Укласти дитину спати, та ще вчасно і без капризів - впоратися з цим непросто навіть самої досвідченої мами. А навчитися робити це регулярно і зовсім здається нерозв'язною завданням. Здається, що саме ввечері настає найкращий час для ігор, спілкування і всього-всього, і тільки вашому малюкові зовсім не хочеться. Так, вкладання у ліжко часто перетворюється на щоденні тортури - як для дітей, так і для самих батьків. Що можна зробити, щоб відбій наступав вчасно і без жертв? Подивимося, що радять досвідчені мами та педіатри.
Перш за все, потрібно правильно підійти до цього завдання. Частенько мами карають неслухняних малюків сном. «Ну-ка, спати!» як реакція на розбиту вазу або капризи навряд чи призведе до того, що дитина буде з натхненням відправлятися в ліжко. Набагато правильніше зробити так, щоб сон у нього викликав виключно позитивні асоціації.
Ще одна поширена помилка - спроба укласти малюка спати якомога швидше. Таке прагнення цілком зрозуміло: за день мами втомлюються, до того ж потрібно доробити домашні справи, так і просто приділити час собі. Тільки всі «швидкісні» методи не працюють. Навпаки, ваша нервозність передається дитині - і сон довго не приходить. Так що не потрібно нікуди поспішати: адже можна просто радіти часу, проведеного з дитиною.
Якщо ваш малюк вже вийшов з грудного віку, один з кращих способів відправити його в ліжечко - запропонувати якийсь дуже цікавий план на наступний день: так щоб дитині самому захотілося, щоб завтра наступило як можна швидше. Детально розкажіть, куди ви підете завтра: в гості до бабусі, зоопарк, в кіно або в басейн. Головне тут обов'язково виконувати обіцяне.
Дуже важливо правильно годувати дитину ввечері. Якщо у вас грудничок, вибір не такий вже й великий: кращим вечерею для нього буде мамине молоко. А для дитини старшого віку можна включити в вечірнє меню продукти, що містять мелатонін (він налаштовує організм на сон). Це кольорова капуста, банани, молоко, волоські горіхи, картоплю.
Викупати дитину на ніч - хороша ідея не тільки з точки зору гігієни. Під час прийняття ванни він витрачає досить багато енергії і звичайно вже не вередуючи відправляється спати.
Обзаведіться ритуал відходу до сну, нехай він повторюється з дня у день. Купання, легка вечеря, колискова або казка на ніч - так маляті буде простіше налаштуватися на сон.
Якщо розповідаєте або читаєте дитині казку на ніч, вибирайте короткі історії з простим сюжетом - вони чудово заколисують. «Ріпка» і «Курочка Ряба» цілком підійдуть. «Гостросюжетні» ж казки можуть дати ефект, протилежний бажаному. Ні в якому разі не замінюйте вечірню казку переглядом мультфільмів: так дитина буде засинати довше і сон буде неспокійним.
Обов'язково провітріть дитячу перед сном: в задушливому приміщенні засипати важче. Краще, щоб температура в кімнаті була 18-20 °С.
Якщо дитина чимось захоплений, не переривайте його занять «на найцікавішому місці»: це, швидше за все, викличе протест. Краще допомогти дитині поступово завершити гру і скласти іграшки: відправте ляльок і ведмедів спати, поставте машинки в гараж. Так без слів стане зрозуміло, що прийшов час відправитися в ліжко.
Нехай у дитини буде стимул лягати спати: розкажіть йому, що уві сні він зростає або що сон - це подорож у казку. Питайте у нього вранці, що йому снилося і де він побував, так згодом він із задоволенням почне вирушати в казковий світ сну.
Поміняйтеся місцями: скажіть, що це ви дуже втомилися і вас треба укласти спати. Нехай він вкриє вас ковдрою, заспіває колискову. Через якийсь час йому обов'язково захочеться до вас приєднатися.
Залишайте нічник включеним. Сучасні енергозберігаючі лампи роблять цей захід не надто витратним. Зате приглушене світло допомагає дитині заспокоїтися. А нічні страхіття, які зазвичай ховаються в темряві, назавжди покидають його кімнату.
Улюблена лялька, ведмедик або зайченятко допоможуть заснути набагато швидше, та й з вкладанням у ліжко проблем буде менше - в хорошій компанії чому б і не піти спати?
Зробіть дитині легкий масаж - поки співаєте колискову або розповідаєте казку, погладжуйте руки, ноги, живіт.
При необхідності відміняйте суворі правила відходу до сну. Якщо ви бачите, що дитина ні за що не хоче спати, плаче і обурюється, просто дайте йому пограти ще трохи. Може, він добре виспався вдень і поки ще витратив запас енергії. Головне, щоб таке порушення режиму не увійшло у звичку і не стало нормою.