Ігри на розвиток дрібної моторики дітей 2-3-4 роки

Розвиваючі ігри для дошкільнят


Ігри, спрямовані на розвиток дрібної моторики рук, уваги, контролю над своїми рухами, тактильної чутливості, розвиток посидючості, акуратності, раціональності та уяви.

Ігри, спрямовані на розвиток дрібної моторики рук


Мозаїчний малюнок


Мета гри : розвиток дрібної моторики рук, посидючості, акуратності, уваги, раціональності мислення.
Необхідні матеріали та наочні посібники : Кольоровий або білий картон, ножиці, клей ПВА, кольоровий папір, простий олівець, шпилька для шиття, голка з кулькою на тупому кінці), два неглибоких блюдця, чисті губки.
Рекомендації : приготуйте разом з дитиною необхідні деталі для проведення гри.
Хід гри: на дитячому столі покладіть картон, намалюйте на ньому фігуру (наприклад, квадрат) простим олівцем (перший час краще вибирати прямокутники, квадрати). На одне блюдце наріжте разом з дитиною з кольорового паперу різної форми фігурки (прослідкуйте, щоб малюк правильно користувався ножицями). В інший блюдце налийте трохи клею.
Виконання завдання: необхідно наколоти на шпильку фігурку з кольорового паперу, обережно занурити її у клей нижньою стороною і приклеїти на аркуш картону туди, де намальована основна фігура (в нашому випадку квадрат). Потім потрібно знову наколоти на шпильку кольорову фігурку і проробляти всі операції до тих пір, поки не заповниться вся фігура. Надлишки клею прибираються чистою губкою. Для того щоб кольорові фігурки краще приклеювалися, необхідно притискати їх до картону пальцями, використовуючи чисту тканину. Робота копітка, вимагає посидючості і підвищеної уваги. Якщо ви відчуваєте, що дитина нервує з приводу того, що у нього щось не виходить, треба відволікти його і переключення на інший вид діяльності (малюк може побігати, пострибати), після чого знову приступайте до виконання завдання.
Намагайтеся не підказувати, як краще підібрати фігурки, щоб заповнити квадрат, дайте дитині можливість проявити самостійність і можливість знайти раціональне рішення.
Після гри разом приберіть робоче місце, руки дитина повинен вимити самостійно. Готовий мозаїчний малюнок покладіть сушитися. Після того як він висохне, їм можна прикрасити кімнату малюка. Надалі гра може ускладнитися, якщо базову фігурку зробити більш складною.

Панно з листя


Мета гри : розвиток дрібної моторики рук, посидючості, акуратності, уваги, раціональності мислення, уяви.
Необхідні матеріали та наочні посібники : кольоровий або білий картон, листя різних дерев, клей (краще ПВА), пензлик, неглибоке блюдце, чисті ганчірки.
Рекомендації : під час прогулянки зберіть разом з малюком опале листя різних дерев.
Хід гри : на дитячому столі покладіть картон, налийте в блюдце клей, покажіть дитині, як можна застосувати листя для того, щоб зробити панно. Запропонуйте йому зробити панно самостійно. Намагайтеся не втручатися у творчий процес, відгукуйтеся тільки на прохання технічного плану (притиснути лист до картону, намазати лист клеєм), але не беріть всю роботу на себе, нехай дитина вчиться працювати з незнайомими і незвичайними матеріалами. Притискати листя варто долонею через чисту ганчірку. Після того як панно буде готове, дайте йому висохнути, після чого їм також можна прикрасити кімнату малюка.
Коли малюк освоїть роботу з листям, можна застосовувати для складання панно квіти, мох, капелюшки жолудів, травинки і т. д.
Хваліть дитину за вигадку і терпіння. Після закінчення ігри необхідно прибрати робоче місце малюка. Привчайте його до того, що він буде робити це самостійно. Після прибирання дитина повинен вимити руки.

Пальчик за пальчиком з'єднай


Цілі гри : розвиток дрібної моторики, масаж пальців рук.
Необхідні матеріали та наочні посібники : свисток, неголосна музика, секундомір.
Рекомендації : спочатку темп повільний, надалі прискорюється. Відлік пальців йде від великого пальця (він № 1).
Хід гри : за допомогою лічилки виберіть ведучого гри, разбейтесь парами. Кожен гравець сидить або стоїть (за бажанням), трохи витягнувши перед собою праву руку. Включається неголосна ритмічна музика, по свистку ведучого гравці починають з'єднувати пальці в тому порядку, який встановлює ведучий: 1-51-41-31-2 або: 1-21-31-41-5. Виграє той, хто швидко і без помилок виконує завдання. Надалі можна темп дещо прискорити.
Коли дитина освоївся з грою, можна дещо ускладнити завдання.
1-й варіант : виконувати завдання ведучого, з'єднуючи пальці на обох руках.
2-й варіант : виконати завдання ведучого: з'єднати пальці в наступній послідовності: 1-3 1-21-4 1-5 і т. д. (різні варіанти на розсуд ведучого).
Якщо партнерів у дитини для гри немає, можна скористатися секундоміром. Заздалегідь придумайте завдання з 2 повторень з різною послідовністю з'єднання пальців. По свистку пустіть в хід секундомір, і нехай дитина виконує запропоноване йому завдання. Кожен раз відзначайте час виконання вправ. Хваліть дитину за поліпшення результатів. Можна вести таблицю досягнень, де зазначаються результати малюка, а найкращі результати відзначаються яскравим олівцем.

Піаніст


Мета гри : розвиток дрібної моторики, почуття ритму, контролю над своїми рухами.
Необхідні матеріали та наочні посібники : найрізноманітніша музика.
Рекомендації: покажіть малюкові піаніно, рояль, щоб дитина мав уявлення, про що йде мова. Зверніть його увагу на те, як піаністи грають на цих інструментах (подивіться з дитиною музичну телепрограму, сходіть до знайомих, чиї діти освоюють ази музичної грамоти).
Хід гри : увімкніть музику, попросіть малюка зобразити, як би подібну музику зіграв піаніст. Поспостерігайте, де дитина влаштує свій музичний куточок, що він вибере в якості рояля або фортепіано. Заохочуйте його за артистизм і вигадку. Міняйте музику і по гучності, і за жанровим спрямуванням, відзначайте, як дитина перевтілюється, як змінюються його жести, постава, вираз обличчя. В кінці виконання музичного твору обов'язково похваліть малюка.
У міру того як дитина освоюється, і чим успішніше він справляється з поставленим завданням, гру ускладнюють і вносять елементи несподіванки: часто змінюється музика, робляться тривалі паузи і т. д.

Фея, чарівний квадрат, неслухняні лінії


Мета гри : розвиток дрібної моторики, уваги, координації руху, контролю над своїми рухами.
Необхідні матеріали та наочні посібники: зошит у клітинку або альбом для малювання, кольорові олівці.
Рекомендації : конкретні завдання повинні займати меншу частину часу, більшу частину часу залиште для самостійної гри.
Хід гри : напередодні купіть з дитиною в магазині зошит у клітинку або альбом, непомітно накресліть на папері кілька кольорових ліній. Перш ніж грати, розкажіть малюкові казку про фею, яка прилітає до хлопців і вчить їх малювати, при цьому вона малює в їхніх зошитах завдання, а дітлахи з задоволенням їх виконують. Фея дуже втомлюється і приходить не до всіх дітей, багато з них засмучуються, але кожен день чекають фею в гості. Мабуть, фея не прилітала, тому що ніхто її не бачив і не чув. Але ми будемо чекати, коли вона прийде.
Після цього попросіть дитину сісти за стіл і відкрити зошит або альбом. Яке буде здивування малюка, коли він побачить намальовані лінії в зошиті, яка вчора була порожньою (сам купував, сам дивився, усе було чисто). Запитайте малюка: «Ти будеш виконувати завдання феї або залишиш все як є?» Як правило, дитина дає ствердну відповідь і з великим ентузіазмом береться виконувати завдання. Перший час лінії будуть неслухняними, але через кілька днів вони стануть більш рівними, а рука - впевненою. Щоранку дитина буде вставати з надією на чудо, на те, що приходила фея і залишила йому свої послання. Поступово дитина все більше і більше освоює важкі уроки феї (прямі, похилі, квадратики, трикутники тощо), і тепер він може залишати послання в зошиті для феї, щоб вона виконала його завдання. Гра набуває двосторонній характер. Приймайте цю гру, подыгрывайте і переигрывайте дитини. Хваліть дитину, придумайте таємний знак феї, яким вона буде відзначати найбільш вподобані роботи малюка, його старання та наполегливість.
Гру на деякий час можна припинити, коли ви бачите, що інтерес дещо згас. Поясніть Дитині, яка не отримав чергового послання, Що фея полетіла на інший кінець земної кулі, але скоро повернеться, як тільки йому дуже захочеться з нею погратися.

З'єднай чарівні точки. Чарівні лінії


Мета гри: розвиток дрібної моторики рук, уваги, контролю над своїми рухами, вміння доводити розпочату справу до кінця.
Необхідні матеріали та наочні посібники : зошит у клітинку, альбом, кольорові олівці.
Рекомендації : спочатку для дитини більш зручно малювати або виконувати завдання в зошиті в клітинку.
Хід гри : сядьте поряд з малюком за стіл. Запропонуйте зіграти в гру «чарівні точки». Перш ніж приступити до гри, розкажіть йому історію про точках, які раніше жили всі разом в одній коробочці, але вітер-пустун відкрив коробочку, і всі точки розлетілися по аркушу паперу. Їм може допомогти людина, яка з'єднає їх разом і тим самим вкаже дорогу додому.
Запропонуйте дитині з'єднати розкидані точки і подивитися, що намалювали точки. Майте на увазі що послідовність з'єднання може бути не дотримана, тим цікавіше, тому що в цьому завдань великий потенціал для розвитку уяви. Дитина у своїх лініях може знайти приховані фігури» що пробуджує інтерес та ігровий азарт. Спробуйте разом з малюком відшукати намальовані ним предмети.
Хваліть дитину за кмітливість і творчий підхід до вирішення завдань.
Гра «Чарівні лінії». Попросіть дитину намалювати невелику пряму лінію. Навряд чи вона відразу вийде бездоганною. Поясніть, що лінія завередувала, їй набридло бути прямою, і вона вирішила трохи поламатися, повела олівець трохи вгору, потім наліво і вниз. Запитайте у дитини: «На що стала схожа лінія?»
В залежності від того, як він зрозумів ваші коментарі до завдання, можуть бути намальовані різні фігури, але правильне зображення повинно нагадувати чотирикутник. Подібним чином можна малювати інші фігури, більш хитромудрі і фантастичні. В кінці гри обов'язково похваліть малюка за увагу і терпіння, за вміння доводити справу до кінця.

Якої форми предмет (або піжмурки на місці)


Мета гри : розвиток дрібної моторики, тактильної чутливості.
Необхідні матеріали та наочні посібники: іграшки, хустку, порожні ящики або коробки.
Хід гри: зав'яжіть дитині очі хусткою, дайте в Руки іграшку і запропонуйте вгадати, що саме ви йому дали. При правильній відповіді відкладайте її в правий ящик, при неправильному - в лівий. В кінці гри порахуйте кількість правильних і невдалих відповідей.
Кожен раз, коли ви будете проводити цю гру, необхідно до звичних для дитини іграшок додавати зовсім несподівані предмети, це буде змушувати працювати уяву малюка.
Найбільш весело проходить гра, якщо грають кілька чоловік, а в кінці завдання проводяться спільне порівняння отриманих результатів, пошук та усунення помилок.
Хваліть дитину, підбадьорюйте, вселяє їй впевненість у власних силах.

Корисні поради для батьків


? Батьки, як правило, ідентифікують себе зі своєю дитиною і болісно сприймають невдачі.
? Дитина, як правило, демонструє виняткову міцність пам'яті, особливо в наслідуванні.
? На превеликий жаль, більшість дорослих нічого не в змозі уявити, крім того, що вони на власні очі бачать перед собою.
? «Шкідливі поради» Григорія Остера (книга шкідливих порад для дітей у віршах) допоможуть вам подолати важкий криза трьох років.