ще фахівці кажуть, що для зручності руки краще брати ручку з тригранним корпусом, але такі чомусь зустрічаються рідко.
З олівцями все простіше. Як відомо вони бувають різних ступенів м'якості (мається на увазі грифель). Так ось простому школяреві краще вибрати олівець середньої м'якості. Занадто м'які будуть погано стиратися і розмазуватися при стиранні. Занадто тверді можуть дряпати паперу і з-за цього також залишати сліди після стирання. Однак, якщо в новому навчальному році ваше чадо почне вивчати креслення, то тут твердий олівець буде до речі.
Ластики з каучуку давно пішли в минуле, тому вибирати по м'якості як раніше вже безглуздо. Всі вони робляться з вінілу. Купуйте гумкою відразу кілька штук. Вони також чудово губляться як ручки і олівці. Здавалося б, ідеальний варіант - стірательная гумка на кінці олівця, насправді не так вже й хороший. По-перше, вони чомусь дуже швидко відвалюються, якщо їх використовувати за призначенням. А якщо не за призначенням (деякі під час розумового процесу гризуть кінчик олівця або ручки), то ще швидше.
Шкільний пенал повинен бути простим і міцним. Аляпистые пенали, зі спеціальними гніздами для кожного предмета або власниками на гумках, з прозорими плівками та іншою мішурою звичайно радують дитячий очей, але вони непрактичні, та й коштують дорожче. Гумки рвуться, аляпистость облазить, а все зайве відвалюється і відламуються. До того ж для дитини у першому класі буде стільки всього нового і цікавого, і йому навряд чи захочеться витрачати час на допитливе рассовывание ручок і олівців по гніздах і резинкам.
Ще одна умова для пенала першокласника - він повинен бути жорстким, але легким. У м'якому вміст може легко зламатися, та й сам він з часом помнеться, втратить товарний вигляд і потребує заміни. А хороший пенал може прослужити не один рік.
За радянських часів були практичні пластмасові або дерев'яні пенали-коробочки, з засувається кришкою-лінійкою - це, можна сказати, ідеальний варіант. Ще один не поганий варіант - пенал-тубус, де одна половина щільно надівається на іншу.
Шкільні зошити - особлива тема. В першу чергу зверніть увагу на обкладинку. Звичайно школяру цікаво, коли на ній гарні картинки. У цьому питанні можна піти назустріч дитині і дозволити йому вибирати самому. Але проконтролювати все ж варто. Від розмальовки «вирви око» або, того гірше, зображень з натяком на еротику краще свого учня відмовити. Занадто яскраві фарби гарні тільки в перший час, а потім вони почнуть відволікати і дратувати. А грудасті дівчини на обкладинці навряд чи будуть схвалені вчителями.
Тому молодші школярі нехай обирають собі зошити з машинками, трансформерами, піратами, суперменами, кошенятами і акторами-співаками. А старшокласники, якщо вони хоч трохи зацікавлені у навчанні, самі оберуть собі популярні нині зошити з формулами та таблицями-підказками з різних предметів.
Розібравшись з обкладинкою, загляньте всередину та оцініть якість паперу. Глянцева біла не годиться. Краще проста біла, трохи шорстка. Або злегка сірувата або жовтувата. Сторінки інших, більш яскравих кольорів можуть знову ж дратувати і підвищувати стомлюваність учня. Точно також підвищити стомлюваність очей можуть нечітко надруковані лінійки або клітинки. Або, навпаки, надруковані, але дуже контрастних кольорів. Оптимальні кольори разлиновки - блакитний або фіолетовий. Зверніть увагу на товщину листа. Крізь папір не повинна просвічувати напис на звороті - шкідливо для очей, та й виглядає неакуратно.
До фломастерам і маркерів особливих вимог немає. Єдине, на що варто звернути увагу, - це запах. Він повинен бути мінімальний, а ще краще взагалі бути відсутнім. Зараз з'явилися зручні фломастери з «захистом від склерозу»: якщо забути його закрити, фломастер не висихає, а просто зверху консервується. Щоб він знову почав писати, достатньо на 10 хвилин закрити його кришкою.
Клей в основному потрібен тільки малюкам на уроках праці. Їм підійде тільки клей ПВА: він на водній основі, і навіть якщо дитина його «нап'ється», це не страшно. Великим плюсів є наявність у тюбика спеціального наконечника-дозатора - руки менше брудняться, зайвого не выльешь, та й користуватися таким клеєм набагато зручніше. Зручні на перший погляд «клеї-олівці» зроблені на основі силікату, який може викликати опіки слизової, алергічну реакцію і підвищення температури.
Ножиці теж потрібні тільки в началке. При покупці ножиць краще провести невеликий тест - порізати папір. Погані ножиці або взагалі не будуть різати або будуть різати залишаючи на краях бахрому. Такі не беріть. Крім того, зверніть увагу, щоб кінчики були тупими, а то гострими дитина може поранитися.
На закінчення кілька корисних порад, які відносяться до всієї канцелярії в цілому:
1. Не варто купувати канцелярію на ринку. Дешевизна може покрити різницю токсичністю, швидко втрачати властивості і підбивати важливий момент.
2. Намагайтеся уникати канцтоварів з ароматизаторами. Вони хороші тільки перші п'ять хвилин, потім почнуть в кращому випадку дратувати, а то і зовсім викликати алергію.
3. Купуйте канцелярію разом з дитиною. Адже з допомогою цього товару можна виділитися в класі або навпаки підтвердити свою приналежність до якоїсь групи.