Ігри на прогулянці для дітей 3 - 4 років

Цікаві прогулянки з дитиною в 3-4 роки в різні пори року.
Дітей 3-4 років цікавить жива і нежива природа, властивості та якості предметів, явищ. Вони люблять все помацати, побачити і почути. І все це їм треба пізнати в русі, дії. Прогулянка з дітьми - це хороша школа їх розвитку. Адже їм потрібно розширювати коло спілкування. А на вулиці багато людей, явищ живої і неживої природи. Тому намагайтеся частіше гуляти з Дітьми, давайте простір їх допитливості, заохочуйте їх активність і самостійність.
Нехай вони дізнаються, що бувають хмари, як білогриве конячки, що у природи немає поганої погоди і хто залишив сліди на снігу.
Раз, два, три, чотири, п'ять.
Ми знову йдемо гуляти.
Будемо шишки ми вважати
І листочки збирати.
Як дорогу перейти,
Ми хочемо зараз дізнатися.
Скільки кольорів у веселці -
Це теж треба знати.
Чому гроза гримить,
Вітер ворушить листя,
Чому зимою вже
Під сосною солодко спить.

Пісочна кулінарія


? Запропонуйте зробити з піску смачне печиво. Прикрасьте його камінчиками, листям, ягодами. Влаштуйте конкурс юного кулінара - хто найкраще прикрасить, той і виграв. Не забудьте пригостити «печивом» ляльок.

Пустотливі іграшки


? Якщо дитина вміє рахувати, то нехай вона рахує до 20 а ви в цей час сховайте іграшку: за деревом, кущем, лавкою і т. д. Потім він повинен її знайти. А ви можете підказувати: «холодно», «тепліше», «гаряче». Можна підказати, що іграшка знаходиться за предметом, який починається, наприклад, звук «П» (пень), або ліворуч, праворуч від вас (від нього).
? Потім нехай дитина ховає, а ви шукайте. Він теж повинен робити вам підказки.

Листя жовті летять


? Нагребите на вулиці дві-три купи листя, попросіть дитину відвернутися або закрити очі і сховайте в одну з куп іграшку. Дитина може в цей час рахувати: «Раз, два, три, чотири, п'ять - я йду шукати». То-то буде весело ворушити всі купи листя!
? Не забудьте потім повалятися на них, зібравши їх назад в купу. Походіть, пошуршите листям.

Сніжна піраміда


? Взимку захопіть на вулицю лопатку і виріжте з снігу рівні «цеглинки». Якщо їх поставити один на одного, вийде сніжна піраміда. Ви можете скласти свою піраміду, дитина - свою. Чия піраміда буде вище і не впаде, той і переміг.
? Пофантазуйте, що ще можна зробити з «цеглинок»? (Лавку, фортеця, прилавок тощо) Для міцності можна зробити прапорець, до прилавка - тістечка зі снігу. Якщо це все обіграти, то захоплююча прогулянка затягнеться надовго.

Пісочний замок


? Влітку запропонуйте дитині зробити замок з піску. Нехай він допоможе вам. Будівництво обіграйте. Використовуйте дрібні іграшки: тварин і людей. У цьому замку може жити принцеса зі своїми друзями-тваринами і т. п. Візьміть на себе роль казкаря. Фантазуйте. Біля замку можна зробити квітник: увіткнути в пісок гілочки, листочки та квіти. Залучіть до гри інших дітей.
? А взимку зробіть замок, фортецю зі снігу. Прикрасити будівлі можна прапорцями, використовувати солдатиків, машинки.

«А по небу прокатите нас»


? Якщо на вашій дачі є зелена галявина, розстеліть ковдру і, лежачи на ньому разом з дитиною, пофантазуйте, на що схожі хмари. Або виберіть кожен по хмарі і спостерігайте за тим, як воно змінює форму і стає іншим: було схоже на ведмедика, тепер схоже на човник.
? Заспівайте пісеньку «Хмари, білогриве конячки». А якщо ви захопили з собою папір і кольорові олівці - замалюйте те, що бачите. Ви художники-пейзажисти. Свої малюнки потім развешайте будинку на стінах.

Паличкою накреслимо на піску


? Діти люблять малювати паличкою на піску, на снігу. Запропонуйте їм взяти участь у конкурсі. Переможцю - приз: листочок або сніговий колобок з очками з ягід.
? Можна малювати одразу вдвох або втрьох, заздалегідь обговоривши, хто за що відповідає. Вийде панорамна картина.
? Або ж малюйте кольоровими крейдами на асфальті.

Штампи


? Візьміть з собою на прогулянку пластмасові пляшки різного діаметра. На снігу або на піску з відбитків дна можуть вийти цікаві малюнки - великий або маленький квітка, мозаїчна доріжка, казкова птиця і т. д. Хто більше придумає малюнків, той і переміг.
? Можна пограти в гру «Відбиток» - вгадувати, яка іграшка залишила слід: м'яч, лопатка, відерце, формочки і т. д.

Снігова метелик


? Всі люблять взимку повалятися на снігу! Дозвольте дитині лягти на сніг і розсунути руки і ноги в сторони. Вийде контур метелика. Залишиться тільки домалювати їй очі і вусики, і сніжний малюнок готовий. А як зробити контур квітки? (Сісти на сніг і покрутитися навколо себе, перебираючи ногами.) Дерева? Колобка? Фантазуйте! Заохотьте дитину за її вигадку. Приз виберіть самі.

Сищики


? Слідів на снігу багато: сліди собаки, кішки, дорослої людини, сліди від лиж, санок, шин і т. д. На прогулянці пограйте в сищиків. Можна навіть взяти з собою лупу. Хто більше помітить слідів на снігу, той і буде головним детективом. Подаруйте йому бінокль або фотоапарат - справжні чи ні, вирішуйте самі.
? А якщо сліди перемішалися, як дізнатися, чиї вони? (Спочатку по замету пройшов чоловік, потім по його слідах хтось пройшов на лижах і т. д.) А можна по слідах від лиж дізнатися, хто пройшов - дитина чи дорослий? А якщо запропонувати дитині «змастити» слід своєї ноги, тим самим збільшивши його в розмірі, - це пройшов снігова людина або дядя Стьопа?

Мозаїка


? Збираючись на пляж, захопіть з собою велику мозаїку: з неї можна робити цікаві візерунки на піску. Якщо дитина не може - допоможіть. Вручіть йому «мікрофон» - нехай дасть своєму узору назва і розповість про нього. Адже він архітектор на відкритті виставки!

Робот


? Запропонуйте дитині перетворитися на робота. Давайте йому нескладні команди: три кроки вперед, два вправо, крок в сторону, присісти, встати. Зробіть нескладне доручення, наприклад, очистити лавку від снігу. Якщо робот помилився - збій у програмі, то його треба лагодити.
? Роботом можете стати і ви. А якщо дитина дасть вам команду «лежати»? У вас теж може відбутися збій в програмі!

Раз, два, три - біжи


? Ви вийшли на вулицю, а там прохолодно? Влаштуйте змагання, побігайте наввипередки до дерева, до паркану і т. п. Починати бігти можна тільки після слова «біжи». Інакше доведеться стартувати знову.
? Влаштуйте міні-естафету: кожний учасник повинен добігти до свого предмета, взяти його і бігти назад до вихідної лінії. Хто прибіг першим, той і переміг.
? Ускладните гру. Покладіть два предмета і запропонуйте учасникам перенести їх по одному до вихідної лінії. А суддя в цей час нехай вважає, наприклад, до 20. Тому, хто встиг, - медаль.

Раки-забіяки


? Згадаймо вірш «Тараканище». Запропонуйте дитині задкувати, як раки, не обертаючись і не натикаючись на предмети; ходити, високо піднімаючи ноги, як чапля; скакати, як конячка; мчати, як гепард; пройтися, як ведмідь; стрибати, як заєць, білка; ходити широким і дрібним, приставним кроком (як по канату); робити підскоки; стрибати на місці і просуваючись вперед на одній нозі; бігати бічним галопом; ходити з закритими очима і т. д. А може, дитина захоче бігти і гарчати - все дозволяється.
? Ці вправи розвивають координацію рухів і уяву.

Куди голка, туди й нитка


? Дитина ходить за вами, ви - голка, він - нитка. Куди ви, туди і він. Намагайтеся заплутати його: петляйте, різко змінювати швидкість, напрямок. Міняйтеся ролями. Можна співати пісні: «Ми їдемо, їдемо, їдемо», «Добре бродити по світлу з карамелькою за щокою» ін.
? А взимку добре грати в гру «слід у Слід». Ходите навколо дерев, лавочок. Теж міняйтеся ролями.

Різні продукти


? Стоячи поруч з продуктовим магазином, запропонуйте дитині вгадати, що привезла продуктова машина: овочі, хлібобулочні вироби, чисту воду і т. д. Запитайте, як він здогадався? Може, на машині є реклама; може, він визначив по упаковках продуктів?
? Пограйте в гру «Їстівні звуки»: згадуйте молочні продукти, які починаються або в назві яких є, наприклад, звук «М» (молоко, масло, сметана тощо).

Вушка на маківці


? Зав'яжіть дитині очі і попросіть називати звуки, які він чує (шум вітру, гудок сирени швидкої допомоги, щебетання птахів, скрип дверей і т. д.). Чим більше він назве, тим краще.
? А як же змагання? Тепер вгадайте ви і вважайте кількість жетонів, які отримує кожен учасник за правильну відповідь. У кого їх більше, той отримує приз.

Быстроном


? Здійснюючи покупки в магазині, попросіть дитину знайти, де продаються ті чи інші товари: хліб, молочні продукти і т. д. Запитайте, як він знайшов їх. Дайте йому грошей, і нехай він розрахується в касу за покупку, візьме здачу. Надайте йому можливість відчути себе дорослим.

Синоптики


? Винесіть на вулицю вертушку, паличку-шуршалочку, порожній целофановий пакет, календар природи, де у вас схематично зображені різні атмосферні явища. Пограйте у синоптиків. З'ясуйте, яка сьогодні погода похмура, вітряна, сонячна, з опадами і т. д. Запропонуйте вибрати з схем погоди потрібні. Визначте, чи є вітер, якої сили, в який бік дме. А допоможуть вам у цьому вертушка, паличка-шурчалочка, дерева, трава, одяг людей і т. д.
? Запитайте у «синоптика», у що він може порадити дітям грати в сонячну, похмуру, дощову погоду? (Пускати сонячних зайчиків, бігати під парасолькою, розглядати сніжинки на темній тканині і т. д.) Коли краще виносити кольорові стрічки - у вітряну погоду або в затишші? А коли винести ліхтарик? Нехай дитина підбирає свої приклади. Заохотите його сюрпризом.

«Червоний колір-проходу немає»


? Сходіть з дитиною до перехрестя, поспостерігайте за роботою світлофора. Відзначте, чи дотримуються правила дорожнього руху, порахуйте порушення, якщо вони є. Пригадайте вірші:
Червоний колір - немає проходу.
Жовтий колір - попередження.
А зелений каже:
«Проходь, прохід відкритий».
? Спостерігайте за рухом машин на дорозі - воно одностороннє або двостороннє, у скільки рядів їдуть машини? Які машини потрібно пропускати? (Швидку допомогу, пожежну машину, машину ДАІ, службу порятунку.)
? Чого більше - легкових машин, автобусів або мікроавтобусів? Як ведуть себе люди на зупинці стоять в чергу, чекаючи транспорт? Попросіть дитину розповісти про тих дорожніх знаків, які йому вже відомі, поясніть значення нових.
? Пограйте в гру «Вгадай-ка»: хто їде в машині швидкої допомоги, пожежної машини (лікар, пожежник).

Червоний, жовтий, блакитний


? Коли йдете по вулиці, попросіть дитину називати предмети певного кольору. Або він називає, наприклад, предмети червоного кольору, а ви синього. Хто більше помітить, той і переміг. Але час від часу піддавайтеся йому.

Звучалочки


? По дорозі в дитячий сад, магазин уважно дивіться по сторонах і називайте слова, які починаються, наприклад, звук «До» - ковзани, ключка, клен і т. д. Допомагайте дитині, але якщо він не хоче, щоб йому допомагали, не треба. Помилився - віднімається очко. Хто більше назве, той і переміг. А приз лежить в пакеті сюрпризів, який у вас завжди під рукою.

Математичні загадки


? На прогулянці вважайте все підряд. Чого більше - великих будинків або маленьких, тополь або беріз, дітей або дорослих, високих або низьких дерев, лавочок або пісочниць, старих або нових будинків?