Ігри для розвитку мислення дітей

Розвиваючі гри для дітей для дітей від 5 до 7 років
Розвиток мислення починається з раннього віку. Воно виражається в освоєнні через сприйняття властивостей навколишніх предметів і уловлюванні найпростіших зв'язків між ними. У дошкільний період переважає форма наочно-дієвого мислення. Дитина вирішує завдання в дієвою, наочній формі. Якщо трирічному малюкові необхідно вирішити завдання, поміститься чи цей м'ячик в конкретній коробці, дитина обов'язково повинен спробувати покласти м'яч в коробку і тільки після цього визначити, чи можна взагалі зробити.
У міру різноманітності предметних дій, які може вчиняти дитина, і освоєння дій, яким навчає дитину дорослий, розвивається і розумова діяльність дитини.
Мислення не може здійснюватися без мови. Для розвитку мовлення існує багато різних ігор. Нижче ми пропонуємо гру, одночасно розвиває логічне мислення і мовлення дітей.

? Гра «розповідь навпаки»


Дітям молодшого шкільного віку (грати можуть одночасно кілька осіб) пропонується спробувати скласти розповідь або казку навпаки. Припустимо, один говорить: «І почалася у них з тих пір щасливе й спокійне життя». Інший: «Повернулися брати у своє село». Третій: «Нарешті зрозуміли вони, що світ краще сварки. Четвертий: «Скільки самотужки намагалися побудувати міст, а нічого не виходить» і т. д.

? Гра «Асоціація»


Група дітей вибудовується в коло, і їм пропонується два будь-які слова. Наприклад, щеня і м'ячик . Дітям по черзі пропонується пов'язати ці два слова в одне речення. Хто останній придумає пропозицію, той і виграв. У запропонованому прикладі можуть виникнути такі асоціації.
Щеня грає в м'ячик.
Щеня стрибає як м'ячик.
Цуценя треба годувати, а м'ячик - ні.
Щеня пухнастий і теплий, а м'ячик гладкий і холодний.
У песика очі круглі, як м'ячик.
Діти люблять грати з цуценям і м'ячиком.
І т. д.
Дуже добре розвивають мислення ЖАРТІВЛИВІ ВИГАДЛИВІ ЗАВДАННЯ, вимагають для свого рішення уважності, логіки і кмітливості. Водночас саме ці якості і розвиваються у дитини, коли він вирішує такі завдання. Наведемо деякі з них.
Скільки ніг? Хлопчик зайшов у кімнату і в кожному з чотирьох кутів побачив по три кішки, кожна кішка мала при собі трьох кошенят. Питається: скільки ніг було в кімнаті?
Відповідь: Дві ноги хлопчика, так як у кішок і кошенят лапки.
Таблетки . Лікар прописав хворому три таблетки і велів приймати їх через півгодини. Скільки часу піде на прийом таблеток?
Відповідь: Одну годину.
Розріж мотузки . Хлопчику треба розрізати мотузку довжиною 1 метр на 4 шматки. Скільки він зробить розрізів?
Відповідь: Три розрізу.
Батьки і діти . По дорозі йшли два батька і два сина. Скільки людей йшли по дорозі?
Відповідь : Три людини: дідусь, його син і онук.
Качки. По небу летіли качки: дві попереду, один позаду, один між двома, три в ряд. Скільки летіло качок?
Відповідь : Всього три качки, одна за одною.
Мішки з зерном . Поряд з мішком, повним зерна, лежали ще два таких же мішка. Як їх обидва наповнити зерном з першого мішка до верху?
Відповідь: Треба один із порожніх мішків вкласти в інший, такий же, а потім у нього насипати зерно.
Вовк, коза і капуста . Селянину треба перевести на інший берег річки вовка, козу і капусту. Але в човен крім нього можна помістити тільки щось одне. Якщо відвезе вовка, коза з'їсть капусту, якщо відвезе капусту, вовк з'їсть козу. Як селянину перебратися на інший берег, зберігши всіх в цілості?
Відповідь: Селянин перевозить на інший берег козу, залишивши вовка з капустою. Повернувшись, забирає вовка і перевозить його на інший берег. Залишивши тут вовка, забирає козу і забирає її з собою назад. Залишає козу на першому березі і забирає капусту, перевозячи її на інший берег до вовка. Потім повертається і перевозить козу. У підсумку на іншому березі виявляються все в цілості й схоронності.
Тенісний м'яч . Як кинути тінистий м'яч так, щоб він пролетів невелику відстань, зупинився і почав рухатися в зворотному напрямку, причому м'яч не повинен стукатися об перешкоду, його не можна чим-небудь ударяти або прив'язувати?
Відповідь: М'ячик треба кинути вгору.
Залізничний переїзд. У якоїсь пані не було при собі водійських прав. Вона не зупинилася на залізничному переїзді, хоча шлагбаум був опущений, і, не звертаючи уваги на знак одностороннього руху, рушив у протилежному напрямку. Все це відбувалося на очах працівника ДАІ, але він не зупинив даму. Чому?
Відповідь: Дама йшла пішки.
Човен. Двоє підійшли до широкої річки. Біля берега стояв порожній човен. Як їм перебратися на інший берег за допомогою човна, щоб човен залишилася стояти на колишньому місці?
Відповідь: Два чоловіки підійшли до річки з різних берегів і переправилися по черзі.
В основі мислення лежить вміння знаходити закономірності. Вміння знаходити закономірності формується в навчанні. Цьому вмінню можна навчати через гру з самого раннього дитинства.

? Гра «розстав правильно картинки»


Покажіть дитині (5 - 6 років) такі картинки.
Розташуйте картинки по порядку.
Як розвивається рослина?
Ігри для розвитку мислення дітей

Дитина повинна розташувати картинки в правильному порядку, як розвивалися події.
Далі приводяться ряди фігурок у квадратиках.

? Гра «Що зайве»


Дитині пропонується розглянути наведені нижче картинки і визначити, що на них зайве, зіставивши картинки по одному визначальному ознакою.
Ігри для розвитку мислення дітей

Необхідно викреслити той малюнок, який відрізняється від чотирьох інших, не підходить до них.
Ігри для розвитку мислення дітей

Ігри для розвитку мислення дітей

Можна пропонувати дітям завдання на час. Хто зробить це завдання швидше і з мінімальною кількістю помилок, той і виграв.