Ігри на розвиток творчої уяви дітей 3-4 років

Розвиваючі ігри для дітей 3-4 років


Ігри на розвиток мислення, ігри на розвиток уяви, гри на розвиток мовлення дітей.
Всім батькам відома така ситуація - дитина розповідає своїм друзям про те, як ви ходили в зоопарк: «Ми бачили слона, він мені посміхався і махав мені хоботом. А ще він їв морозиво». А ви стоїте і дивуєтеся - цього ж не було! Не треба дивуватися і посміхатися. А ще гірше - обривати дитини і говорити йому: «Такого не буває».
У дитини все життя - гра, а в ній завжди є місце фантазіям. Адже гра - це уявна ситуація. Не все ж йому бути вчителем або лікарем, як мама, або шофером або директором, як тато.
А може, він виросте і винайде нову машину або стане конструктором і побудує новий міст? Хто знає! Не бійтеся того, що фантазії віднесуть його невідомо куди. Це пройде. А залишиться його кмітливість, творче мислення.

«Хмари, білогриве конячки»


Гра розвиває творчу уяву, цілісне сприйняття.
? Як грати: поспостерігайте за хмарами. На що вони схожі? Які вони? Веселі, сумні? Чому? Фантазуйте разом з дитиною. Заохочуйте його.
? Закріплюємо: намалюйте хмара і запитайте дитину, на що воно схоже. На конячку? Тоді домалюйте хвіст. На зайчика? Домалюйте вушка.
? Згадайте пісеньку «Хмари, білогриве конячки». А може, хмари схожі на казкову птицю? Тварина?
? Ускладнюємо: складіть казку про хмара. Запишіть її.

Кляксография


Гра на розбиття творчої уяви та цілісного сприйняття
Необхідний інвентар: фарби, пензлик, папір.
? Як граємо: на середину листа поставте пляму будь-якого кольору (або декількох кольорів). Зігніть аркуш навпіл, плямою всередину. Розгорніть його. Виходять чудові картинки. Просушіть лист. На що це схоже? Домалюйте деталі.

Кругольники


Необхідний інвентар: намальовані на ватмані круги, квадрати, трикутники.
? Як граємо: запропонуйте дитині домалювати деталі. Наприклад, до колі - довгі вуха, вуса, очі, ніс, зуби; вийшов зайчик! До квадрату стрілки - виходять годинник. До трикутника хвостик - весела морквина. ® Закріплюємо: малюйте разом з дитиною. Варіантів багато (коло - м'яч, куля, яблуко, казкова птиця тощо). Повісьте малюнок на чільне місце.

«Вгадайте, хто я»


? Як граємо: «Хто я? Що я?» - запитуєте ви у дитини і вдаєте (жестами, мімікою, звуками) поїзд, машину, чайник, собаку, ведмедя, літаків і т. д.
? Міняйтеся ролями. У таку гру можна грати довго.
? Ускладнюємо: як показати, наприклад, вітер, дерево, радість? А флегматичну за півнем лисицю, плаче зайця?

Превращалка


Необхідний інвентар: предмети без чіткого призначення - паличка, брусочок, камінчик, кубик, картон і т. п.
? Як граємо: покажіть паличку і запитайте дитини, чим вона може бути? (Градусником для ляльки, олівцем, ложкою.) Придумуйте разом. Чим більше варіантів, тим краще.
? Закріплюємо: задайте протилежний питання: «Які предмети можна використовувати замість ложки для супу? Замість машинки?».

Радісні малюнки


Необхідний інвентар: ватман, альбом, фарби, пензель, вода.
? Як граємо: скажіть дитині, що сьогодні будете малювати радість. Поговоріть про те, коли і чому бувають радісними діти, дорослі. Наприклад: «Ну а ми всім дитячим садом любимо плитку шоколаду» або «Любить зайчик морквину, коник подковку, мишко медок, білочка грибок».
? Запитайте, коли дитина буває радий? Запропонуйте намалювати радість. Якщо він не може, допоможіть. Наприклад, дитина любить дивитися мультиплікаційні фільми - допоможіть йому намалювати їх сюжет. Або він може намалювати усміхнене обличчя, літо, іграшку, маму з татом і т. д.
? Закріплюємо: важливо, щоб спочатку дитина малював те, що приносить радість в його уяві. В подальшому, що може радувати не тільки людей, але і тварин і т. д.
? Ускладнюємо: а коли море буває радісним?[Коли світить сонце, літають метелики, човна в море) А ліс? СКогда у лісі багато ягід, грибів.) А може, ліс радіє зими? Там тихо, все вкрите снігом. А чайник? (Коли в ньому кип'ятять чай.) І т. д.

Хто ким буде?


Гра розвиває творчу уяву і мислення
? Як граємо: запитайте у дитини, ким (чим): яйце, курча, хлопчик, цегла, жолудь, насіннячко, ікринка, борошно, хворий, слабкий? Бажано, щоб дитина дав кілька варіантів відповідей. Наприклад, з яйця може бути - пташеня, крокодил, змія, яєчня А може, казковий птах, динозавр? Замалюйте ваші відповіді і зробіть виставку малюнків.
? Закріплюємо: у цю гру можна грати кожен день і скрізь (на вулиці, в дорозі). Можна вибрати інший варіант гри «Ким (чим був раніше - курча, будинок (цегла), яблуня (зернятко)»?
? Ускладнюємо: надалі беріть для гри якості предметів, їх матеріал, їх розвиток, риси характеру. Наприклад, ким (чим) ваза, кулька, дядько?

Балакучі малюнки


Гра розвиває зв'язне мовлення, творчу уяву.
Необхідний інвентар: іграшки (сюжетні).
? Як граємо: для початку можна взяти улюблені іграшки. Що може розповісти про себе лялька? Зайчик? Наприклад, зайчик любить грати в лісі з іншими зайчиками. Вони люблять грати в піжмурки, в м'яча. А може, один зайчик загубився? Як його шукали? А може, хотів його образити вовк? Як його врятували інші зайчики?
? Спочатку дитині потрібно обов'язково допомогти при складанні розповіді навідними питаннями, фразами.
? Ускладнюємо: можна взяти кілька іграшок, використовувати в побудові сюжету чарівні предмети (чарівну паличку, чарівний клубок, ковпачок) або чарівні перетворення.

«Де ми були, ми не скажемо, а що робили - покажемо»


Гра вчить називати дії словами, розвиває творчу уяву, тренує кмітливість
? Як граємо: дорослий показує дитині будь-яку дію (пиляє дрова, грає на сопілці, малює тощо), а дитина відгадує. Неважливо, якщо він назве не те, що ви загадали, - головне, щоб його відповідь був схожий на ваші дії.
? Закріплюємо: нехай дитина сама показує дії, а ви відгадуєте.
? Якщо свої дії він буде супроводжувати мімікою, ще краще.
? Ускладнюємо: можна показати не одну дію, а кілька (наприклад, п'є чай, а потім миє посуд). У цю гру можна грати часто, вона подобається дітям. Грати можна у дворі і навіть в черзі в поліклініці (адже ви не видаєте ні звуку).

Гори, Гори, свічка


Необхідний інвентар: свічка.
? Як граємо: запаліть ввечері свічку - діти дуже люблять це. Вгадайте, на що схожі тіні на стіні. Розкажіть у цієї таємничої і чарівної обстановці улюблену казку чи придумайте свою.

Скринька з казками


Необхідний інвентар: скринька, кружечки різного кольору, вирізані з паперу.
? Як граємо: дістаньте з скриньки один кружечок, наприклад, зелений. Хто (що) може бути зеленим? (Коник, огірок, жаба)
? Давайте придумаємо казку, наприклад, про коника. Ви можете почати, а дитина продовжить. У казці коник розмовляє, у нього може бути чарівна паличка та інші чарівні предмети, з ним можуть траплятися різні перетворення. Казка повинна бути закінченою: «Стали жити-поживати і добра наживати» і т. п.
? Закріплюємо: у цю гру можна грати часто і скрізь - в дорозі, на прогулянці. Беріть кружечки різних кольорів і складайте про них казки: про листочок, хмара, синичку і т. д.
? Ускладнюємо: якщо грати часто, то дитина зможе вже сам продумати всі сюжетні ходи в своїй казці. Складайте історію про кількох персонажів одразу. Наприклад, витягніть з шкатулки 2-3 «зачарованих» кружечки (червоний - помідор, жовтий - курча, зелений - огірок) і почніть розповідати: «Жили на грядці огірок і помідор і ось одного разу на город зайшов курча».
? А якщо ці казки записати, замалювати і зробити гарну книжку? Придумати їй назву, наприклад, «Казки Вови»? Всі будуть дуже раді! Покажіть при нагоді її гостям. Таким чином ми виховуємо у дитини впевненість у собі.

Домашній театр


Гра розвиває творчу уяву, зв'язне мова
Необхідний інвентар: старі, непотрібні речі.
? Як граємо: у всіх вдома є старі хустки, спідниці, шорти, блузки, капелюхи і т. д. Складіть їх в коробку і запропонуйте дитині пограти в театр. Можна придумати будь-які костюми, наприклад: королеви, принца, діда, кота, жаби; можна домалювати вуса, зробити ніс, причепити хвостик і т. д.
? Спочатку розіграйте нескладну п'єсу-казку, в якій ви будете брати участь разом з дитиною. Запропонуйте йому самому продумати характер його героя, наприклад, принца (який він хоробрий, сильний, сміливий). Може, він переступає через рів, лазить на гори, рятуючи принцесу?
? Закріплюємо: поставте п'єсу всією родиною. Розподіліть ролі. Придумайте сюжет. Діти цього віку люблять зображувати тварин, птахів. Відображайте характерні повадки тварин (ведмідь повільний, клишоногий, гарчить, а коник - легкий, далеко скаче). Це буде «Лісова казка», а може, «Водна»? Фантазуйте, допомагайте дитині.
? Ускладнюємо: можна зображати дерева, квіти. А як зобразити вітер, дощ, ніч? Нехай дитина обов'язково кого-небудь врятує (наприклад, він - дощ, нехай врятує квітка від посухи тощо).

Театр у коробці


Гра розвиває зв'язне мовлення
Необхідний інвентар: коробки з-під взуття, іграшки, ліхтарик.
? Як граємо: якщо дощова погода довго не випускає вас на вулицю, не сумуйте і не сидіть склавши руки, а краще змайструєте свій настільний театр. В коробці з-під взуття проріжте віконечко. Зробіть штори з тканини або гофрованого паперу закріпіть їх скотчем до віконця. А в будиночок покладіть увімкнений ліхтарик - підсвічування. Театр готовий, а герої у вас під рукою. Будь-які іграшки підійдуть для цього. Казку можна розповісти про зайця і лисицю - про те, як лисиця його образила.
? Закріплюємо: а якщо дитина сама покаже і розповість вам нескладну казку, наприклад, про Колобка? Колобка можна зробити з тіста, пластиліну.

Корисні вірші


Вже ти, радуга-дуга, поведи мене в луки:
Там лук-часник, киселю горщик,
Каша масляний, ложка фарбована.
Ложка гнеться, серце б'ється,
Душа радіє!
* * *
Плаче кицька в коридорі -
У неї велике горе:
Злі люди бідної киска
Не дають вкрасти сосиски!
* * *
Я водяний. Я водяний.
Ніхто не водиться зі мною.
А всі мої подружки -
П'явки і жаби.
Фу яка гидота!
Ех, життя моє бляшанка!!!
Та ну її в болото!
Живу я як поганка,
А мені літати,
А мені літати,
А мені літати охота!
* * *
Пісенька кішки
Добре на світі жити,
Рожевий Бантик носити.
І на рожевому світанку
Мишку рожеву зустріти.'
* * *
Добре грати з друзями!
Добре притулитися до мами.
Добре любити країну!
Добре, що я живу!
* * *
Запитав у гриба їжак:
- Чому ти схожий на парасольку?
- Бо я схожий на парасольку,
Що в дощову погоду я ріс.
* * *
У канавки дві комашки
Продають їжакам шпильки
А єжи-то реготати,
Всі не можуть перестати.
«Ех ви, дурні комашки!
Нам не надобны шпильки,
Ми шпильками самі обтикані».
* * *
Жили-були в нірці мишки.
І мріяли ті малятка,
Щоб Дідусь Мороз,
Їм салазочки приніс.
* * *
Поряд з норкою мишачої,
У старій черевичку старовинної,
Жив веселий старий гном.
Він з туфлі зробив дім.
Почув він про санчата,
Узяв бляшанку, цвяхи, фарби.
Не боявся гном праці,
Сани вийшли хоч куди.
Ну а гномові на поріг
Хтось поклав пиріг.
Цілий день каталися миші -
Тато, мама і малятка -
На санчатах біля будинку
Разом з старим добрим гномом.
* * *
Я знаю, що треба придумати,
Щоб не було більше зими,
Щоб замість високих кучугур
Навколо зеленіли пагорби.
Дивлюся я у скляшку
Зеленого кольору,
І відразу зима перетворюється в літо.