Розвиваючі ігри для дітей трьох-чотирьох років, спрямовані на розвиток правильної і грамотної мови у дітей. Ігри збагачують словниковий запас дитини, активізують його мова, формують наочно-образне і понятійне мислення.
Колючі слова
Гра збагачує словниковий запас дитини, активізує його мова; формує наочно образне мислення, понятійне мислення
? Як граємо: прочитайте рядки вірша:
Мені говорили як-то,
І ось забув я все ж:
Яке слово кактус,
Яке слово їжак?
Ах, так! Ну-ну! Звичайно!
Колючі слова!
І цвях, пила, голка -
Колючі слова!
? Запитайте у дитини: а які колючі слова ти знаєш? (Комар, укол) А які круглі слова ти знаєш? (Куля, м'яч, годинник, місяць) Ну а які холодні слова ти знаєш? (Мороз, сніг, лід, Дід Мороз) Покажіть «колючі слова» (розчепіривши пальці), круглі (зімкнути великі і вказівні пальці обох рук, вийде коло), «холодні» слова (обійняти себе руками). Можна придумати «теплі» слова (батарея, чай, сонце), «ласкаві» слова, «літні» і багато інших.
? Закріплюємо: в магазині, в черзі можна грати в «продуктові» слова, «взуттєві» слова, на вулиці - «транспортні» слова, «осінні» слова і т. д.
Музичні слова
Гра вчить ділити слова на склади, розвиває почуття ритму
? Як граємо: в дощову погоду, щоб підняти настрій і собі, і дитині, співайте знайомі пісеньки, прохлопывайте слова по складах, зберігайте ритм пісеньки. Вибирайте ритмічно нескладні мелодії, наприклад: «Ось воно яке, наше літо», «Добре бродити по світлу з карамелькою за щокою».
? Ви хочете влаштувати домочадцям концерт народної творчості? Співаючи пісню, прохлопывая ритм слів ложками. На кожен склад слова - бавовна ложки про ложку. А може, ударяти ложкою по склянці, пляшці? Вирішувати вам. Всі будуть раді прийняти участь в концерті. Тут помилитися не можна, відразу почується збій у пісні. Спробуйте, удачі вам!
Хто що робить
Гра допомагає поповнити словниковий запас дієсловами теперішнього часу; формує наочно-образне мислення
Необхідний інвентар: картки із зображенням людей різних професій.
? Як граємо: покажіть картку, наприклад, лікаря, запитайте: «Що він робить?» Слухає, лікує, записує, дивиться і т. д. Кухар варить, ріже, солить і т. д. А що робить шофер, а той, хто робить рекламу? та ін. Не забувайте про картки-опори.
? Закріплюємо: граємо на кухні. У вас відкритий кран? Що робить вода? (Біжить, ллється, капає і т. д.) Що робить холодильник? (Морозить, зберігає, гуде і т. д.) Ви в зоопарку? - Що робить заєць? Ведмідь? А в магазині? - Що робить продавець?
? Міняйтеся ролями, частіше грайте в цю гру. Ви помітите, як поповниться словниковий запас вашої дитини.
Якісні слова
Гра допомагає поповнити словниковий запас прикметниками, що позначають форму, колір, розмір, матеріал предмета та ін.
Необхідний інвентар: іграшки або будь-які предмети.
? Як граємо: потрібно назвати якомога більше прикметників, що описують предмет. Який він? Машинка - пожежна, червона, залізна, швидка, велика. Олівець - гострий, жовтий, дерев'яний, довгий. Мишко - пухнастий, м'який, теплий і смішний. Стакан - скляний, високий, широкий, прозорий, крихкий і гарний і т. д. Міняйтеся ролями. Грайте навпаки. Ви говорите: круглий, червоний, гумовий, легкий, повітряний (куля). Дитина відгадує.
? Закріплюємо: граємо в гру «Що? Хто? Що робить? Який?». Наприклад: машина, металева, їде, гуде і т. д. Хто більше назве слів, той і переміг.
? Не забувайте грати в цю гру в магазині, описуючи овочі, фрукти і т. д., на вулиці, описуючи пісок, воду, погоду.
Ось такі ми - антоні-ми
Гра вчить вживати в мові слова протилежного значення: формує наочно-образне мислення.
Скажу я слово «високо»,
А ти відповіси - (низько).
Скажу я слово «далеко»,
А ти відповіси - (близько)
? Як граємо: розкажіть дитині вірш:
? Ви говорите слово, а дитина повинна назвати слово з протилежним значенням. Наприклад: холодний - гарячий, один - багато, зима - літо, круглий - квадратний і т. д. Ви кидаєте м'яч, дитина ловить його, називає слово з протилежним значенням і кидає м'яч назад. Потім ви міняєтеся ролями. Виграє той, хто не помилиться. А якщо дитина назве слово «машина», що ви відповісте? Напевно, лялька. Шукайте незвичайні пари до таких слів.
? Закріплюємо: запропонуйте дитині згадати слова, що характеризують, наприклад, людини: хоробрий - боягузливий, добрий - злий; матеріал: дерево - камінь, скло - залізо; вода - лід і т. д.
Об'єднуй-ка
Гра вчить вживати в мові слова - поняття; формує наочно - образне мислення
Необхідний інвентар: картинки із зображенням одягу, взуття, посуду, іграшок і т. д.
? Як граємо: викладіть перед дитиною на столі картинки, наприклад, із зображенням взуття: чоботи, тапочки, туфлі, калоші і т. д. Дитина повинен перерахувати, що він бачить, і назвати одним словом - взуття. Запитаєте, для чого нам потрібна взуття?
? Так можна грати з різними поняттями: пори року, частини доби, рослини і т. д.
? Закріплюємо: грайте навпаки. Ви говорите: «Фрукти», - дитина перераховує їх.
? Ускладнюємо: вибирайте складні слова-поняття. Наприклад, транспорт: машина, літак, пароплав, човен. А якщо спробувати згадати водний транспорт? (Човен, пароплав.)
Грамотна країна
Гра вчить правильно вживати в мові іменники однини і множини в називному і родовому відмінках
Необхідний інвентар: книга «Мама і дітки» або картинки із зображенням тварин та їх дитинчат.
1 Варіант
? Як граємо: покажіть дитині картинку: це хто? Слон (самка слона). А як звуть його дитинча? Слоненя. Собака - цуцик. Воробей - горобчик. Олень - оленя. А як звуть дитинчат вівці, корови? І т. д.
2 Варіант
? Покажіть дитині інші картинки: «Як їх називають?» - Слоненя. А багато? - Слоненята. Теля - телята, верблюденя - верблюжата і т. д.
? Закріплюємо: пограйте в гру «Кого не стало?». Покладіть на стіл картинки із зображенням, наприклад, козенят і ягняти. «Хто це?» - Козенята, козеня. Дитина закриває очі, а ви забираєте одну картинку. «Кого не стало?» - Козенят і т. д. Грайте в таку гру в зоопарку, у бабусі в селі: там багато тварин, птахів.
Віршомаз
Гра вчить підбирати рими до слів, розвиває почуття ритму
? Як граємо: запропонуйте пограти в гру «Поети». Наприклад, дорослий каже: «Саша», - а дитина: «Каша»; дорослий каже: «Вушко», - а дитина: «Подушка».
? Увагу: тут важлива рима, а не зміст.
? Заохочуйте дитину. Міняйтеся ролями. Беріть слово, на яке можна підібрати багато рим, наприклад: жаба - діжка, скрекотушка, поскакушка і т. д. Якщо рими вичерпаються, беріть інше слово. Складіть з дитиною короткий вірш:
На суку сиділи дві тетері,
Полетіли - полетіли.
або
Літо червоне прийшло,
Багато ягід принесло.
І т. д.
? Закріплюємо: граємо на кухні, ви говорите: «Ложка», - дитина підхоплює: «Кішка», - далі: «морошка», «каганець», «картопля»; або: молоко - спливло - скло. На вулиці літо - цукерка, квітка - поясок, кермо - патруль, сидіння, варення і т. п.
? Посмійтеся разом з дитиною:
Муха сіла на варення.
Ось і все стихотворенье.
? Цікаві рими записуйте.
«Ковдру втекло, полетіла простирадло»
Гра вчить правильно вживати в мовленні слова, що позначають постільні
приналежності
Необхідний інвентар: постільні приналежності.
? Як граємо: ви змінюєте постільна білизна? Перетворіть це нецікаве заняття в гру. Запитайте дитину: «Що це?» - «Ковдру!» «А це що?» - «Ковдри» (множина). «А якщо я їх приберу, чого не стало?» - «Подушок». За такою ж схемою можна ставити питання про інших предметах.
? Наволочка - наволочки - наволочок.
? Простирадло - простирадла - простирадлом.
? Підодіяльник - підодіяльники - підковдр.
? Покривало - покривала - покривал.
? Не смійтеся над дитиною, якщо він скаже неправильно, дайте йому мовний зразок. А якщо ви ще й разом змініть білизна, значить, ваша дитина великий молодець, похваліть його.
? Закріплюємо: купуючи постільну білизну, запитуйте у дитини назву всіх предметів комплекту.
«Скоро казка мовиться»
Навчаємо рассказыванию: вчимо зв'язно розповідати знайомі казки, послідовно излазать події в них.
Необхідний інвентар: ілюстрації до казок «Колобок», «Рукавичка», «Маша і ведмідь», «Айболить» та ін., будь скринька.
? Як граємо: покажіть скриньку, скажіть, що в ній живуть казки. Почніть розповідати одну з них:
Стоїть у полі теремок-теремок.
Він не низький, не високий.
Біжить повз мишка-шкряботушка:
«Тук-тук, хто в теремочку живе?»
? Як називається ця казка?
? Про що в ній говориться?
? Хто ще прийшов в Теремок?
? Що сталося в кінці?
І т. д. Навідними питаннями допомагайте дитині доказати казку. Якщо дитина не може, то покажіть серію картинок по казці.
? Аналогічно можна розповідати та інші твори. А якщо дитина почне імітувати голоси тварин з казки - так це ж чудово! Вийде театр одного актора.
? А можна розіграти казку за ролями, буде ще краще.
Залучіть для цього всіх членів родини.
? Закріплюємо: у скриньці живе багато різних казок, і якщо на вулиці йде дощ, то дістаньте з неї ще одну казку, хай дитина розповість її. Можна «дістати» тільки середину - події переплуталися, - нехай дитина згадає її початок і кінець. Хваліть дитину за її розповідь.
? Ускладнюємо: можна придумати інше закінчення казки.